24 травня 2018 року в Харкові на будинку по вул. Багалія, 17 урочисто відкрили меморіальну дошку видатному українському математику члену-кореспонденту НАН України Науму Іллічу Ахієзеру (1901–1980). За цією адресою науковець мешкав із 1948 по 1980 рік.
Н.І. Ахієзер народився 6 березня 1901 року в сім’ї земського лікаря. Після закінчення Київського університету вступив до аспірантури, де його керівником був академік АН УРСР Д.О. Граве. У 1928 році Н.І. Ахієзер захистив кандидатську дисертацію «Аеродинамічні досліди», 1933 року переїхав із Києва до Харкова, де працював у Харківському університеті. В 1934 році Н.І. Ахієзера обрали членом-кореспондентом АН УРСР. Із 1941 до 1947 року він працював в Алма-Аті й Москві, а в 1947 році повернувся до Харкова. У 1949 році отримав премію імені П.Л. Чебишева АН СРСР.
Н.І. Ахієзер працював одночасно в Харківському університеті та Харківському політехнічному інституті, і, не залишаючи викладацької діяльності, з початку 1960-х років заснував та очолив відділ теорії функцій у Фізико-технічному інституті низьких температур (ФТІНТ) АН УРСР (нині – ФТІНТ імені Б.І Вєркіна НАН України). Від 1947 року впродовж багатьох років Н.І. Ахієзер очолював Харківське математичне товариство. Йому належать видатні заслуги в створенні Харківської математичної школи.
Математичні досягнення Н.І. Ахієзера належать до теорії апроксимації, проблеми моментів, теорії диференціальних та інтегральних операторів. У його роботах гармонійно поєднувалися класичні методи теорії функцій комплексного змінного з сучасними методами функціонального аналізу. Це дало змогу вченому вирішити низку складних проблем, серед яких – задача про поліном із декількома фіксованими коефіцієнтами, який найменш ухиляється від нуля на інтервалі; задача про поліном, який найменш ухиляється від нуля на системі інтервалів; задача про найкращу константу в теоремі Джексона (спільно з М.Г. Крейном); задача про вагову апроксимацію поліномами (спільно з С.Н. Бернштейном). Він запропонував ефективний метод розв’язання обернених задач спектрального аналізу для важливих класів спектральних щільностей. Пізніше цей метод мав чудові застосування, що дали змогу знайти в явному вигляді рішення низки нелінійних рівнянь математичної фізики. Н.І. Ахієзер опублікував близько 150 наукових праць, включно з десятьма монографіями, перекладеними й виданими в багатьох країнах світу.
За інформацією Відділення математики НАН України