15 травня 2019 року під головуванням Президента Національної академії наук України академіка Бориса Патона відбулося чергове засідання Президії НАН України.
За традицією присутні спершу заслухали дві наукові доповіді.
Зі співдоповіддю «Про підготовку видання багатотомної «Великої української енциклопедії» виступили академік-секретар Відділення фізики і астрономії НАН України академік Вадим Локтєв і директор Державної наукової установи (ДНУ) «Енциклопедичне видавництво» доктор історичних наук Алла Киридон.
![](http://www.nas.gov.ua/logo/PhotoNews/NASU_Presidium_15.05.2019_3.JPG) |
![](http://www.nas.gov.ua/logo/PhotoNews/NASU_Presidium_15.05.2019_4.JPG) |
![](http://www.nas.gov.ua/logo/PhotoNews/NASU_Presidium_15.05.2019_5.JPG) |
![](http://www.nas.gov.ua/logo/PhotoNews/NASU_Presidium_15.05.2019_6.JPG) |
![](http://www.nas.gov.ua/logo/PhotoNews/NASU_Presidium_15.05.2019_7.JPG) |
Підготовка фундаментального академічного видання – багатотомної «Великої української енциклопедії» (ВУЕ) – здійснюється на виконання указів Президента України від 02.01.2013 №1 «Про Велику українську енциклопедію» та від 12.01.2015 №7 «Питання підготовки та видання Великої української енциклопедії», розпорядження Кабінету Міністрів України від 27.03.2013 №172 «Про заходи щодо виконання Указу Президента України від 02.01.2013 №1 «Про Велику українську енциклопедію», постанови Президії НАН України від 29.11.2012 №241 «Про підготовку та видання «Великої української енциклопедії», розпоряджень Президії НАН України від 11.02.2013 №86 «Про створення робочої групи з підготовки Словника Великої української енциклопедії», від 07.05.2013 №315 «Про участь НАН України у виконанні плану заходів щодо підготовки та видання протягом 2013–2020 років «Великої української енциклопедії», постанов Президії НАН України від 11.07.2014 №167 «Про стан підготовки «Великої української енциклопедії», від 21.10.2015 №248 «Про внесення змін до складу Науково-редакційної ради та Головної редакційної колегії «Великої української енциклопедії», від 18.11.2015 №268 «Про хід підготовки «Великої української енциклопедії» та від 27.12.2017 №357 «Про стан підготовки «Великої української енциклопедії».
За час роботи над створенням Енциклопедії фахівцям НАН України спільно з ДНУ «Енциклопедичне видавництво» вдалося досягти вагомих результатів.
Зокрема, вийшли друком «Сло́вник» та перший том ВУЕ, «Методичні рекомендації з підготовки, редагування та оформлення статей до Великої української енциклопедії», а також колективні монографії «Наукові засади та теоретико-методологічні принципи створення сучасних енциклопедій», «Традиції та сучасні концепти енциклопедичної справи в Україні» й «Енциклопедичні видання в сучасному інформаційному просторі». Видано тематичні словники ВУЕ з напрямів «Біологічні науки», «Політичні науки», «Фізичне виховання та спорт», «Історичні науки», «Юридичні науки», «Соціологічні науки», «Релігієзнавство», «Фізика. Радіотехніка». Підготовлено до друку другий том Енциклопедії, тематичні словники з напрямів «Архітектура», «Економіка» та ін. Відповідно до Календарного плану підготовки та видання Великої української енциклопедії на 2016–2026 роки, затвердженого наказом Держкомтелерадіо України від 25.12.2016 №36, триває робота над написанням, експертизою та редагуванням статей до наступних томів.
Співробітники ДНУ «Енциклопедичне видавництво» також розробили методичні рекомендації для авторів і редакторів ВУЕ (для друкованої та електронної версій). З метою популяризації проекту організовано низку заходів. Зокрема, 3 листопада 2015 року проведено круглий стіл «Наукові засади та теоретико-методологічні принципи створення сучасних енциклопедій»; 15 вересня 2016 року – презентацію Сло́вника Енциклопедії; 28 березня 2017 року – презентацію першого тому Енциклопедії; 18 жовтня 2017 року – круглий стіл «Створення енциклопедій у сучасному інформаційному просторі»; 14 листопада 2018 року – наукову конференцію «Енциклопедистика в Україні: люди, ідеї, поступ»; 13 листопада 2018 року – презентацію портальної версії ВУЕ. На сьогодні колектив установи продовжує роботу над паралельною реалізацією фактично двох окремих проектів – друкованої та електронної версій Енциклопедії (е-ВУЕ).
