Цього року Інститут геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М.П. Семененка НАН України святкує свій піввіковий ювілей. Редакція журналу «Вісник НАН України» відвідала установу, ознайомилася з експозицією мінералогічного музею і поспілкувалася з директором Інституту академіком Олександром Миколайовичем Пономаренком та очільником музею професором Володимиром Івановичем Павлишиним.
Академік О.М. Пономаренко і професор В.І. Павлишин у мінералогічному музеї ІГМР |
Інститут геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М.П. Семененка НАН України (ІГМР) було створено у 1969 р. Тоді він мав назву Інститут геохімії і фізики мінералів АН УРСР. Нині це провідна наукова установа Відділення наук про Землю НАН України, в якій проводяться дослідження з відтворення природної історії хімічних елементів, мінералів, порід і руд, визначення віку мінералів і гірських порід ізотопними методами, вивчення ізотопного складу важких радіоактивних елементів, геохімії процесів породо- і рудоутворення, пошукової геохімії та геохімії довкілля, регіональної, космічної та генетичної мінералогії, фізики мінералів, наномінералогії, петрології, металогенії та прогнозування родовищ корисних копалин України.
Інститут було організовано згідно з постановою Президії АН УРСР від 9 січня 1969 р. № 4 на базі Сектору геохімії, мінералогії, петрографії, корисних копалин і Сектору металогенії Інституту геологічних наук Академії наук УРСР. Основними напрямами досліджень нової установи було визначено: «а) дослідження природи і властивостей мінеральної речовини; б) вивчення геологічних процесів на фізико-хімічній основі з метою встановлення генезису і закономірностей концентрації родовищ; в) вивчення геології рудних і нерудних родовищ, розробка пошукових критеріїв і наукових основ їх прогнозування».
Фундатором і першим директором Інституту став видатний учений у галузі петрології, геохімії, геохронології і рудоносності докембрію академік Микола Пантелеймонович Семененко.
Докладно про основні віхи 50-літньої історії розвитку ІГМР та сучасні здобутки колективу установи читайте у ПОВНІЙ ВЕРСІЇ СТАТТІ.