Афіша виставка «Вигнанці» |
6 жовтня 2017 року в Музеї етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України відбулися презентація проекту «Вигнанці» та відкриття однойменної виставки.
Виставка розповідає про долю людини, яка, будучи позбавленою права проживати на землі своїх предків, намагається зберегти власну ідентичність у новому соціокультурному просторі й адаптуватися до нового середовища.
У фокусі виставки – три великі переселення, що відбулися впродовж останніх 75 років: так званий обмін населенням між Польщею та УРСР у 1944–1946 рр., депортація кримських татар із Криму в 1944 року й вимушене переселення українців і кримських татар з окупованого Росією Криму, а також із Донецької та Луганської областей у 2014–2017 рр., яке триває й досі. Масштаби цих переселень вражають: у 1944–1946 рр. жертвами примусового переселення стали майже півмільйона українців, у 1944 р. з Криму депортували близько 200 тис. кримських татар. Нині історія повторюється: за оцінками міжнародних експертів, через анексію Криму й бойові дії на сході України свої населені пункти змушені були залишити 1,7 млн. осіб, які переселилися до інших регіонів нашої держави. Західний регіон України двічі ставав домівкою для вимушених переселенців. Якщо у 1940-х рр. міста й села приймали переселенців із заходу (нинішніх теренів Польщі), то нині вони надали прихисток вимушеним переселенцям зі сходу та півдня.
Виставка базується на спогадах людей, які пережили вимушене переселення, й історіях цілих сіл і районів, що назавжди змінили своє обличчя внаслідок складних історичних та політичних процесів.
Під час відкриття виставки |
З нагоди відкриття виставки «Вигнанці» виступили директор Інституту народознавства НАН України академік Степан Павлюк, заступник керівника апарату Львівської обласної державної адміністрації Оксана Томащук, депутат Львівської міської ради, громадський діяч і меценат Роман Грицевич, голова Світової федерації українських лемківських об’єднань Ярослава Галик, кураторка кримськотатарської складової проекту Ульвіє Аблаєва, голова Асоціації музеїв та галерей Львова Остап Лозинський, кураторка проекту, старший науковий співробітник Інституту народознавства НАН України кандидат філологічних наук Ірина Горбань. Модерував акцію керівник Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України кандидат мистецтвознавства Андрій Клімашевський.
Експонати виставки |
Експонати виставки |
Виставка працюватиме до 3 грудня 2017 року. Музей запрошує відвідати її за адресою: м. Львів, проспект Свободи, 15.
За інформацією Інституту народознавства НАН України