22 лютого 2018 року в Національному музеї літератури України у Києві відбулася презентація нової збірки «Мудрості від Максима Рильського (вислови, поради, роздуми, настанови, звернення, міркування)» (упорядник М.Г. Рильський, видавництво «Успіх і кар’єра», 2018 р.).
Виступ Максима Георгійовича Рильського |
Новий проект родинного фонду Максима Рильського «Троянди й виноград» представив онук поета-академіка Максим Георгійович Рильський, який став ініціатором цілої низки видань і заходів, пов’язаних зі славетною родиною Рильських.
Утвердження рідної мови, піклування про слово й духовність людини, звернення до молоді, проблеми виховання та ставлення до природи, вияви добросердя – все, що хвилювало класика протягом усього життя, відображено у книзі, окремих віршах і поетичних рядках, цитатах та уривках із літературно-мистецьких студій і розвідок, епістолярної спадщини, публіцистики.
Водночас книга розкриває світосприйняття, духовні та моральні принципи, життєві спостереження видатного гуманітарія й гуманіста, широту інтересів і переконань мислителя М. Рильського.
У презентації нового видання взяли участь відомі письменники, науковці, громадські діячі, члени родини Рильських, земляки поета з с. Романівка (Попільнянський район, Житомирська область), представники Київського літературно-меморіального музею Максима Рильського.
Виступ директора Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України академіка М. Жулинського |
На початку заходу виступив директор Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України академік Микола Жулинський, який привернув увагу присутніх до актуальних проблем історії української літератури та сучасного літературознавчого дискурсу, зокрема щодо місця української літератури у світі.
Відома дослідниця поетичної творчості М. Рильського, професор Національного університету «Києво-Могилянська академія» доктор філологічних наук Віра Агеєва підкреслила європейськість його поетичного стилю, своєрідне «бодлеріанство» його творів 1920-х рр.
На актуальності багатьох висловів і нотаток М. Рильського наголосили голова Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка, поет Павло Мовчан, письменник Петро Засенко, завідувач кафедри української літератури факультету української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова доктор філологічних наук Володимир Погребенник. Дехто з них із теплотою згадував власні зустрічі з відомим поетом та його постійну допомогу молодим літераторам.
На презентації були також присутні науковці відділу української та зарубіжної фольклористики Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М.Т. Рильського НАН України (ІМФЕ) – завідувач відділу кандидат філологічних наук Леся Вахніна та провідний науковий співробітник цього ж відділу доктор філологічних наук Оксана Микитенко.
Л. Вахніна під час свого виступу розповіла, що в науковій установі, яка носить ім’я М. Рильського, зберігають найкращі традиції, започатковані відомим поетом та вченим-славістом. Ці традиції продовжує й Український комітет славістів, який свого часу очолював Максим Тадейович. У серпні 2018 року українські славісти планують взяти участь у роботі ХVІ міжнародного з’їзду славістів у Белграді (Сербія), де неодноразово бував і М. Рильський – як перекладач сербських народних пісень.
Однією з найважливіших рис М. Рильського, як відзначило чимало присутніх, була його людяність. ««Умій дивитися, людино, на людей!» – це не просто звернення чи застереження, а життєвий стрижень Максима Тадейовича», – говорить упорядник книжки, онук поета М.Г. Рильський.
Учасники презентації |
Під час презентації звучала поезія М. Рильського, а також інших відомих і молодих авторів. Захід зібрав широке коло шанувальників творчого доробку М. Рильського, що ще раз засвідчило високий інтерес до спадщини поета та її актуальність.
За інформацією ІМФЕ
Фото: Агентство «Кримські новини»