17 листопада 2018 року в Інституті математики НАН України триватиме «ФізМатДень», програмою якою передбачено низку науково-популярних заходів для школярів, студентів і всіх охочих.
Організатори: Інститут математики НАН України і Київський академічний університет НАН України та МОН України за участі творчої лабораторії «5 наук», Київського природничо-наукового ліцею №145, Інституту металофізики імені Г.В. Курдюмова НАН України, Інституту проблем математичних машин і систем НАН України, Інституту теоретичної фізики імені М.М. Боголюбова НАН України та Київського університету імені Бориса Грінченка.
Адреса: Київ, вул. Терещенківська, 3 (поряд зі станціями метрополітену «Театральна» та «Площа Льва Толстого»).
Із 11:00 до 16:00 відвідувачі матимуть можливість пограти в різноманітні математичні й логічні ігри (зокрема, ігри українського виробника FEELINDIGO), а також долучитися до математичного квесту.
На стенді творчої лабораторії «5 НАУК» буде нагода випробувати себе у веселих «ломиголовках», математичних змаганнях і спробувати пояснити парадоксальні результати фізичних експериментів.
Крім того, організатори запрошують послухати цікаві та пізнавальні лекції.
РОЗКЛАД ЛЕКТОРІЮ
11:00 – «Математика та музика»
Лектор – аспірант відділу математичної фізики Інституту математики НАН України Владислав Зіненко.
Учений розповість про історію становлення сучасного звукового ряду. Ви дізнаєтеся, чому ноти звучать саме так, а не інакше, та яку роль у цьому відіграє математика.
12:00 – «Незвичайні хвилі та звичайна математика»
Лекторка – старший науковий співробітник відділу математичного моделювання морських і річкових систем Інституту проблем математичних машин та систем НАН України кандидат фізико-математичних наук Катерина Терлецька.
Світ сповнений таємниць, загадок і легенд, які знайшли своє відображення у фольклорі. Морські чудовиська, озерні монстри, хвилі-вбивці – казки чи фізичні феномени? Деякі містичні історії та факти можна пояснити за допомогою фізичних феноменів, які описуються математично. Саме такі випадки й розглядатимуться на лекції.
13:00 – «Діаграми Вороного в науці та мистецтві»
Лекторка – старший науковий співробітник відділу математичної фізики Інституту математики НАН України кандидат фізико-математичних наук Ірина Єгорченко.
Діаграми Вороного – це дослідження зоряного неба, мобільні мережі та доставка піцци. Вчена покаже, як діаграми Вороного застосовуються в математиці, астрофізиці, біології, історії, антропології, а також як із застосуванням діаграм Вороного створюють твори мистецтва. Розглядатимуться також кілька геометричних задач із діаграмами Вороного та демонструватиметься, як за допомогою цих діаграм варто було б визначати шкільні округи в Україні.
14:00 – «Як стати фізиком-експериментатором»
Лектор – виконувач обов’язків директора Київського академічного університету НАН України та МОН України, завідувач відділу надпровідності Інституту металофізики імені Г.В. Курдюмова НАН України член-кореспондент НАН України Олександр Кордюк.
Про фізичний експеримент як логічне продовження дитячих ігор, що визначили шлях розвитку людства через пізнання. Проте як цікаво бути фізиком експериментатором, і про те як їм стати. Про власний досвід і, зокрема, про те для чого будувати синхротрон щоб зрозуміти механізм надпровідності.
15:00 – «Метод потенціалів у комбінаториці»
Лектор – молодший науковий співробітник відділу теорії динамічних систем Інституту математики НАН України Олександр Рибак.
Деякі задачі з комбінаторики вимагають знайти максимальну або мінімальну кількість певних операцій, які можна виконати до настання певної ситуації. При розв’язанні подібних задач іноді допомагає такий підхід: кожній ситуації співставляється деяке число або якась конструкція, яку можна назвати потенціалом. Якщо вдало підібрати потенціал, можна оцінити кількість дій або іншу подібну характеристику системи. У доповіді буде показано приклади застосування потенціалів.
16:00 – «Темна матерія у Всесвіті»
Лектор – провідний інженер лабораторії астрофізики і космології Інституту теоретичної фізики імені М.М. Боголюбова НАН України Антон Рудаковський.
Темна матерія – одна з найбільш інтригуючих загадок сучасної фізики. Що є свідченням її існування? Якою може бути її природа?
Facebook-сторінка ФізМатДня