Знаний вітчизняний астрофізик, один із найцитованіших українських учених – член Наукового комітету Національної ради України з питань розвитку науки і технологій, завідувач відділу фізики зір і галактик Головної астрономічної обсерваторії НАН України академік Юрій Ізотов розповів журналістам «5 каналу» про нововідкриту галактику, яку досліджує спільно з українськими й американськими колегами.
«Відкрита галактика має ще менший, ніж досі відомі галактики, вміст хімічних елементів, важчих за гелій. Це, так би мовити, новий рекорд, – розповідає вчений. – За своїми характеристиками вона найближче підходить до первинних галактик і приблизно в 100 тис. разів легша за нашу галактику».
За словами академіка Ю. Ізотова, ця галактика дуже маленька за розмірами, як кажуть, компактна: світло перетинає її від одного краю до іншого за 3 тис. років (для порівняння: для галактики Чумацький Шлях, у якій розташовується Сонячна система, цей показник сягає 100 тис. років).
На отриманій фотографії відкритої галактики можна розрізнити дуже мало деталей – видно лише випромінювання від її зір. Проте ані самих зір, ані тим більше планет на знімку поки що не побачити, адже нова галактика розташована надто далеко від її земних дослідників.
Вивчення нового об’єкта є дуже важливим для розуміння того, як влаштований і як розвивався Всесвіт, – наголошує Ю. Ізотов і висловлює сподівання, що завдяки майбутнім спостереженням, котрі робитимуть космічні телескопи, нову галактику вдасться вивчити краще.
Телесюжет доступний за посиланням: https://www.5.ua/nauka/vcheni-z-ukra-155612.html (власне відео: https://www.youtube.com/watch?v=rv5Ky0mLlUE).
Більше про відкриття українських астрономів дізнавайтеся в одному з наших попередніх матеріалів: http://www.nas.gov.ua/UA/Messages/news/Pages/View.aspx?MessageID=3455.