«Насамперед про сам факт повернення грамоти Петра І. Це справді так, 13 квітня в Україну було повернуто з Німеччини цей унікальний документ – грамоту Петра І від 14 вересня 1708 року на поставлення митрополита Іоасафа Кроковського. У роки Другої світової війни грамота перебувала в рукописному зібранні Бібліотеки Академії наук, зокрема в зібранні документів Київської митрополії, які входили до рукописної колекції Софійської митрополичої ризниці, звідки й була вивезена. Цей факт встановлений групою німецьких та українських експертів», – заявила генеральний директор НБУВ член-кореспондент НАН України Любов Дубровіна.
Зазначена грамота Петра І опинилася після війни в Тюбінґені, в Інституті східноєвропейської історії та регіональних досліджень Тюбінгенського університету імені Ебергарда Карла (земля Баден-Вюртемберґ, Німеччина). Її історія детально висвітлена у спільній статті німецьких та українських науковців і експертів, причетних до повернення Грамоти: Кур-Корольов К., К. Кухер, Т. Себта, Н. Сінкевич. Трофеї війни: історія вивезеної з Києва грамоти Петра I та німецькі студії Східної Європи до і після 1945 р. // Бібліотечний вісник. – 2017, № 1. – С. 39-54.
«Значний внесок і, власне, вирішальні кроки у справі повернення грамоти зроблено завдяки діяльності Змішаної українсько-німецької комісії з питань повернення та реституції втрачених та незаконно переміщених під час та внаслідок Другої світової війни культурних цінностей. Співголовою цієї комісії з Української сторони була перший заступник міністра культури України пані Світлана Фоменко, співголовою з німецької сторони – посол з особливих доручень, статс-секретар у відставці пан Міхаель Янсен. Я теж була у складі цієї комісії, й питанню повернення раритету ми приділили особливу увагу. Тож 13 квітня цей документ був прийнятий особисто міністром культури Євгеном Нищуком і переданий на тимчасове зберігання до заповідника «Софія Київська». Там грамота перебуватиме до моменту офіційної передачі її до Інституту рукопису НБУВ, де вона має зберігатися разом з колекційним зібранням Софійського монастиря», – зазначила Любов Дубровіна.
Сам процес передачі грамоти має кілька етапів, і головний – ще попереду. Адже поверненню грамоти буде присвячено спеціальний українсько-німецький колоквіум «Поставлення на Київську митрополію Іоасафа Кроковського 1708 року: Українсько-німецька історія оригіналу грамоти Петра І», який відбудеться 30 травня 2019 року у НБУВ.
У колоквіумі візьмуть участь українські та німецькі фахівці, зокрема директор Інституту Східноєвропейських студій Тюбінгенського університету професор Клаус Гества, генеральний директор НБУВ член-кореспондент НАН України Любов Дубровіна та відомі науковці, які активно досліджували грамоту – доктор наук Наталія Сінкевич (Київ/Тюбінген), доктор наук Тетяна Себта (Київ), доктор наук Корінна Кур-Королев (Берлін), доктор наук Катаріна Кухер (Тюбінген), а також вчені, які досліджують питання долі культурних цінностей під час Другої світової війни та питання реституції, зокрема професор Вольфганг Айхведе (Бремен/Берлін), член-кореспондент НАН України Геннадій Боряк (Київ) та інші науковці.
Докладніша інформація – за посиланнями:
http://www.nbuv.gov.ua/node/4780
https://ukranews.com/ua/news/626329-nimechchyna-povernula-ukrayini-unikalnu-tserkovnu-gramotu-petra-i-vid-1708-roku
За інформацією НБУВ та «Українські новини»