Нещодавно (2–8 березня 2018 року) в рамках роботи над угорсько-українським дослідницьким проектом «Зміни національного, регіонального і локального рівня в народній культурі та суспільстві України та Угорщини в ХХ–ХХІ ст.» до Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М.Т. Рильського НАН України (ІМФЕ) завітала науковий співробітник Інституту етнографічних досліджень Центру гуманітарних наук Угорської академії наук Каталін Югас.
Наукове співробітництво між установами має систематичний характер завдяки виконанню спільних проектів, що дають змогу вченим обох країн обмінюватися своїм досвідом і знаннями.
Виступ К. Югас на вченій раді ІМФЕ |
6 березня 2018 року угорська дослідниця виступила в ІМФЕ з доповіддю «Чистота та омовіння в угорських народних піснях та баладах». Тематикою чистоти в різних аспектах К. Югас займається вже тривалий час, їй, зокрема, присвячено монографію вченої. Цього разу угорська науковиця висвітлила дане поняття на матеріалі угорських народних балад і пісень.
Виступ гості виявився цікавим і видовищним, адже вона не лише унаочнила його демонстрацією слайдів із текстами пісень, фотографіями та малюнками, а й сама під акомпанемент гітари виконала кілька музичних композицій і уривків із творів. Доповідь викликала велике зацікавлення фольклористів, етнологів, музикознавців та жваве обговорення, в якому взяли участь співробітники ІМФЕ – М.К. Дмитренко, М.Й. Хай, І.М. Коваль-Фучило й інші, а також співробітниця кафедри фольклористики Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка кандидат філологічних наук С.С. Лещинська.
Коментар Л.К. Вахніної |
Під час зустрічі з угорською дослідницею завідувач відділу української та зарубіжної фольклористики ІМФЕ кандидат філологічних наук Л.К. Вахніна повідомила присутніх про хід виконання спільного українсько-угорського проекту, а також розповіла про активну участь К. Югас та її чоловіка-музикознавця в культурному житті Угорщини.
Вчена вдало поєднує свою наукову діяльність із культурологічною. У складі журі вона систематично бере участь у багатьох угорських та міжнародних фольклорних фестивалях і конкурсах. У Києві К. Югас виступила членом журі ХХ міжнародного ювілейного фестивалю циркових та естрадних дитячих колективів «Понтійська арена», у відкритті якого також брали участь співробітники ІМФЕ – Л.К. Вахніна, О.О. Микитенко, Л.К. Мушкетик. Фестиваль проходив під егідою Міністерства культури України з 8 по 11 березня 2018 року в Будинку культури та мистецтв Дарницького району м. Києва. Переглянувши виступи близько 400 учасників фестивалю, К. Югас відзначила великі здібності української молоді, високий рівень виконавської майстерності колективів.
М.В. Олійник та К. Югас із дизайнером та засновницею «ZETAatelier» Тетяною Зез |
Під час перебування у Києві вчена зацікавилась українськими науковими розробками з вивчення розвитку народного вбрання в міських реаліях, з якими її познайомила молодший науковий співробітник відділу «Український етнологічний центр» ІМФЕ кандидат історичних наук М.В. Олійник. К. Югас розповіла про свої студії народного костюма та сучасного етнодизайну Угорщини в контексті фольклорного руху. Такі консультації дали змогу зафіксувати спільні рушії розвитку традиційного вбрання в умовах урбанізованої культури на матеріалах України й Угорщини. Дослідниця відвідала творчі цехи народних майстринь.
Заступниця директора Національного музею українського народного декоративного мистецтва Л.С. Білоус і К. Югас під час екскурсії |
Для К. Югас також було організовано екскурсію до Національного музею українського народного декоративного мистецтва.
Слід зазначити, що подібні зустрічі між науковцями Національної академії наук України та Угорської академії наук не тільки сприяють розвитку наукових і культурних взаємин, а й формують позитивний імідж України в Європі.
За інформацією ІМФЕ