Президія НАН України, Відділення історії, філософії та права НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 27 січня 2018 року на 86 році життя перестало битися серце визначного українського ученого-археолога, провідного наукового співробітника Інституту археології НАН України, члена-кореспондента НАН України Сергія Дмитровича Крижицького.
С. Крижицький народився 11 грудня 1932 року в місті Києві в сім’ї службовця. Людина непересічного таланту, він після закінчення Київського державного художнього інституту в 1960 році з перших самостійних кроків у науці яскраво виявив себе як дослідник-новатор з власним підходом до розв’язання найскладніших наукових проблем.
Починаючи з 1964 року вся його професійна наукова діяльність пов’язана з Інститутом археології НАН України, в якому він написав дисертації на здобуття ступеня кандидата історичних наук (1968) і доктора архітектури (1980). У 1990 році його було обрано членом-кореспондентом Національної академії наук України.
Діапазон наукових досліджень С.Д. Крижицького охоплював ряд найважливіших проблем антикознавства, археології та античної архітектури. Під його керівництвом Ольвійська експедиція Інституту археології НАН України, яку він незмінно очолював з 1972 року, стала базою для відпрацювання якісно нової методики розкопок і розвідок, запровадження нових методів фіксації і реставрації античних археологічних пам’яток. Йому належить визначний внесок у дослідження принципів містобудування, зведення оборонних споруд, культових комплексів і окремих храмів, житлових будинків, поховальних споруд, а також особливості будівельної технології майстрів з античних міст-держав Північного Причорномор’я, що дало змогу реконструювати цілісний архітектурний вигляд їх міст.
Вчені багатьох країн добре знають праці С.Д.Крижицького та його учнів. Його творчий доробок складає понад 200 наукових праць, серед яких ряд індивідуальних та колективних монографій, посібників для студентів вищих навчальних закладів. Завдяки зусиллям С.Д. Крижицького та його учнів заповідник «Ольвія» отримав статус національного і визнання світового наукового товариства.
Водночас з науковою роботою Сергій Дмитрович завжди приділяв велику увагу питанням професійної підготовки та вихованню молодих кадрів. Серед його учнів чимало кандидатів і докторів історичних наук – відомих фахівців з античної і скіфської археології, які успішно працюють в науково-дослідних закладах України та багатьох зарубіжних країн.
За наукові досягнення йому присуджено Державну премію України в галузі науки і техніки та Державну премію в галузі архітектури. За вагомий внесок у дослідження античної історії та культури С.Д. Крижицького відзначено мистецькою премією ім. М.О. Макаренка.
Висловлюємо глибоке щире співчуття рідним та близьким Сергія Дмитровича та колективу Інституту археології НАН України.
Світла пам'ять про Сергія Дмитровича Крижицького – визначного вченого і педагога, чуйну і душевну людину, назавжди залишиться в серцях усіх, хто його знав і працював з ним!
Президія Національної академії наук України
Відділення історії, філософії та права НАН України