Коуч-студію «Фундаментальні та прикладні дослідження в сучасній хімії» проведено в Києві на базі Інституту загальної та неорганічної хімії (ІЗНХ) ім. В.І. Вернадського НАН України за участю науковців Інституту, членів Київського обласного територіального відділення Малої академії наук України (учнів 9-11 класів закладів загальної середньої освіти Київської області), педагогів – наукових керівників учнівських науково-дослідницьких робіт у науковому відділенні «Хімії та біології».
Учасники коуч-студії перед пам’ятником Володимиру Івановичу Вернадському |
Фото на згадку перед входом в Інститут загальної та неорганічної хімії ім. В.І. Вернадського НАН України |
Відкрила зібрання його ініціаторка, методист Київського обласного комунального позашкільного навчального закладу «Мала академія наук учнівської молоді» Ірина Соловйова, яка розповіла про реалізацію ідей STEM-освіти засобами наукових шкіл природничого профілю.
Знайомство науковців і юних дослідників розпочала методист Київського обласного комунального позашкільного навчального закладу «Мала академія наук учнівської молоді» Ірина Соловйова |
Надалі вела захід у форматі мотиваційно-навчального практикуму завідувач відділу хімічного та інформаційного аналізу ІЗНХ ім. В.І. Вернадського НАН України доктор хімічних наук Катерина Першина. Зокрема, вона стисло поділилась враженнями про участь у міжнародній конференції «Cooperation and Integration of Industry, Education, Research and Application», що відбулась 21-23 вересня 2019 р. на базі Цзілінського університету в м. Чанчунь, провінції Цзілінь, КНР.
Продовжила програму завідувач відділу хімічного та інформаційного аналізу ІЗНХ ім. В.І. Вернадського НАН України доктор хімічних наук Катерина Першина |
Голова Ради молодих вчених і дослідників ІЗНХ ім. В.І. Вернадського НАН України кандидат хімічних наук Сергій Солопан представив презентацію про напрями наукової діяльності та основні здобутки ІЗНХ ім. В.І.Вернадського НАН України.
Голова Ради молодих вчених і дослідників ІЗНХ ім. В.І. Вернадського НАН України кандидат хімічних наук Сергій Солопан коротко, але яскраво розповів про історію Інституту |
Розширив коло нових знань юних дослідників показ відеофільмів про академіка Володимира Івановича Вернадського та інших видатних вчених-хіміків, який здійснив науковий співробітник відділу електрохімії та технології неорганічних матеріалів ІЗНХ ім. В.І. Вернадського НАН України кандидат хімічних наук Ігор Скриптун,.
Про актуальні електрохімічні пристрої сучасної малої енергетики розповів керівник лабораторії матеріалів електрохімічної енергетики ІЗНХ ім. В.І. Вернадського НАН України доктор хімічних наук
Юрій Пірський, продемонструвавши паливний елемент, що унаочнює сучасні технологічні принципи створення і роботи електрогенераторів нового покоління. Майбутні хіміки та педагоги охоче ознайомились з працюючим пристроєм, придатним для проведення дослідів і наукових експериментів до курсу “Електрохімічна енергетика” у вищих навчальних закладах та середній школі.
Керівник лабораторії матеріалів електрохімічної енергетики ІЗНХ ім. В.І. Вернадського НАН України доктор хімічних наук Юрій Пірський розповів про електрохімічні пристрої і матеріали сучасної малої енергетики |
Старший науковий співробітник відділу електрохімії та фотоелектрохімії неметалічних систем ІЗНХ ім. В.І. Вернадського НАН України Сергій Фоманюк цікаво розповів про розроблені в Інституті функціональні матеріали для сонячної енергетики та електрохромні пристрої на основі нанокомпозитних металооксидних і органічних сполук з високою ефективністю електрохромного забарвлення (вище 100 см2/Кл ) та швидкодією (~ 1 сек). Такі матеріали перспективні до використання у індикаторних пристроях, в покриттях вікон будівель і транспортних засобів для контрольованого пропускання сонячного світла.
