У квітні цього року в Україну було повернуто з Німеччини унікальний документ – Грамоту Петра І від 14 вересня 1708 р. на поставлення митрополита Іоасафа Кроковського. Повернутий раритет прийняв особисто Міністр культури України Євген Нищук.
Ця Грамота має велику історичну цінність, її вивезли в роки Другої світової війни з колекції рукописного відділу Бібліотеки Академії наук України (нині Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського, що належить до системи Національної академії наук України), зокрема із зібрання документів Софійського монастиря, у складі котрого зберігалися документи Київської митрополії та колекції Софійської митрополичої ризниці. Цей факт встановлено групою німецьких і українських експертів.
|
Цей унікальний документ опинився після війни в Тюбінґені, в Інституті східноєвропейської історії та регіональних досліджень Тюбінґенського університету імені Ебергарда Карла (земля Баден-Вюртемберґ, Німеччина). Її історію детально висвітлено у спільній статті німецьких та українських науковців і експертів, причетних до повернення Грамоти: К. Кур-Корольов, К. Кухер, Н. Сінкевич, Т. Себта: Трофеї війни: історія вивезеної з Києва грамоти Петра I та німецькі студії Східної Європи до і після 1945 р. // Бібліотечний вісник. 2017. № 1. С. 39–54 (URL: http://bv.nbuv.gov.ua/doc/bv_2017_1_8).
Значний внесок і, власне, вирішальні кроки у справі повернення Грамоти зроблено завдяки діяльності Змішаної українсько-німецької комісії з питань повернення та реституції втрачених та незаконно переміщених під час та внаслідок Другої світової війни культурних цінностей, створеної при Міністерстві культури України. Співголовою цієї комісії з Української сторони була перший заступник Міністра культури України пані Світлана Фоменко, співголовою з Німецької сторони – посол з особливих доручень, статс-секретар у відставці пан Міхаель Янсен.
Повернення Грамоти відбулося за сприяння міністерств закордонних справ Німеччини й України і Посольства України в Німеччині та Посольства Німеччини в Україні.
24 травня 2019 року в Національному заповіднику «Софія Київська» Міністерство культури України організувало презентацію Грамоти і відкрило її на декілька днів широкому культурному загалові.
30 травня 2019 року відбудуться заходи, присвячені офіційному передаванню Грамоти від Міністерства культури України до Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського, в яких візьмуть участь Міністр культури України Євген Нищук, віце-президент Національної академії наук України, голова Секції суспільних і гуманітарних наук НАН України академік Сергій Пирожков, директор Інституту історії України НАН України, академік-секретар Відділення історії, філософії та права НАН України академік Валерій Смолій, Надзвичайний та Повноважний Посол Федеративної Республіки Німеччина в Україні пан Ернст Райхель, директор Інституту східноєвропейських студій Тюбінґенського університету професор Клаус Гества, генеральний директор Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського член-кореспондент НАН України Любов Дубровіна.
Тоді ж відбудеться українсько-німецький колоквіум «Поставлення на Київську митрополію Іоасафа Кроковського 1708 р.: Українсько-німецька історія оригіналу грамоти Петра І», організований під патронатом Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина та Національної академії наук України.
Заходи відбудуться в приміщенні на вул. Володимирській, 62 – історичному корпусі Бібліотеки, де зберігаються унікальні історико-культурні фонди (рукописи, стародруки та рідкісні видання, книжкові колекції та зібрання), – відразу після передавання Грамоти.
У колоквіумі візьмуть участь українські та німецькі фахівці й експерти, які долучилися до вивчення та повернення цього історичного документа, зокрема директор Інституту східноєвропейських студій Тюбінґенського університету професор Клаус Гества, вчені, які досліджують питання долі культурних цінностей під час Другої світової війни та реституції, зокрема професор Вольфґанґ Айхведе (Бремен/Берлін), і експерти та дослідники, які сприяли поверненню Грамоти та досліджували її, – Наталія Сінкевич (Київ/Тюбінґен), Корінна Кур-Корольов (Берлін), Катаріна Кухер (Тюбінґен), Тетяна Себта (Київ). З боку Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського у заході візьмуть участь генеральний директор професор Любов Дубровіна, директор Інституту рукопису доктор Ольга Степченко (Київ), директор Інституту книгознавства професор Галина Ковальчук та інші науковці.
Під час колоквіуму демонструватимуться й унікальні документи із зібрання Софійського монастиря.
* * *
Акредитація ЗМІ здійснюється до 29 травня 2019 року включно за телефонами: (067) 722-27-52, (067) 989-83-09, (044) 525-40-74 або за адресами: presa@nbuv.gov.ua, ozashar@gmail.com.
Початок церемонії передавання Грамоти – о 10.00 год.
* * *
Пресанонс на офіційному вебсайті Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського: http://www.nbuv.gov.ua/node/4844.
За інформацією Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського