28 грудня 2017 року міжнародний громадсько-політичний тижневик «Дзеркало тижня» (№ 48–50, 28 грудня 2017 року – 13 січня 2018 року) опублікував статтю директора Інституту економіки промисловості НАН України академіка Олександра Амоші, присвячену актуальним проблемам вітчизняної промисловості й економіки та перспективам розвитку нашої країни в умовах нової світової промислової революції.
За словами автора статті, Україна наразі перебуває в точці біфуркації, поставши перед вибором шляху подальшого розвитку, одним із варіантів якого є так звана «Індустрія 4.0», котра «передбачає концентрацію ресурсів на розвитку супертехнологій, у чому наша економіка поки що не сильна». На думку О. Амоші, спроби впровадження інновацій у «старих» галузях економіки (таких як видобувна промисловість) не виправдали себе: «Щоб змінилася погода, потрібний не поривчастий вітер, а загальна зміна клімату. <…> Україні, особливо в нинішній її ситуації, має сенс зробити ставку й на народну смарт-промисловість, озброєну 3D-принтерами, іншими новаціями. <…> розробка державних програм (хоч би яких галузей вони стосувалися) має бути буквально справою всенародною. Хоча у фінансових капіталістів одна стратегія, у національної корпорації — друга, у транснаціональної — третя, у держави та суспільства — четверта, але «що добре для «Дженерал Моторз», добре для Америки» завжди має означати пріоритет національних інтересів над корпоративними». Академік вважає, що в нашій країні доцільно було б створювати – за європейським зразком – групи високого рівня, «які є об’єднаними представництвами всіх зацікавлених у вирішенні стратегічних завдань сторін, – учених, промисловців, громадських організацій, споживачів, профспілок, регулювальних органів тощо». Ці групи мали б допомогти у формуванні належної моделі державної промислової політики.
Докладніше про це, а також про завдання державного регулювання промисловості, основні типи національної промислової політики, перспективи функціонування в Україні енергосховищ, можливості участі в проектах китайського Нового шовкового шляху й інше читайте в повному тексті публікації: https://dt.ua/promyshliennost/schob-zminilasya-pogoda-potribniy-ne-porivchastiy-viter-a-zagalna-zmina-klimatu-264635_.html.