Нещодавно світ побачив ювілейний номер міжнародного журналу «Experimental Oncology» (2018, Vol. 40, N 4), присвячений 100-річчю Національної академії наук України.
«Важливу роль в актуалізації фундаментальних та прикладних досліджень у галузі експериментальної та клінічної онкології відіграла Національна академія наук (НАН) України. Ще на початку XX століття у колі вчених-медиків та біологів активно дискутувалося питання причин виникнення, прогресії пухлинної хвороби та пошуку шляхів терапії хворих. Розширення фронту експериментальних досліджень значно розширило уявлення про біологію та морфологію пухлинної клітини. Безперечним досягненням української академічної науки стала концентрація досліджень експериментального канцерогенезу, започаткованих школою В.В. Підвисоцького. Його учні — велика плеяда талановитих вчених, серед яких і майбутні президенти Всеукраїнської академії наук Д.К. Заболотний та О.О. Богомолець.
Створення у 1930 р. в Києві Інституту експериментальної біології та патології дозволило зосередити значний обсяг досліджень навколо проблеми реактивності та протипухлинної резистентності організму. <…> На сьогодні в структурі НАН України ІЕПОР [Інститут експериментальної онкології, патології і радіобіології] імені Р.Є. Кавецького [НАН України] є потужним центром наукових досліджень з актуальних проблем експериментальної патології, біотехнології та молекулярної онкології, який зробив значний внесок у скарбницю світової онкології», – пише у своїй публікації «Oncology in the Mainstream of the National Academy of Sciences of Ukraine: to the 100th Anniversary of the Academy» в цьому журналі його головний редактор, директор ІЕПОР імені Р.Є. Кавецького НАН України академік Василь Чехун.
Україномовний варіант цієї статті академіка В. Чехуна – під назвою «Онкологічна наука у фарватері НАН України: до 100-річчя Академії» – опубліковано в журналі «Онкологія» (2018, №4).
Пропонуємо ознайомитися з повними текстами цих публікацій
УКРАЇНСЬКОЮ
IN ENGLISH
За інформацією ІЕПОР імені Р.Є. Кавецького НАН України