З 11 по 21 грудня 2017 року завідувач відділу української та зарубіжної фольклористики Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М.Т. Рильського НАН України (ІМФЕ) кандидат філологічних наук Лариса Вахніна й провідний науковий співробітник цього ж відділу доктор філологічних наук Леся Мушкетик перебували з візитом у Будапешті (Угорщина) – в рамках угорсько-українського міжакадемічного наукового проекту «Національні, регіональні і локальні форми народної культури і суспільних трансформацій в Україні та Угорщині в ХХ–ХХІ ст.» (2016–2018), що виконується фахівцями ІМФЕ й Інституту етнографічних досліджень Центру гуманітарних наук Угорської академії наук (ІЕД). Керівники цього проекту – директор ІМФЕ академік Ганна Скрипник і директор ІЕД професор Балаж Балоґ.
У Будапешті науковці ІМФЕ зустрілися з директором ІЕД, який одночасно виконує функції заступника президента Центру гуманітарних наук Угорської академії наук, професором Б. Балоґом. Учасники зустрічі обговорили план і заходи з реалізації спільного проекту, питання підготовки нових видань та конференцій, організації відряджень і польових досліджень в обох країнах. Українські вчені особисто привітали директора з 50-річним ювілеєм ІЕД. Угорський колега, у свою чергу, поінформував українських гостей про підготовку фундаментального кількатомного видання «Енциклопедія угорської уснопоетичної творчості», що здійснюється відділом фольклористики ІЕД (завідувач – А. Семеркені). Л. Мушкетик подарувала Б. Балоґу свою нову монографію «Сучасна угорська етнологія: осередки, напрями досліджень, персоналії» (2017), чимало сторінок якої присвячено діяльності ІЕД. Українські науковці подарували й інші видання, передані директором ІМФЕ академіком Г. Скрипник, та часопис «Народна творчість та етнологія» (№3, 2017 р.) зі статтею про ІЕД. Л. Мушкетик і Л. Вахніна також взяли участь у робочій нараді з учасниками спільного проекту, науковими співробітниками ІЕД К. Югас, А. Ішпан та іншими, котрі розповіли про свою діяльність і плани на майбутнє.
На фото (зліва направо) – директор ІЕД професор Б. Балоґ, провідний науковий співробітник відділу української та зарубіжної фольклористики ІМФЕ доктор філологічних наук Л. Мушкетик і завідувач цього ж відділу кандидат філологічних наук Л. Вахніна |
Потому Л. Мушкетик зустрілася з колишнім багаторічним директором ІЕД академіком А. Паладі-Ковачем, який ознайомив її з підготовкою свого нового історіографічного видання з етнології та фольклористики. В розмові з українською вченою фольклорист З. Мадяр розповів про народні наративи, угорського короля Матяша Корвіна, каталог народних творів про якого він уклав. Крім того, науковець нещодавно видав каталог угорських народних переказів. Це стало важливою подією в науковому житті Угорщини.
Слід зазначити, що в рамках виконання проекту ІМФЕ значну увагу приділяє вивченню сучасних процесів у середовищі української діаспори Угорщини. Так, від 2016 року бере початок співпраця інституту з Державним самоврядуванням українців Угорщини та його президентом Юрієм Кравченком. 13 грудня 2017 року Л. Мушкетик і Л. Вахніна відвідали Центр української культури та документації в Будапешті, де зустрілися з Ю. Кравченком і його колегами.
Науковиці ІМФЕ із президентом Державного самоврядування українців Угорщини Ю. Кравченком |
Українські дослідниці оглянули бібліотеку й експозицію виробів народно-декоративного мистецтва місцевих майстрів, що прикрашають приміщення Центру. Серед виробів представлено, зокрема, чудові гобелени, до прикладу, витканий герб, що символізує українство в Угорщині. Вразила й виставка фотографій «Війна очима дітей».
Гобелен з експозиції Центру української культури та документації в Будапешті |
Українських науковців запросили також на один із культурних заходів, що постійно відбуваються в Центрі й Товаристві української культури в Будапешті. У рамках відзначення 100-річчя української дипломатії 15 грудня 2017 року в Центрі відкрилася виставка картин відомих українських художників із колекції доктора Міклоша Інанчі. Захід організували Державне самоврядування українців Угорщини та Посольство України в Угорщині. Експозиція представлена картинами академіка НАМ України А. Чебикіна, народного художника України З. Мички, заслужених художників А. Іванчо, М. Довганя, О. Ольхова й інших. На відкритті виставки виступили президент Державного самоврядування українців Угорщини Ю. Кравченко, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Угорщині пані Л. Непоп, представник української меншини в Парламенті Угорщини, голова Європейського конгресу українців Я. Гортяні та меценат М. Інанчі.
Президент Державного самоврядування українців Угорщини Ю. Кравченко виступає на відкритті виставки |
Слід відзначити, що в Центрі, котрий є надзвичайно важливим осередком української діаспори, нещодавно відбулися зустрічі місцевих українців із Прем’єр-міністром України В. Гройсманом і Міністром закордонних справ України П. Клімкіним під час офіційних візитів цих урядовців до Угорщини. Державне самоврядування українців Угорщини свого часу приймало й українського літературознавця академіка НАН України М. Жулинського та відомого поета і громадського діяча І. Драча.
