23–26 листопада 2017 року в м. Андорф (Австрія) тривала 14-а Європейська міжнародна наукова конференція (Internationale Organisation Fur Volkskunst, IOV) з народної культури «Між народною і глобальною культурою у сучасній Європі», присвячена її засновникові Александеру Вайглю (1928–2007) і приурочена до 10-ї річниці його смерті. Організаторами зібрання стали регіональні секції IOV Австрії та Польщі, а також Міжнародна наукова комісія з дослідження Центрально-Східної Європи, очолювана професором Університету імені М. Склодовської-Кюрі (Люблін, Польща), головою польської секції IOV А. Бжозовською-Крайкою. Нашу країну на цьому заході представляли науковці Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології (ІМФЕ) імені М.Т. Рильського НАН України.
Учасники конференції |
Заснована 1979 року Міжнародна організація з народної творчості (IOV) має статус неурядової організації (NGO), перебуває в консультативних зв’язках із ЮНЕСКО і сьогодні представлена у багатьох країнах Європи, Північної й Південної Америк, Азії та Африки. Одним із плідних напрямів її діяльності, визначених у межах програм ЮНЕСКО, є проведення наукових конференцій із різноманітних питань захисту культури (зокрема нематеріальної), вивчення й збереження національної спадщини, поширення знань про народну творчість різних народів тощо. Започатковані засновником і багаторічним керівником IOV А. Вайглем міжнародні наукові конференції засвідчили актуальність питань, пов’язаних із народною культурою, підкреслили значення й увагу, яку науковці всього світу надають дослідженню цієї важливої складової будь-якої національної культури.
Темою обговорення цьогорічної конференції стала проблема культури сучасної Європи «між народною та глобальною», що включає взаємопов’язані концепти «традиційного» і «глобального» щаблів і свідчить про динаміку культурних змін у сучасному суспільстві.
Участь у заході взяли понад двадцять науковців, зокрема з Австрії, Бахрейну, Білорусі, Болгарії, Італії, Латвії, Литви, Польщі, Тунісу, України. Дослідники обговорили процеси, які відбуваються в культурі сучасної Європи й пов’язані, серед іншого, з категоріальними відмінностями, що спостерігаються у середовищі автентичної культури, та інноваційними змінами на локальному або регіональному рівнях. Поряд із фактами збереження автентичної культури, в центрі уваги учасників конференції перебували процеси модернізації та трансформації фольклорного тексту (в тому числі явища електронного фольклору), нові форми фольклорної практики і презентації народного мистецтва, фольклор повсякдення тощо.
Доповідь провідного наукового співробітника відділу української та зарубіжної фольклористики ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України доктора філологічних наук О. Микитенко |
Після першої пленарної доповіді конференція працювала у пленарному режимі за тематичними блоками, що охопили такі питання:
– традиційна та сучасна обрядовість, есхатологічні наративи (в межах цього блоку доповідь «Замок і ключ як традиційні символи та сучасні атрибути весільного обряду» виголосила провідний науковий співробітник відділу української та зарубіжної фольклористики ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України доктор філологічних наук Оксана Микитенко);
– етномузикознавство;
– співвідношення традиційного й сучасного в народному вбранні, актуалізація фольклорних елементів як напрям промислового виробництва;
– культурна політика в галузі фольклору й народного мистецтва;
– етнічні меншини (в межах цього блоку – з теми «Дослідження українсько-польсько-білоруського етнокультурного пограниччя» – виступила завідувач відділу української та зарубіжної фольклористики ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України кандидат філологічних наук Лариса Вахніна);
– сучасні процеси в народній творчості та нетрадиційні форми побутування фольклору.
Доповіді представлялися трьома мовами – англійською (що була головною робочою мовою конференції), а також французькою і німецькою.
Окреме засідання присвячувалося пам’яті А. Вайгля (1928–2007) – засновника і багаторічного Генерального секретаря IOV. Зі спогадами про нього виступили, зокрема, Президент IOV А. Халіфа (Бахрейн), віце-президент IOV Г. Гольц (Австрія), члени IOV із Австрії, Латвії, Литви, Польщі, України тощо, які наголосили, що міжнародні зустрічі експертів у галузі народної культури є продовженням діяльності й справи життя А. Вайгля, який завжди підкреслював, що саме фольклор та народне мистецтво «будують мости взаєморозуміння між народами».
Про А. Вайгля, котрий на запрошення ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України відвідав Київ у травні 2001 року, розповіла колегам доктор філологічних наук О. Микитенко. Чимало співробітників інституту стали тоді членами IOV і нині беруть активну участь у роботі цієї міжнародної організації. А. Вайгль усіляко підтримував проведення в ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України наукової конференції IOV. З ініціативи Міжнародної наукової комісії з дослідження Центрально-Східної Європи із 27 червня по 5 липня 2013 року в Києві й Севастополі тривала конференція «Джерела і шляхи традиційних європейських культур у ХХІ ст.», котра стала 13-ю Європейською конференцією IOV. У її роботі брала участь тодішній Президент IOV Кармен Паділла. За матеріалами цього заходу ІМФЕ імені М.Т. Рильського видав збірник (головний редактор – академік Г.А. Скрипник) «Шляхи розвитку традиційних європейських культур у ХХІ столітті / 13 Міжнародна наукова конференція з народної культури» (Київ, 2017), презентація якого відбулася під час конференції в Андорфі. Видання представила відповідальний редактор і упорядник збірника, голова української секції IOV кандидат філологічних наук Л. Вахніна. В межах презентації збірника виступили голова Міжнародної наукової комісії з дослідження Центрально-Східної Європи професор А. Бжозовська-Крайка, виконавчий директор IOV з Центрально-Східної Європи професор Веслав Крайка (м. Люблін, Польща), президент IOV А. Халіфа (Бахрейн) та автори з різних країн.
На заключному засіданні було ухвалено рішення про проведення наступної європейської конференції з народної культури 2019 року в Латвії, а також про розширення повноважень Міжнародної наукової комісії з дослідження Центрально-Східної Європи, котра набула нового загальноєвропейського статусу.
На завершення заходу його учасників привітав мер м. Андорф, а своє мистецтво продемонстрували самодіяльні фольклорні колективи міста.
Віце президент IOV, голова IOV Австрії Г. Гольц представляє хоровий колектив із м. Андорф |
P.S. Науковці Академії відзначають величезний особистий внесок в організацію та проведення конференції в м. Андорф віце-президента IOV Г. Гольца, завдяки підтримці якого вчені з країн Східної Європи змогли долучитися до цього поважного заходу.
За інформацією ІМФЕ імені М.Т. Рильського НАН України