6 листопада 2019 року під головуванням президента Національної академії наук України академіка Бориса Патона відбулося чергове засідання Президії НАН України. Зліва-направо: академік Сергій Пирожков, академік Володимир Горбулін, академік Антон Наумовець, академік Борис Патон, академік Вячеслав Богданов, академік Вячеслав Кошечко |
Учасники зібрання заслухали дві доповіді.
З питання «Про концептуальні засади провадження видавничої діяльності в НАН України» виступив голова Науково-видавничої ради НАН України академік Ярослав Яцків.
У своїй доповіді Ярослав Яцків порушив деякі гострі питання видавничої діяльності і публікаційної активності, а також її централізованого забезпечення.
Академік НАН України Ярослав Яцків |
У Національній академії наук України на 2016–2020 рр. запроваджено Цільову комплексну програму «Створення та розвиток науково-видавничого комплексу НАН України», яка передбачає передусім забезпечення видавничої підготовки та тиражування наукових книг і періодичних видань. Водночас Програма не враховує таких актуальних нині аспектів видавничої справи, як упровадження правових новацій, забезпечення функціонування віртуальної складової, а саме підтримки веб-ресурсів видавців та періодичних видань, системи стимулювання науковців, отже, не може забезпечити на світовому рівні поступ у поширенні видавничої продукції Академії.
Періодичні видання НАН України |
Тому необхідно сформувати чітку стратегію для спрямування зусиль і ресурсів на підвищення якісних показників видавничої продукції та на входження до рейтингових баз даних періодичних видань і статей. Для цього провести детальний аналіз та оптимізацію академічних періодичних видань різного рівня задля збереження найперспективніших, впливових і необхідних для нашої держави.
В обговоренні доповіді академіка НАН України Ярослава Яцківа виступили директор Видавничого дому «Академперіодика» НАН України Олена Вакаренко, експерт з інформаційно-аналітичних ресурсів Міжнародної компанії Clarivate Analytics кандидат біологічних наук Ірина Тихонкова, академік-секретар Відділення біохімії, фізіології та молекулярної біології НАН України, директор Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України академік Сергій Комісаренко, голова Північно-Східного наукового центру НАН України та МОН України та голова Ради директорів Науково-технологічного комплексу «Інститут монокристалів» НАН України академік Володимир Семиноженко.
З науковою доповіддю «Математична теорія керування: нелінійна динаміка та інженерні застосування» виступив завідувач відділу Інституту прикладної математики і механіки НАН України доктор фізико-математичних наук Олександр Зуєв.
Доктор фізико-математичних наук Олександр Зуєв |
Доповідь була присвячена розвитку методів математичної теорії керування та стійкості для оптимізації та стабілізації руху складних інженерних систем. Цей напрям досліджень є сучасним розвитком тематики наукової школи з аналітичної механіки, заснованої членом-кореспондентом НАН України Павлом Харламовим.
Результати зазначених досліджень сьогодні є актуальними та відповідають сучасному науковому рівню. Зокрема, розроблені математичні методи вже реалізовано в алгоритмах керування наддовгими пожежними драбинами, пружними оболонками, лабораторними хімічними реакторами у рамках спільних досліджень з німецькими фахівцями.
Розвиток досліджень у галузі конструктивного синтезу функцій керування також дозволяє розв’язувати задачі стабілізації та навігації мобільних роботів та робототехнічних систем у середовищах з перешкодами.
Фундаментальні дослідження та прикладні розробки Інституту прикладної математики і механіки здійснюються у тісній співпраці з провідними науковими центрами Австрії, Німеччини, Польщі.
В обговоренні доповіді Олександра Зуєва виступили завідувач відділу Інституту механіки ім. С. П. Тимошенка НАН України академік Анатолій Мартинюк, завідувач відділу Інституту кібернетики ім. В. М. Глушкова НАН України, академік Аркадій Чикрій, провідний науковий співробітник Інституту математики НАН України доктор фізико-математичних наук Олексій Мазко.
Присутні розглянули також низку кадрових і поточних питань.
Академік Антон Наумовець, академік Борис Патон, академік Вячеслав Богданов |
Учасники засідання |
Фото: Прес-служба НАН України