У вересні вийшов друком другий цьогорічний номер журналу «Україна – Китай». Із цього приводу 7 вересня 2017 року в інформаційній агенції УНІАН відбулася прес-конференція.
Обкладинка журналу «Україна – Китай» (№2, 2017 р.) |
Слід зазначити, що згадане видання заснували Українська асоціація китаєзнавців та ТОВ «Компанія «Ти і право»», а його випуск здійснюється за підтримки Інституту сходознавства імені А.Ю. Кримського НАН України і Посольства Китайської Народної Республіки в Україні. Темою чергового номеру журналу (№2, 2017 р.) став Форум міжнародного співробітництва «Один пояс, один шлях», який тривав 14–15 травня 2017 року в Пекіні й отримав значний розголос у світі, в тому числі й в Україні. У виданні представлено думки експертів щодо геостратегічної ініціативи Голови КНР Сі Цзіньпіна «Один пояс, один шлях» і перспектив участі нашої країни в цьому проекті, зокрема й щодо подальшого розвитку українсько-китайських відносин (стратегічного партнерства, міжрегіонального співробітництва, торгово-економічних відносин, співпраці в галузі науки й освіти, гуманітарних зв’язків). Окрему увагу приділено результатам проведення в Києві Тижня китайсько-українського культурного обміну «Один пояс, один шлях».
Під час прес-конференції в інформаційній агенції УНІАН: зліва направо – Віктор Кіктенко, Сергій Кошовий та Андрій Гончарук |
У конференції з нагоди виходу чергового номеру журналу «Україна – Китай» взяли участь головний редактор видання, президент Української асоціації китаєзнавців, завідувач відділу Далекого Сходу Інституту сходознавства імені А.Ю. Кримського НАН України доктор філософських наук Віктор Кіктенко, завідувач політичного відділу, перший секретар Посольства КНР в Україні Чжан І, співзасновник журналу, президент ТОВ «Компанія «Ти і право»» Руслан Ленівський, голова правління Української асоціації китаєзнавців, головний спеціаліст відділу проблем зовнішньої політики та міжнародної безпеки Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД) кандидат історичних наук Сергій Кошовий, радник правління Української асоціації китаєзнавців, старший науковий співробітник відділу проблем зовнішньої політики та міжнародної безпеки НІСД Андрій Гончарук, а також китайські дипломати й українські китаєзнавці.
Модерував захід В. Кіктенко, який у вступному зверненні до присутніх розповів про тематику номеру. Він зазначив, що з ініціативою «Один пояс, один шлях» глава КНР виступив ще 4 роки тому – у вересні 2013 року. Метою цього проекту є відновлення старого Шовкового шляху, але вже на нових засадах. Нині можна констатувати, що ініціатива стала фактично новою концепцією зовнішньої політики КНР, за словами Міністра закордонних справ КНР – новою моделлю взаємовідносин Китаю з усіма країнами світу, а отже й із Україною, – підкреслив В. Кіктенко.
Своїми думками щодо видання поділився й перший секретар Посольства КНР в Україні Чжан І. Він наголосив на важливості появи такого журналу для розвитку українсько-китайських відносин, нагадав, що цьогоріч виповнюється 25 років із часу встановлення дипломатичних відносин між двома країнами та порадив ознайомлювалися з журналом усім, хто в той чи інший спосіб задіяний у розбудові партнерських взаємин між Україною і Китаєм. Як наголосив Чжан І, саме Україна стала першою європейською державою, що підтримала нову геоекономічну стратегію Китаю «Один пояс, один шлях», котра має прозорий та відкритий характер і передбачає різні форми й моделі взаємодії між її учасницями та орієнтується на задоволення не лише потреб Китаю, а й очікувань його партнерів зі співпраці. З огляду на це інформація, що подаватиметься в журналі «Україна – Китай», буде корисною для будь-яких суб’єктів, котрі матимуть намір долучитися до запропонованого КНР масштабного проекту, – зауважив дипломат.
Співзасновник журналу Р. Ленівський розповів, що очолювана ним юридична компанія вже близько восьми років надає правову підтримку китайським фізичним і юридичним особам, які працюють в Україні, зокрема китайським інвесторам, кількість яких останнім часом помітно зросла. Першочергова мета компанії – ознайомити китайських партнерів із чинним українським законодавством. Проте не менш важливо – познайомити українське суспільство з особливостями розвитку та можливостями сучасного Китаю. Власне журнал створювався задля розширення та зміцнення зв’язків між двома країнами. Р. Ленівський висловив сподівання, що це видання стане у пригоді як вітчизняним стартапам, так і великим промисловим підприємствам, що прагнуть залучати китайські інвестиції. Тому статті журналу й надалі висвітлюватимуть найактуальніші теми двосторонньої співпраці, передусім її економічні й правові аспекти. Видання виходитиме чотири рази на рік.
