Загалом на розгляд експертної комісії конкурсу (до її складу входили науковці й керівники приватного оборонного бізнесу) надійшло 132 проекти технологій оборонного та подвійного призначення, зокрема 82 — від закладів вищої освіти, 10 — від установ Національної академії наук України, 34 — від підприємств та організацій, 6 — від фізичних осіб.
Для участі в другому турі журі відібрало 85 проектів, із яких до фіналу потрапили вже 43. Для команд-фіналістів перемога означає можливість зацікавити потенційних інвесторів, претендувати на фінансову підтримку тощо. Найпривабливіші розробки незалежно від ступеня реалізації ідеї підтримуватимуть такі установи, як ДК «Укроборонпром», Державна інноваційна фінансово-кредитна установа України (у вигляді безвідсоткового фінансового кредиту), представники силових структур та інших установ.
За результатами конкурсу з авторами 32 розробок-фіналістів уже 15 травня було укладено протоколи про наміри щодо розвитку та реалізації проектів. Більшість ініціатив підтримуватиме ДП «Укроборонпром», решту — Міністерство оборони України та окремі державні й приватні підприємства. Учасником кожної з угод є й КПІ імені Ігоря Сікорського як середовище, у якому розробники, науковці, інвестори та виробники зможуть ефективно співпрацювати.
За даними організатора, серед проектів, які плануються до реалізації, вченими НАН України представлені такі:
– сканувальний лазерно-телескопічний силовий модуль для оптичних локаційних систем виявлення та протидії БПЛА (Інститут фізики НАН України);
– високоефективні клейові композиції «Авіасил» і термостійкі компаунди на базі епоксидної смоли та модифікованих мікро-нано-наповнювачів» (Інститут хімії поверхні імені О.О. Чуйка НАН України).
Журі зазначило, що не можливо не відзначити таку важливу й актуальну з погляду боротьби з безпілотниками розробку, як сканувальний лазерно-телескопічний силовий модуль для оптичних локаційних систем виявлення та протидії БПЛА (автори проекту член-кореспондент Анатолій Негрійко, кандидат фізико-математичних наук Сергій Бащенко, кандидат фізико-математичних наук Людмила Держипольська, Інститут фізики НАН України). Ідея полягає у створенні оптико-електронного модуля потужного лазерного випромінювання для його інтеграції з оптичними локаційними системами виявлення БПЛА й подальшого застосування в межах протидії розвідувальним та ударним безпілотним літальним апаратам через цілевиявлення і виведення з ладу їхніх систем відеоспостереження та оптичних систем орієнтації завдяки дії потужних лазерних імпульсів на чутливі елементи.
На особливу увагу заслуговує проект «Високоефективні клейові композиції «Авіасил» і термостійкі компаунди на базі епоксидної смоли та модифікованих мікро-нано-наповнювачів» (автор кандидат хімічних наук Дмитро Старокадомський, Інститут хімії поверхні імені О.О. Чуйка НАН України). Його ідея полягає в отриманні й тестуванні нових композитних матеріалів, що мають підвищені міцнісні, стійкісні та адгезійні характеристики. Також можлива розробка композитів, які самозміцнюються після жорсткої термообробки. Актуальність цієї роботи зумовлена відсутністю бази розробки вітчизняних епоксидних композитів для будівельної, авіакосмічної, оборонної промисловості й відповідно високим попитом на імпортозамінні матеріали. За словами автора проекту, такі матеріали не мають аналогів у світі.
Докладніша інформація – за посиланням:
https://tyzhden.ua/Economics/230469
За інформацією суспільно-політичного часопису «Український тиждень»