Вийшло друком 1-е число науково-популярного журналу «Світогляд» (за січень – лютий 2018 року), який видають Національна академія наук України та Головна астрономічна обсерваторія НАН України.
На шпальтах цього номеру головний редактор журналу академік Ярослав Яцків розповідає «Чому Різдво святкують 25 грудня (за григоріанським календарем) та 7 січня (за юліанським)» і як астрономи встановили дату народження Ісуса Христа. «Верховна Рада України оголосила 25 грудня святковим вихідним днем», – журнал «Світогляд» пише про Закон України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України».
Ті, хто не спостерігав «Велике сонячне затемнення 2017 року», мають змогу побачити унікальні поетапні знімки цього явища, сфотографовані в Канаді й надіслані до редакції фізиком зі США Євгеном Тихоновим.
Актуальну тему доцільності наукового прогресу професор Інституту біохімії і біофізики Польської академії наук Магдалена Фікус розглядає на сторінках журналів «Aсademia» та «Світогляд». Аби дізнатися «У чому ж істина?» – читайте її есе «Переваги знання і незнання». У рубриці «Нам пишуть» керівник прес-центру наукової журналістики Західного наукового центру НАН України та МОН України Богдан Залізняк повідомляє про старт проекту «Простір Шашкевича. Shashkevich space». Інтерв’ю «Вшановуючи пам’ять західноукраїнського пророка Маркіяна Шашкевича у сучасному контексті» дає ініціатор цього проекту Євген Захарчук. Кореспондент журналу «Економіст» в Україні Ігор Галущак розповідає «Якою мовою говорила і говорить «Львівська політехніка»», учитель Запорізької дитячої музичної школи №1 Дмитро Філь розмірковує про «Деякі суспільні явища як невід’ємну частину загального історичного процесу», а провідний бібліограф Богуславської централізованої бібліотечної системи Наталія Федорченко інформує про зустріч лауреата Шевченківської премії Василя Шкляра з шанувальниками у Богуславі та презентацію нового роману письменника «Троща». Рубрику продовжує витяг із полемічного виступу члена-кореспондента НАПН України Василя Ткаченка на Міжнародному онлайн-семінарі у Ростові-на-Дону 3 липня 2017 року «Звільняючись від ілюзій: російська агресія 2014 року. Сторінками книги І.М. Клямкіна «2014. Год Украины»».
У рубриці «Мова. Література. Історія» опубліковано завершальну статтю академіка НАПН України Володимира Мельниченка з циклу «Пішли в Московію від мене письмена...». Рубрику «Видатні постаті» літературознавства в цьому випуску журналу представляє стаття лауреата Шевченківської премії Петра Перебийноса «Вулкан українства. До виходу в світ тритомника «Літопис життя і творчості Івана Франка»» про подвижницьку роботу Мирослава Мороза – автора неймовірного бібліографічного видання. А дочка М. Мороза, Дарія Мороз-Гонтарева, доповнює розповідь про втілення грандіозного задуму у щедро насичений фактажем літопис життя та творчості Івана Франка. Кандидат філологічних наук Галина Карпінчук присвятила дослідження «Діла добрих оновляться…» 125-річчю видатного шевченкознавця Михайла Новицького, знайомлячи читачів із нелегкою долею та величним науковим здобутком цього авторитетного літературознавця.
Стаття «Про стахіботріотоксикоз у документах ЦК КП(б)У, Раднаркому і НКВС УРСР», підготовлена академіком НАН України Валентином Підгорським, доктором біологічних наук Неллі Ждановою, кандидатом біологічних наук Антоніною Субботою, доктором біологічних наук Іриною Купченко та кандидатом біологічних наук Оленою Андрієнко, розповідає цікаву і трагічну історію встановлення етіології стахіботріотоксикозу (Stachybotrys alternans) 80 років тому, що стало початком розвитку мікотоксикології як нового напряму світової мікології. «Про сина України, визнаного світом» пише доктор фізико-математичних наук Василь Шендеровський, представляючи матеріал про першого українського вченого-фізика Івана Пулюя.
«Інвестиції в знання завжди дають найбільший прибуток». Ці слова Б. Франкліна кандидат фізико-математичних наук Олег Орлянський обрав епіграфом до статті «Добрими намірами». Наука й освіта, фізики та лірики, економіка і конкуренція, гірка іронія й оптимізм гарантують читачам спалах міркувань про сьогодення.
Читачів чекає задоволення і від несподіваної теми статті «Варити, парити чи полоскати?». Доктор фізико-математичних наук Андрій Варламов (Інститут надпровідників оксидів та інших інноваційних матеріалів та пристроїв, Рим, Італія) та його співавтори – професор фізики Університету «Фудан» (Шанхай, КНР) Ян Чен і студент факультету фізики цього ж університету Жу Женг вважають, що сьогодні кулінарія – не тільки мистецтво та гігантська індустрія, а й велика галузь науки. Тож читайте про національні кухні з точки зору фізики і математики. Тепер можна довідатися, як не лише перевірити гармонію алгеброю, а й ступінь готовності пельменів – диференційним рівнянням.
Член Спілки письменників України, лауреат премії поетичного вернісажу «Троянди й виноград» Надія Чорноморець на літературних сторінках «Друге дихання» презентує новий твір – «Поему про Оноре та Евеліну», в якій постають непрості любовні колізії видатного французького письменника Оноре де Бальзака й уродженки України, графині Евеліни Ганської.
* * *
Контакти
Електронна адреса: svitoglyad_mag@ukr.net.
Адреса редакції: вул. Володимирська, 54, кімн. 318. м. Київ-30, 01601.
Телефон: (044) 239-63-87.