17 травня 2019 року з нагоди Дня науки у рамках ХІІІ Всеукраїнського фестивалю науки Західний науковий центр НАН України і МОН України провів Урочисте засідання представників наукової громадськості Львівщини. Захід відбувся у Львівському національному університеті імені Івана Франка.
Учасниками засідання стали представники обласної та міської влади, наукових установ, закладів вищої освіти, академіки та члени-кореспонденти Національної академії наук України і національних галузевих академій наук України, науковці, аспіранти, студенти, учні – члени Львівської обласної Малої академії наук, представники рад молодих вчених академічних установ та університетів Львівщини.
|
Із професійним святом науковців привітав голова Західного наукового центру НАН України і МОН України, директор Фізико-механічного інститут імені Г.В. Карпенка НАН України академік Зіновій Назарчук. Він подякував їм за жертовну працю та відзначив вагомі здобутки учених Західного регіону України: зокрема, серед авторів робіт, нагороджених Державною премією України в галузі науки і техніки 2018 року, – восьмеро дослідників із цього регіону. Як зазначив академік З. Назарчук, у рамках ХІІІ Всеукраїнського фестивалю науки Західний науковий центр НАН України і МОН України проводить чимало різнопланових заходів, покликаних пропагувати наукові здобутки серед молоді. Закінчив він свій виступ словами, які під час відвідин Львова сказав лауреат Нобелівської премії миру 2007 року, американський учений українського походження Євген-Зенон Стахів: «Україна має великий ресурс талантів, освічену молодь, систему університетів і всі шанси бути передовою державою. Однак потрібно збільшувати фінансування науки, щоб молодь не покидала територію України».
|
Ректор Львівського національного університету імені Івана Франка член-кореспондент НАН України Володимир Мельник у своєму вітальному слові наголосив на важливості науки в сучасному світі, окресливши основні проблеми розвитку науки й освіти України: «Переконаний, що День науки – це справді свято загальнодержавне. Я вважаю, що з кожним роком розуміння ролі науки як визначальної ознаки цивілізаційного розвитку України стає дедалі помітнішим. Звісно, варто визнати, що розвиток науки безпосередньо залежить від фінансування, тому нам важко в умовах відкритості, демократизму, безвізу конкурувати з іноземними університетами».
Привітав науковців і голова Львівської обласної державної адміністрації (ОДА) Олег Синютка. Він підкреслив, що наука є одним із головних пріоритетів розвитку держави. Водночас, на його думку, «без забезпечення потреб війська було б зараз неможливо дискутувати про роль науки у житті країни». Відтак, за словами О. Синютки, впродовж останніх років держава докладала всіх зусиль задля зміцнення обороноздатності, проведення необхідних реформ та утвердження цивілізаційного вибору України. «Ми не маємо права сьогодні зійти зі шляху українізації, на який стали люди після Революції Гідності. Це – шлях у майбутнє, який вимірюється двома абревіатурами – ЄС та НАТО. Вступ до ЄС дає зовсім іншу якість життя, НАТО – це система колективної безпеки», – зазначив очільник області.
|
О. Синютка вручив державні нагороди та відзнаки Львівської ОДА науковцям області за сумлінну працю, високий професіоналізм, вагомі досягнення у науковій і науково-організаційній роботі та з нагоди Дня науки. Зокрема, Почесною грамотою Львівської ОДА відзначено п’ятьох осіб, Подякою Львівської ОДА – чотирьох учених, цінні подарунки від Львівської ОДА отримали двоє науковців. Відзнаки від Львівської обласної ради отримало шестеро науковців.
Академік З. Назарчук, своєю чергою, подякував голові Львівської ОДА О. Синютці за тривалу плідну співпрацю з науковою спільнотою Львівщини, вагомий особистий внесок у розвиток наукового та науково-технічного потенціалу регіону і вручив йому Подяку Західного наукового центру НАН України і МОН України.
Від імені громади міста науковців привітав директор Львівського конференц-бюро Андрій Павлів. За дорученням міського голови Львова він вручив п’ятьом ученим Подяки за вагомий внесок у розвиток науки, багатолітню сумлінну науково-організаційну працю, підготовку висококваліфікованих спеціалістів і з нагоди Дня науки.
Директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА Любомира Мандзій наголосила у своєму виступі на важливості розвитку науки задля того, щоби в Україні відбулась «інтелектуальна революція»: «День науки – це свято наших можливостей, свято підбиття підсумків і творення нового. Це свято символізує здатність експериментувати і розвиватися. Можливо, настав час нам перейти від революції вулиці до революції інтелекту». Любомира Мандзій вручила Грамоти департаменту освіти і науки Львівської ОДА.
Академік З. Назарчук вручив Грамоти Західного наукового центру НАН України і МОН України найкращим науковим та науково-педагогічним працівникам академічних установ і закладів вищої освіти Львівської області за вагомі особисті досягнення в науковій, науково-педагогічній і науково-організаційній роботі та з нагоди Дня науки.
На завершення урочистостей доповіли провідні науковці. Директор Інститут Івана Франка НАН України член-кореспондент НАН України Євген Нахлік виступив із теми: «Україна в політико-філософських розмислах Пантелеймона Куліша. До 200-річчя від дня народження письменника, науковця, мислителя і громадсько-політичного діяча», а завідувач відділу корозійного розтріскування металів Фізико-механічного інституту імені Г.В. Карпенка НАН України член-кореспондент НАН України Мирослав Хома виголосив доповідь «Експлуатаційний ресурс металоконструкцій тривалого використання в Україні: стан та перспектива продовження».
За інформацією Західного наукового центру НАН України і МОН України