Вийшло друком 3-є число науково-популярного журналу «Світогляд» (за травень–червень 2018 року), який спільно видають Національна академія наук України та Головна астрономічна обсерваторія НАН України. Пропонуємо до вашої уваги анонс цього номеру видання.
«Ще раз про наболіле» пише головний редактор журналу академік Ярослав Яцків, привертаючи увагу читачів до пропозицій нещодавно створеної Ініціативної групи «Наука та інновації» (ІАГ «H&I») щодо подолання нагальних проблем сьогодення й розроблення стратегії розвитку науки в Україні.
Керівник прес-центру наукової журналістики Західного наукового центру НАН України та МОН України Богдан Залізняк в інтерв’ю з доктором економічних наук, професором Степаном Давимукою «Мрію про тверду, поважану в світі, сильну Українську державу!» обговорює діяльність респондента, відомого українського державника, голови Львівського обласного виконавчого комітету у 1990-х роках. На сторінках журналу Степан Давимука розмірковує над нинішніми подіями в Україні й світі та презентує унікальний тритомник – «Український книжковий знак ХІХ–ХХ століть. Каталог колекції Степана Давимуки».
Пригадуючи події 27-річної давнини, доктор історичних наук Станіслав Кульчицький у статті до річниці Незалежності України висвітлює кілька питань. Чому комуністична більшість Верховної Ради УРСР 12-го скликання проголосила 24 серпня 1991 р. незалежність України? Чому комуністична більшість Президії Верховної Ради заборонила 30 серпня Комуністичну партію України? Дізнайтеся, що стоїть «За лаштунками Акту проголошення незалежності України Верховною Радою УРСР».
У листопаді цього року Національна академія наук України відзначить свій 100-річний ювілей. Про «Академічні наукові установи південного регіону України», про їхній цінний своєю регіональною специфічністю й унікальністю академічний потенціал розповідає директор Південного наукового центру НАН України та МОН України Олексій Хуторной.
Особливості проблем актуальності та доцільності наукових досліджень у соціогуманітарній сфері і впровадження їх результатів у практику розглядає член-кореспондент НАПН України Микола Слюсаревський у статті ««Пастки» актуальності й «чорні діри» впровадження, або Випереджувальний розвиток психологічної науки як умова її практичної релевантності».
Що стало причиною загибелі динозаврів? Доктор фізико-математичних наук Леонід Чорногор відстоює «Космічний кінець ери динозаврів». Стаття містить переконливу інформацію і розрахунки, історичні довідки та цікаві гіпотези. «Птерозаври: живі літаки» – ще один матеріал, котрий збуджує уяву й інтерес до дивних вимерлих істот.
Про «Українсько-польське співробітництво в нафтогазовій галузі» розповідає член Української нафтогазової академії, член-кореспондент Гірничої академії України, кандидат технічних наук Зиновій Осінчук. Автор робить огляд українсько-польського співробітництва, що тривало протягом століть і продовжується досі, зокрема в такій важливій сфері як нафтогазовий комплекс. Мало хто знає, що уродженці України зробили значний внесок у розвиток цієї галузі в Австрії та Польщі.
Кандидат філологічних наук Алла Калинчук представляє «Творчість Тараса Шевченка в наукових студіях Миколи Сумцова». Публікацію приурочено до 165-річчя від дня народження Миколи Сумцова – відомого популяризатора української культури.
Мозаїки Григорія Кореня на станції київського метрополітену «Золоті ворота» прикрашають не тільки стелю, арки, стіни і капітелі колон, а й повсякденне життя киян і гостей міста. Про інші роботи художника-монументаліста та його долю розповідає член-кореспондент НАПН України Василь Ткаченко в есе «Невмируще коріння архетипу Григорія Кореня».
У рубриці «Друге дихання» вміщено нову добірку віршів академіка НАН України Бориса Гриньова «Погляд».
У цьому ж числі журналу читайте також три науково-фантастичні оповідання: «Прах і світло» Олени Змаженко, «Танець планети» Максима Рудя і «Останнє бажання» Юрія Симонова.
* * *
Контакти редакції:
Електронна адреса: svitoglyad_mag@ukr.net.
Адреса редакції: вул. Володимирська, 54, кімн. 318, м. Київ-30, 01601.
Телефон: (044) 239-63-87.