19 грудня 2018 року відбулося чергове засідання Головної редакційної колегії ВУЕ, на якому розглядалися поточні питання підготовки видання. Учасники засідання також мали змогу оцінити особливості функціонування введеної в дію електронної версії Енциклопедії. На сьогодні е-ВУЕ містить статті з першого тому ВУЕ, відбувається поступове наповнення енциклопедичного порталу як статтями другого тому (літера А), так і новими статтями на літери Б – Я. Водночас наявний контент збагачується ілюстративним матеріалом, здійснюється озвучування статей та підбір тематичного відеоряду для їх доповнення. Фахівці Інституту програмних систем НАН України залучені до вдосконалення дизайну порталу, який передбачає сучасні елементи веб-сторінки: слайдер, анімовані графічні елементи, плагіни для зручного перегляду відео- і фотоілюстрацій та для прослуховування аудіозаписів.
На жаль, не вирішеними залишаються деякі проблеми матеріального та науково-організаційного характеру. Насамперед, це серйозні фінансові труднощі, пов’язані з відсутністю необхідного бюджетного фінансування для підготовки ВУЕ. У свою чергу, нестача коштів зумовлює недоукомплектованість штату установи, брак відповідного забезпечення комп’ютерною технікою й новітніми технічними засобами. Внаслідок недостатнього фінансування не передбачено також виплату авторських гонорарів за підготовку статей, що викликає значні труднощі при доборі авторів за низкою напрямів наукових знань. Крім того, брак коштів не дає змоги співробітникам ДНУ «Енциклопедичне видавництво» взаємодіяти із Центральним державним кінофотофоноархівом України імені Г.С. Пшеничного – залучати архівні матеріали для підготовки мультимедійного енциклопедичного контенту.
![](http://www.nas.gov.ua/logo/PhotoNews/NASU_Presidium_15.05.2019_8.JPG) |
«Про стан реалізації Меморандуму про співробітництво між Національною академією наук України та Українським союзом промисловців і підприємців» доповів перший віце-президент НАН України академік Антон Наумовець.
Налагодження взаємовигідної співпраці вітчизняних наукових установ та промислових підприємств є важливим фактором для розвитку підприємництва, поліпшення інвестиційного клімату та підвищення конкурентоспроможності й зростання вітчизняної економіки.
Активізацію розвитку співробітництва НАН України з Українським союзом промисловців та підприємців (УСПП) й іншими об’єднаннями представників бізнесу було передбачено Концепцією розвитку НАН України на 2014–2023 роки. З метою реалізації цього завдання постановою Президії НАН України від 14.09.2016 №177 було створено робочу групу з координації співпраці НАН України з галузевими і громадськими організаціями промисловців, підприємців та роботодавців. Важливим результатом її діяльності стала підготовка і укладання 19 квітня 2017 року Меморандуму про співробітництво між Національною академією наук України та Всеукраїнською громадською організацією «Український союз промисловців та підприємців».
Меморандум передбачає спільне проведення та організацію конференцій, семінарів, круглих столів тощо з тематики, що становить взаємний інтерес, обмін і розповсюдження в інтересах сторін торговельно-економічної, науково-технічної, аналітичної інформації, а також допомогу суб’єктам підприємницької діяльності у вирішенні проблем, які можуть виникнути під час реалізації спільних проектів або домовленостей.
У рамках реалізації меморандуму в липні 2018 року відбулася зустріч науковців Міжнародного науково-навчального центру інформаційних технологій і систем НАН України та МОН України з представниками Спілки підприємців і промисловців м. Києва. У ході зустрічі було організовано презентацію сучасних розробок центру в галузі інформаційних технологій та цифрової медицини, частина яких вже поставлена на виробництво й успішно впроваджується у кількох країнах світу.
З метою ознайомлення вітчизняних промисловців з сучасними розробками та наявним у НАН України значним науково-технічним потенціалом у галузі матеріалознавства в грудні 2018 р. в Інституті надтвердих матеріалів імені В.М. Бакуля НАН України було проведено нараду з представниками промислових підприємств м. Києва, керівництвом і фахівцями УСПП, Київської торговельно-промислової палати, Ради директорів промислових підприємств м.Києва, Федерації роботодавців України та Управління промисловості та інноваційної політики Київської міської державної адміністрації. Обговорення проблемних питань співпраці науки та промисловості, презентація науково-технічних розробок дали змогу активізувати й розвинути робочі контакти між учасниками зустрічі, зокрема співробітники інституту в подальшому відвідували ВО «Київприлад», ПрАТ КЦБ «Арматуробудування», ТОВ КМЗ «Магістраль», Вагоноремонтий завод КП «Київський метрополітен», АТ «Київполіграфмаш», ЦКТБ «Арсенал», «Релеекспорт» та інші підприємства. Вже є конкретні приклади успішного співробітництва: для ВО «Київприлад» відновлено гальмівний вузол шліфувального верстата; для ЦКТБ «Арсенал» виконуються поставки алмазних інструментів; з АТ «Київполіграфмаш» проводяться роботи зі шліфування валів та зубчастих коліс.
У квітні 2019 року відбулося спільне засідання Президії Ради директорів підприємств, установ та організацій м. Києва, керівництва УСПП, Департаменту промисловості та розвитку підприємництва Київської міської державної адміністрації й Інституту технічної теплофізики НАН України. Учасники зустрічі ознайомились як з науковими розробками вчених зазначеного інституту, так і зі станом та можливостями промислового комплексу м. Києва. За її результатами досягнуто домовленостей про проведення у травні 2019 року консультацій та переговорів між інститутом і підприємствами столиці щодо налагодження виробництва розроблених науковцями інноваційних приладів, призначених, зокрема, для підвищення ефективності та рівня безпеки котельних установок.
У лютому 2019 року в Інституті проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України за підтримки Українського союзу промисловців і підприємців відбулося засідання круглого столу, присвяченого проблемним питанням розвитку ринку інноваційних товарів як одного із засобів подолання деіндустріалізації економіки України. З метою формування спільної позиції громадських об’єднань підприємців, роботодавців, представників науки, освіти та бізнесу щодо розв’язання нагальних проблем у промисловому секторі економіки на засіданні було розглянуто питання щодо сучасних трендів розвитку України, впливу на економіку України світових тенденцій розвитку ринку інноваційних товарів, забезпечення реіндустріалізації вітчизняної економіки через інноваційний розвиток тощо.
Науковці Відділення економіки НАН України підготували для УСПП, Торгово-промислової палати України й інших обʼєднань промисловців і підприємців низку науково-аналітичних та інформаційно-аналітичних матеріалів щодо законодавчого, нормативного та методичного забезпечення реалізації заходів із розвитку вітчизняної промисловості, зокрема матеріали з дослідження шляхів збалансування та можливості розвитку трудового потенціалу, пропозиції до проекту Стратегії розвитку промислового комплексу України на період до 2025 р. в частині залучення зовнішніх і внутрішніх інвестицій у промисловість, довідку про можливі наслідки зупинення транспортного сполучення з Російською Федерацією, матеріали щодо завдань Уряду в сприянні промисловому розвитку, взаємодії уряду та бізнесу з цією метою, науково-аналітичну доповідь «Розвиток промисловості для забезпечення зростання та оновлення української економіки», науково-доповідну записку щодо пріоритетів інвестиційного забезпечення виробництв з високою доданою вартістю.
Важливу роль у взаємодії НАН України й УСПП відіграє діяльність Інституту досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки імені Г.М. Доброва НАН України у співпраці з громадською організацією «Інститут еволюційної економіки». Зокрема, у 2018 році Інститут досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки імені Г.М. Доброва НАН України й УСПП уклали та реалізували Угоду щодо виконання науково-технічного проекту «Розроблення економіко-інституційних механізмів сприяння співпраці академічної науки з високотехнологічним сектором економіки». В рамках взаємодії у сфері пропаганди і експертного забезпечення розвитку інноваційної економіки зазначені сторони спільно взяли участь у підготовці та проведенні парламентських слухань із питань «Національна інноваційна система: стан та законодавче забезпечення розвитку» (2018 р.), «Збалансований розвиток людського капіталу в Україні: завдання освіти і науки» (2019 р.) та у підготовці проекту Стратегії інноваційного розвитку України у складі робочої групи при МОН України.
З ініціативи Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, УСПП, НАН України, Інституту еволюційної економіки проведено круглі столи, форуми, семінари з питань прогнозу макроекономічної динаміки економіки України та світу, інвестиційних аспектів інноваційних процесів, макроекономічного прогнозу на 2018-2019 рр., розвитку інноваційної системи в Україні в контексті євроінтеграції.
Фахівці Інституту досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки імені Г.М. Доброва НАН України брали участь у спільних засіданнях Антикризової ради громадських організацій України та Правління УСПП, у підготовці, проведенні, інформаційному забезпеченні й публікації матеріалів ХХІІ та ХХІІІ міжнародних науково-практичних конференцій «Проблеми і перспективи інноваційного розвитку економіки в контексті інтеграції України в Європейський науково-інноваційний простір» (2017 р.) та «Академії сучасного політика» (2018 р.). У рамках взаємодії НАН України й УСПП в інформаційно-аналітичній сфері за участі науковців інституту підготовлено чотири макроекономічні прогнози для Мінекономрозвитку України на 2019–2022 роки; а вони взяли участь у двох бізнес-форумах із представниками Агентства інвестицій та розвитку Латвії.
Практика взаємодії науковців НАН України з представниками промислових підприємств свідчить про їхню значну фахову зацікавленість у науково-технічних розробках наукових установ Академії. Разом із тим ситуація, що склалася в економіці України, не викликає значної зацікавленості бізнесу в інвестуванні у реалізацію науково-технічних розробок і налагодженні випуску інноваційної продукції. У звʼязку з цим є необхідність не лише системної взаємодії реального сектору економіки України з фахівцями НАН України, а й вжиття державою дієвих заходів зі стимулювання інноваційної діяльності з метою уникнення загострення негативних тенденцій в економіці України.
Додаткову інформацію про захід шукайте в прес-релізі з розділу «Засідання Президії НАН України» офіційного веб-сайту НАН України.
Фото: Прес-служба НАН України
та журнал «Вісник Національної академії наук України»