Після відкриття виставки з концертом виступив фольклорний гурт «Гроно» Тернопільської спеціалізованої школи № 3 (керівник – В. Островський). Для місцевої української громади це було символічне новорічно-різдвяне привітання з України. Знаковою подією для Державного самоврядування українців Угорщини стало вручення державного прапора України, який Надзвичайний і Повноважний Посол України в Угорщині пані Л. Непоп передала Ю. Кравченкові від Української держави.
Науковиці ІМФЕ із Надзвичайним і Повноважним Послом України в Угорщині пані Л. Непоп |
Потому виконавці проекту зустрілися з Надзвичайним і Повноважним Послом України в Угорщині пані Л. Непоп та депутатом Парламенту Угорщини Я. Гортяні й обговорили з ними актуальні питання українсько-угорського наукового і культурного співробітництва. Л. Вахніна та Л. Мушкетик поспілкувалися також із заступницею президента Державного самоврядування українців Угорщини Вікторією Штефуцою, яка має стати завідувачем кафедри української філології. Ця кафедра котра відкривається (а точніше –поновлюється) у Ніредьгазькому університеті, де свого часу тривала активна підготовка студентів, було опубліковано велику кількість досліджень, підручників, посібників, словників, перекладів.
Під час розмови з В. Штефуцею у бібліотеці Державного самоврядування українців Угорщини |
Л. Мушкетик подарувала бібліотеці Державного самоврядування українців Угорщини свої книги – «Фольклор українсько-угорського порубіжжя», «Сучасна угорська етнологія», «Персонажі української народної казки». Українські ж дослідниці отримали кілька нових чисел журналу Товариства «Громада».
14 грудня 2017 року Л. Мушкетик побувала на кафедрі української філології Будапештського університету імені Л. Етвеша, де зустрілася з директором Інституту слов’янської і балтійської філології Іштваном Лукачем, виконувачем обов’язків завідувача кафедри української філології В. Лебович, професором-славістом А. Золтаном, а також відвідала різдвяний концерт, підготовлений студентами-славістами.
А ввечері 15 грудня 2017 року українські дослідниці побували на Угорському телебаченні – під час другого туру конкурсу фольклорних самодіяльних колективів «Злетіла пава».
Конкурс фольклорних самодіяльних колективів «Злетіла пава» на Угорському телебаченні |
Конкурси угорських фольклорних колективів та окремих виконавців відбуваються в Угорщині з 1965 р., перший із них називався «Лети, паво». В другому турі конкурсу 2017 року взяли участь гурти й виконавці з самої Угорщини й Румунії та один танцювальний колектив із Закарпаття (Україна). Серед учасників були представлені й виконавці народних мелодій на волинці та цимбалах. Членами журі були знані митці, танцюристи, співаки, мистецтвознавці, а головою комісії – відомий угорський співак, композитор, дослідник Ф. Шебьо. Основним критерієм відбору кращого колективу у конкурсі вважається автентичне виконання, збереження традиції. У згаданому турі змагання перемогло кілька колективів у різних номінаціях – за результатами голосування журі, за вибором голови журі, за глядацькими симпатіями (за підсумками онлайн-голосування за допомогою мобільних телефонів). Остаточних переможців було визначено по закінченні останнього, третього, туру, який пройшов незадовго до Нового року. Перебіг фестивалю кілька разів поспіль транслювався на головному угорському телеканалі «Duna» («Дунай»). Слід відзначити активну участь в організації згаданого заходу наукових співробітників ІЕД, зокрема виконавця спільного угорського-українського міжакадемічного проекту К. Югас, яка постійно сприяла українським колегам під час їхнього перебування в Будапешті й допомагала їм збирати матеріал за плановою темою відділу української та зарубіжної фольклористики ІМФЕ з питань фольклоризму в країнах Європи.
В рамках візиту до Угорщини науковці ІМФЕ побували також у Музеї угорського народного прикладного мистецтва, котрий належить до унікального закладу – Дому традицій. Екскурсію в Музеї провів його науковий співробітник Д. Гідег. Він, зокрема, прокоментував експоновані вироби сучасних митців Угорщини з народної вишивки, гончарства, ткання тощо й продемонстрував гостям колекцію Музею.
Л. Мушкетик та Д. Гідег в Музеї угорського народного прикладного мистецтва |
Експозиція Музею угорського народного прикладного мистецтва |
Л. Вахніна і відомий угорський народний музикант З. Сабо |
20 грудня 2017 року Л. Мушкетик відвідала Угорське етнографічне товариство, членом якого вона є, зустрілася з його секретарем В. Каліною, ознайомилася з діяльністю Товариства за останній рік, найновішими числами часопису «Ethnographia» тощо. Дослідниці з ІМФЕ також попрацювали в бібліотеках ІЕД та Угорського етнографічного товариства. Того ж дня Л. Мушкетик побувала у Спілці письменників Угорщини й видавництві «Кортарш» («Сучасник») і отримала інформацію про новинки угорської художньої літератури.
За інформацією ІМФЕ