Старший науковий співробітник Головної астрономічної обсерваторії НАН України кандидат фізико-математичних наук Ольга Захожай у науково-популярній програмі «Академія наук» (ефір від 17 травня 2018 року), що виходить на радіостанції «Радіо НВ», розповіла про свою наукову роботу в астрономічній обсерваторії Ла-Сілья в Чилі, а також пояснила, що таке екзопланети і як їх досліджують.
«Я була в обсерваторії, названій Ла-Сілья. Ця обсерваторія належить Європейській південній обсерваторії, яка має свої спостережні станції в Південній півкулі. Вона так і називається – ESO (European Southern Observatory). У них є декілька великих станцій спостереження: найбільша – Паранал, теж у Чилі, Альма – великий радіотелескоп і обсерваторія Ла-Сілья, яка була першою обсерваторією, побудованою там. Це місце було обране як найтемніше місце на Землі», – інформує українська дослідниця.
Вона пояснила, що екзопланети – це планети, що перебувають не в нашій Сонячній системі, а за її межами й обертаються навколо інших зір. Саме екзопланети й були предметом дослідження вченої.
«Відповідно до програми, за якою я їздила, ми спостерігаємо зорі, в яких є залишки формування планетної системи, так звані осколкові диски. Коли формується зоря, то якщо складаються умови так, що момент кількості рухів (або момент інерції) має певне значення, то в площині, перпендикулярній осі обертання зорі, тобто навколо зорі, може почати формуватися диск. Точніше, навіть сама зоря формується не сама по собі, а через диск. У цьому диску потім можуть почати формуватися планети, а можуть – не формуватися. Все залежить від тих умов, які там є, – зазначила О. Захожай. – Для того, щоб спостерігати ці осколкові диски або астероїди, які є і в Сонячній системі, існують різні методи. У нас є вибірка зір, у яких є такі залишки від формування. Ідея в тому, що коли там є залишки, швидше за все, крім уламків і залишків формування планетної системи, там мають бути і планети. Тому ми шукаємо планети навколо цих зір і хочемо отримати спектри цих систем.
Щоночі протягом двох тижнів ми спостерігаємо кожну зорю з вибірки й вивчаємо її спектр. І методом радіальних швидкостей – це спеціальний метод, який історично є одним із перших, що дав змогу відкрити екзопланету, – ми шукатимемо ці планети».
Докладніше про інструменти, які використовують у своїх дослідженнях сучасні астрономи, про екзопланети і новітні методи їх виявлення, а також багато іншого цікавого дізнавайтеся з повної версії розмови Ольги Захожай та ведучих радіоефіру Дмитра Сімонова і Юрія Пустовіта за посиланням: https://nv.ua/radio/science-academy/akademija-nauk-zhittja-na-ekzoplanetakh-hist-olha-zakhozhaj-efir-vid-17052018--2471017.html
Там же розміщено й повний текстовий варіант цього випуску радіопередачі.