Кандидат історичних наук С. Кошовий у своєму виступі зосередився на травневому пекінському Форумі міжнародного співробітництва «Один пояс, один шлях», учасниками якого стали понад 1200 осіб із більш ніж 100 країн світу, в тому числі 29 глав держав та урядів, очільники й представники найбільших міжнародних організацій (ООН, Світового банку, МВФ тощо), а також підприємці, експерти, журналісти. «Китай надав цій події значення головного міжнародного заходу цього року. Склад і статус його учасників, фактично, відповідав, саміту G-20 [Великої двадцятки], який відбувся у вересні 2016 року в Ханчжоу. Це свідчить про зростання ролі КНР на світовій арені», – зауважив С. Кошовий, додавши, що Форум не змогли проігнорувати навіть країни, які поки що досить скептично ставляться до нової китайської ініціативи, названої Головою КНР Сі Цзіньпіном «проектом століття», котрий однак вдасться реалізувати лише в тому разі, якщо його підтримають у світовому масштабі. Наступний форум, присвячений проектові «Один пояс, один шлях», заплановано на 2019 рік, і відтоді за задумом організаторів цей захід проводитиметься на постійній основі. «Китай, пропонуючи свою концепцію, не просто прагне прокласти дороги й залізничні колії та продумує маршрути транспортування вантажів, він прагне створити зону економічної взаємодії та розвитку країн-учасниць, використати глобалізацію і сучасну взаємозалежність країн світу з метою знаходження балансу інтересів для кожного учасника проекту. Це – спроба КНР очолити й визначити перебіг процесу, який уже називають «глобалізація 2.0»», – говорить фахівець. Китай заручився підтримкою ООН, увідповіднивши свою нову геоекономічну концепцію цілям сталого розвитку, а в торговельній політиці та своїх планах лібералізації економічних відносин на всьому просторі Нового Шовкового шляху користується засадами Світової організації торгівлі. Фінансову підтримку ініціативи здійснюватимуть Експортно-імпортний банк Китаю та Китайський банк розвитку, а також, у першу чергу, спеціально для цього створений Фонд Шовкового шляху. За оцінками західних експертів найближчими роками загальна сума китайських інвестицій в реалізації цього масштабного проекту сягне $ 1 трлн. До речі, як підкреслив С. Кошовий, одним із пріоритетів ініціативи є підтримка міжнародних науково-технічних обмінів та наукових і технологічних парків.
Як наголосив А. Гончарук, в Україні нарешті з’явилося фахове китаєзнавче видання світового рівня, що стане джерелом інформації для майбутніх дослідників. Офіційні документи подаються в журналі двома мовами – китайською та українською, причому всі переклади з китайської, а також цифри, терміни, мапи допомагає перевіряти Посольство КНР в Україні. Фахівець висловив сподівання, що прес-конференцією супроводжуватиметься вихід кожного номеру журналу «Україна – Китай» і пообіцяв щоразу надавати пізнавальну інформацію про КНР, яка могла б бути цікавою для широкого загалу. Так, цього разу він розповів присутнім, що Китай допоміг економічно відродити Детройт – американське місто, яке близько 5 років тому голосило дефолт і, по суті, перетворилося на місто-привид. Цікаво також, що КНР нині є більшим автовиробником, ніж США (щороку з’являється понад 24 млн. китайських автомобілів) і найбільшим у світі інвестором у розвиток робототехніки. Крім того, за офіційним повідомленням Всесвітньої туристичної організації, найбільше грошей під час подорожей витрачають нині саме китайські туристи.
На завершення прес-конференції В. Кіктенко поінформував, що цього року мають вийти ще два номери журналу «Україна – Китай» і зауважив, що надалі видавці намагатимуться частіше публікувати на його сторінках китайських авторів, передусім науковців і письменників.
Відеозапис прес-конференції можна переглянути за посиланням:
https://www.youtube.com/watch?v=THIgiZuUn7Y
Повна електронна версія другого цьогорічного номеру журналу «Китай – Україна» доступна на сайті Української асоціації китаєзнавців: https://goo.gl/BEbcWr
За інформацією Інституту сходознавства імені А.Ю. Кримського НАН України
та прес-служби НАН України