Про ситуацію, в якій опинилася вітчизняна наука, і можливий вихід із цієї ситуації, а також про основні напрями своєї професійної діяльності в інтерв’ю журналові «Український тиждень» і незалежному мережевому lifestyle-медіа bit.ua розповіла заступник голови Ради молодих вчених НАН України, молодший науковий співробітник лабораторії інтегровних систем відділу математичних методів в теоретичній фізиці Інституту теоретичної фізики імені М.М. Боголюбова НАН України кандидат фізико-математичних наук Юлія Безвершенко.
Молода вчена займається розробленням і застосуванням математичних методів до задач квантової механіки. «Особливо мене цікавить керування квантовими системами за допомогою зовнішніх полів, необхідне, наприклад, для роботи квантових комп’ютерів. Можливості експерименту нині є такими, що окремим атомом можна керувати за допомогою лазера. І всі ці процеси можна вивчати за допомогою мови формул. Математика дає змогу з досить високою точністю передбачити ту чи інакшу поведінку реального атома», – пояснює Ю. Безвершенко.
Іншими важливими напрямами її діяльності є популяризація науки (зокрема, в межах всеукраїнського проекту «Дні науки») й участь у реформуванні вітчизняної наукової сфери. За словами вченої, наука в Україні функціонує зі значними труднощами, оскільки, на жаль, уже впродовж багатьох років не належить до державних пріоритетів і фінансується за залишковим принципом. «…на запитання «навіщо Україні наука?» може бути дві відповіді. Перша більше соціальна, друга економічна. Якщо подивитися Стратегію сталого розвитку «Україна-2020» або Середньостроковий план пріоритетних дій Уряду на період до 2020 року, то наука традиційно в розділах «Гордість», «Людський капітал» тощо. А в економічних розділах вона або побіжно згадується, або її взагалі немає. Якщо розмірковувати з такої «соціальної» парадигми, то наука потрібна, по-перше, для того, щоб був відповідний рівень експертизи в державі, по-друге, для забезпечення відповідного рівня освіти. Оскільки з тим і з іншим в Україні проблеми, дрейфуємо до світу «альтернативних фактів» і браку критичного мислення на всіх рівнях. Власне, сильна наука – це термостат, із якого виростають сильні виші, спеціалісти, вчителі. <…> Якщо казати про економічний вимір, то визнаймо: Україна наразі аграрна держава із сировинною економікою. Ми топчемося у відповідному економічному класі, намагаючись різними способами посилити свою позицію. Але насправді той потенціал, що в нас був і ще не до кінця розвалився, дає змогу перейти до іншої категорії гравців. Україна реально могла б мати інноваційну економіку, тому що в нас є кадри, сильні наукові школи, зокрема інженерні. Звісно, слід розуміти, що на рівному місці інновацій не побудуєш, треба розвивати фундаментальну науку, прикладну, а слідом за ними розробки й технології. Тому, здавалося б, це могла бути хороша відповідь на запитання, якою має стати Україна: економікою та суспільством, заснованими на знаннях. Але так на державному рівні ніхто досі не відповів. <…> Перша проблема, від вирішення якої багато в чому залежить успіх реформи науки, – це саме формування державної політики в цій сфері. А їй бракує стратегічного виміру, заснованості на фактах і адекватного використання міжнародного досвіду», –говорить Ю. Безвершенко й підкреслює: «… наука в Україні має не просто отримувати адекватне фінансування й підтримку, щоб розвиватися, а й щоби стати драйвером розвитку нашої країни. Науковий потенціал у нас все ще дуже високий. <…> …і це шанс для України вирватися із замкненого кола, в якому ми перебуваємо, на цілком новий рівень».
Про це, а також про особливості наукового пошуку і наукову роботу як виклик, про призначення та співвідношення базового й конкурсного фінансування досліджень, кількість і якість вітчизняних наукових кадрів, оцінювання наукової діяльності, про функціонування Національної ради України з питань розвитку науки і технологій, майбутній Національний фонд досліджень, про можливості, які відкрила для нашої країни участь у Рамковій програмі Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт 2020» і багато іншого читайте за посиланнями:
http://tyzhden.ua/Society/205862
https://bit.ua/2017/12/yuliya-bezvershenko/