Доповідь Сергія Фоманюка була присвячена розробленим в Інституті функціональним матеріалам для сонячної енергетики та електрохромним пристроям |
Темою виступу старшого наукового співробітника відділу хімії твердого тіла ІЗНХ ім. В.І. Вернадського НАН України кандидата хімічних наук Олега В’юнова були новітні неорганічні матеріали для сучасних систем зв’язку, машинобудування, твердотільних джерел енергії тощо. Слухачі відкрили для себе багато нових граней пізнання вченими природи: те, що раніше вважали б фантастикою, нині спокійно й планомірно реалізується в сучасних лабораторіях.
У виступі Олега В’юнова наглядно показано широкі можливості розробок новітніх неорганічних матеріалів, наведено приклади їх практичного застосування |
На завершення учасники коуч-студії відвідали декілька лабораторій ІЗНХ ім. В.І. Вернадського НАН України, ознайомились з Центрами колективного користування науковими приладами (ЦККНП).
Сергій Солопан показав сучасне обладнання в лабораторіях відділу хімії твердого тіла для одержання й дослідження нанокристалічних функціональних матеріалів на основі складних оксидів: устаткування для високотемпературного синтезу матеріалів, апаратуру для дослідження електрофізичних властивостей в широкому температурному і частотному діапазонах.
Керівник ЦККНП «Рентгенівська фотоелектронна спектроскопія (РФС / ЕСХА)» ІЗНХ ім. В.І. Вернадського НАН України кандидат фізико-математичних наук Олександр Кордубан під час реєстрації рентгенофотоелектронних спектрів синтезованого в Інституті зразка графену доступно розповів про метод, що є одним з основних в області нанотехнологій, хімії, матеріалознавства, дослідженні напівпровідників, в медицині, фармакології, екології, при розробці каталізаторів, вивченні сегрегації, сорбції, корозії та відновлювально-окислювальних процесів на поверхні твердого тіла. У розвинених країнах такі прилади є в більшості профільних наукових установ, випускаються щорічні бюлетені, в яких аналізується вплив методу XPS (РФС) на валовий вітчизняний продукт.
Олександр Кордубан доступно й практично ознайомив з методом рентгенівської фотоелектронної спектроскопії |
Керівник ЦККНП «Монокристальна дифрактометрична система SMART APEX II із CCD-детектором» ІЗНХ ім. В.І. Вернадського НАН України Ольгерд Штоквиш розповів, що рентгенівська дифракція є базовим методом встановлення просторової будови речовин у формі монокристалів. Суть методу полягає у вивченні рефлексів – картин розсіювання рентгенівського випромінювання кристалами; з цих даних визначають особливості розташування атомів у кристалі. Показав як виглядають під мікроскопом типові кристали, що досліджуються в ЦККНП, охарактеризував основні частини дифрактометричної системи.
Ольгерд Штоквиш розповів про особливості рентгенівської дифракції і принципи роботи приладу «Монокристальна дифрактометрична система SMART APEX II із CCD-детектором» |
До участі у хімічній коуч-студії долучились близько 70 учнів та педагогічних працівників із закладів освіти Бориспільського, Васильківського, Володарського, Обухівського, Переяслав-Хмельницького, Рокитнянського, Фастівського районів, міст Біла Церква, Бориспіль, Бровари, Васильків, Переяслав-Хмельницький, Фастів, Пісківської та Тетіївської ОТГ, КЗ КОР «Переяслав-Хмельницький інтернат-ліцей «Патріот», КЗ КОР «Фастівський ліцей-інтернат». Спілкуватись з хіміками Вернадського було цікаво й корисно і учням, і вчителям.
За інформацією Інституту загальної та неорганічної хімії ім. В.І. Вернадського НАН України