11–12 червня 2018 року з ініціативи Київського університету права (КУП) НАН України в приміщенні Верховної Ради України відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Охорона культурної спадщини в Україні: стан та перспективи» – на продовження парламентських слухань «Стан, проблеми та перспективи охорони культурної спадщини в Україні» (від 18 квітня 2018 року).
Співорганізаторами заходу виступили: Інститут держави і права імені В.М. Корецького НАН України, Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, Національна академія керівних кадрів культури і мистецтв, Інститут культурології Національної академії мистецтв України, Український союз промисловців і підприємців.
У роботі конференції взяли участь провідні вчені, державні службовці, фахівці-пам’яткоохоронці, особи, зацікавлені пам’яткоохоронною сферою, а також аспіранти та студенти вітчизняних закладів вищої освіти.
Робота науково-практичної конференції тривала за кількома напрямами – правовим, історичним, економічним, культурологічним, мистецтвознавчим. Метою було визначення сучасного стану об’єктів (проявів) культурної спадщини, дослідження досвіду України й інших країн у пам’яткоохоронній сфері, обговорення проблемних питань охорони культурної спадщини в Україні та шляхів їх вирішення, зокрема й безпосередньою реалізацією принципів, обумовлених низкою Конвенцій ЮНЕСКО в цій сфері.
На адресу організаторів і учасників конференції надійшли привітання від президента Національної академії наук України академіка НАН України Б.Є. Патона та радника Президента України, віце-президента Національної академії мистецтв України академіка НАМ України Ю.П. Богуцького.
Ректор КУП НАН України професор Ю.Л. Бошицький, звернувшись до гостей та учасників конференції, зазначив, що культурна спадщина виступає багатофункціональною системою, котра відображає нерозривний зв’язок часів і поколінь. Вона проявляється в сукупності успадкованих людством об’єктів – всіх минулих культурних досягнень суспільства, окремих соціальних груп, осіб і їхнього історичного досвіду, а її об’єкти є унікальними об’єктами історії, науки, мистецтва й релігії, складають основу національної самобутності та державності, забезпечують культурний розвиток суспільства.
Голова підкомітету з питань охорони історико-культурної спадщини Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності, народний депутат України С.О. Тарута наголосив на важливості для нашої держави й усього світу культурної спадщини України, її охорони й збереження, а також окреслив коло проблемних питань у вітчизняній пам’яткоохоронній сфері.
У доповіді «Організаційно-правові аспекти захисту культурної спадщини України» директор Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України академік НАН України Ю.С. Шемшученко підкреслив, що надзвичайно важливим є збереження об’єктів культурної спадщини України як першоджерел для об’єктивного розуміння історичних і культурних процесів у суспільстві. Він також окреслив діяльність очолюваної ним наукової установи за цим напрямом, зокрема, навівши як приклад роботу щодо Скіфського золота.
Від імені радника Президента України Ю.П. Богуцького присутніх привітав заступник директора з наукової роботи Інституту культурології НАН України професор С.М. Волков, доповівши про роботу своєї установи в пам’яткоохоронній сфері.
Учасники конференції заслухали також доповіді провідних науковців, зокрема директора Інституту всесвітньої історії НАН України члена-кореспондента НАН України А.І. Кудряченка «Проблеми збереження історичної пам’яті та охорони культурної спадщини в Німеччині», завідувача кафедри загальнотеоретичних та державно-правових дисциплін КУП НАН України професора Н.І. Кудерської «Охорона культурної спадщини в Україні: проблемні питання нормативно-правового регулювання», завідувача кафедри мистецтвознавчої експертизи Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв доктора історичних наук В.В. Карпова «Інставрація експертної діяльності в сфері культури і мистецтва» та інших.
12 червня 2018 року конференція продовжилась у приміщенні КУП НАН України. Там відбулися виступи учасників і дискусії, обговорення й ухвалення резолюції конференції.
Слід зазначити, що науково-практична конференція пройшла на високому організаційному та науковому рівнях. Матеріали цього наукового форуму, як сподіваються його організатори, сприятимуть розробленню проектів змін і доповнень до чинних пам’яткоохоронних нормативно-правових актів України.
За інформацією КУП НАН України