За яких умов нові потенційно патогенні штами вірусів отримують шанс на стрімке поширення? Чи загрожує людству пандемією нинішній спалах захворюваності в Китаї і чи є підстави для паніки? Яких простих правил слід дотримуватися, щоб уникнути зараження? Про це в ефірі програми «Доброго ранку, Країно!» телеканалу «UA: Перший» і програми «РанокПРО» радіостанції «Промінь» розповіла молода вчена-мікробіологиня, засновниця просвітницького ресурсу «Мікроб і я», науковий співробітник відділу фізіології промислових мікроорганізмів Інституту мікробіології і вірусології імені Д.К. Заболотного НАН України кандидат біологічних наук Олена Лівінська.
Олена Лівінська у студії телеканалу «UA: Перший» (скріншот відеозапису) |
«Коронавіруси – велика й різноманітна група вірусів. Вони існують у природі вже дуже й дуже давно (хоч людство дізналося про них усього кілька десятиліть тому), постійно персистуючи (поширючись) переважно серед тварин. Важливо пам’ятати, що це РНК-віруси, тобто їхня генетична інформація може бути доволі нестабільною, маючи підвищений рівень генетичних помилок і варіацій під час реплікації (самовідтворення генетичної інформації).
Щоб новий коронавірус передався від тварини до людини і поширився серед людської популяції, має статися збіг багатьох обставин. По-перше, варіант вірусу повинен бути здатним долати міжвидовий бар’єр, заражати саме людину. По-друге, на його шляху має зустрітися сприйнятливий, вразливий індивід. Нерідко це може бути людина із послабленим імунітетом, супутнім або хронічним захворюванням. По-третє, для подальшого зараження популяції необхідні успішна реплікація та розмноження вірусу в організмі господаря (носія). По-четверте, сприятливі для передачі інфекції фактори довкілля. У даному випадку це густонаселеність регіону та кліматичні умови. По-шосте, певну роль у зростанні масштабів захворюваності може також відігравати той факт, що китайці багато і виснажено працюють та мало відпочивають: за таких умов опірні сили організму можуть ослаблюватися.
Наразі немає підстав припускати, що вірус 2019-nCoV міг «утекти» з лабораторії – існують більш очікувані й імовірні (хоч і поки що не підтверджені) пояснення його появи. На користь цього може свідчити нещодавня історія появи інших коронавірусів – так званих SARS і MERS. SARS спричинив спалах у 2002-2003 роках, теж у Китаї. Люди заразилися збудником від дрібних хижих ссавців – пальмових цівет (саме їх підозрюють як носіїв штаму 2019-nCoV). Рівень смертності серед хворих сягав 10%. MERS поширився через десятиліття в Саудівській Аравії. Носієм збудника були верблюди. Рівень смертності серед людей перевищив 30%. Загалом, коронавіруси можуть виділятися від багатьох диких та свійських тварин – кажанів, великої рогатої худоби, птахів, кроликів, собак, котів та інших, – але ймовірність підхопити їх доволі низька.
Чимало хвилювань викликало питання можливості передачі вірусу через поштові відправлення. Багато українців справді замовляють товари в китайських інтернет-магазинах. Наразі про тривалість виживання нового вірусу у довкіллі немає точних даних. Та якщо порівняти з вірусом SARS, який був і дуже заразним, і «живучим» (при висушуванні зберігав життєздатність протягом 2 діб, у значно менших кількостях реєструвався ще близько тижня, а у рідинах – і довше цього терміну), поки немає підстав вважати, що вірус 2019-nCoV зміг би зберігатись у поштових відправленнях, що транспортуються з Китаю до України щонайменше 2 тижні. Звичайно, якщо відправлення не містить біологічних рідин. Через одяг, техніку й інші товари хвилюватися не варто.
Якщо спостерігаєте у себе респіраторні симптоми з незвичним перебігом, відмінним від звичайної застуди – лихоманка, кашель, утруднене дихання, – слід негайно звернутися до лікаря. Обов’язково повідомте лікарю, якщо мала місце подорож у Китай чи контакт із кимось, хто нещодавно звідти повернувся. У разі необхідності він призначить додаткові дослідження.
Наразі вакцини проти нового коронавірусу 2019-nCoV ще не існує. Як не існує поки специфічних противірусних засобів від нього. Тому засоби, що можуть пропонуватися на сайтах оголошень або деінде у мережі чи при особистому спілкуванні, – це спроби шахрайства з використанням панічних настроїв, що можуть роздмухуватись у суспільстві.
Наразі дослідникам і медикам уже вдалося розшифрувати геном вірусу, встановити тривалість інкубаційного періоду (2-14 днів) та вилікувати частину пацієнтів. Припускається також, що особи, які не належать до найбільш вразливих щодо цього вірусу категорій населення, можуть переносити захворювання «на ногах», у полегшеній формі, з менш істотними симптомами. З одного боку, це добре, з іншого – погано, адже людина може переносити вірус і навіть не здогадуватися про це.
Нові дані про 2019-nCoV з’являються щодня й дуже оперативно. Разом з тим, розроблення специфічних засобів та вакцини потребує напруженої праці багатьох учених із усього світу та певного часу – за деякими оцінками, до півроку. Розроблену вакцину і/або специфічні ліки необхідно буде перевірити in vitro й in vivo, провести доклінічні і клінічні дослідження та реєстрацію. Однак проти багатьох інших вірусів, як і проти 2019-nCoV, теж не існує наразі вакцин, тож до хворих застосовується підтримуюча терапія.
Мінімізувати ризик зараження можна, орієнтуючись на рекомендації міжнародних організацій, передусім Всесвітньої організації охорони здоров’я. А вони радять дотримуватися загальних правил гігієни, які є актуальними в умовах поширення будь-якої респіраторної інфекції: мити руки з милом під теплою проточною водою, обмежувати контакт із хворими людьми з ознаками респіраторних захворювань, залишатись удома, якщо ви захворіли. Не втомлююся нагадувати про важливість гігієни мобільного телефону, на поверхні якого переносяться як віруси, так і бактерії різного походження, – бо цей пристрій є постійним супутником сучасної людини: ми не тільки носимо його з собою у громадському транспорті чи, нерідко, на робочому місці, а й беремо у ліжко і навіть у вбиральню. Телефон слід очищувати бодай серветкою або за допомогою спиртовмісного дезінфектанту.
Сумно бачити новини із заголовками про «зомбі» й «апокаліпсис». Хочу звернутися до представників ЗМІ та нагадати їм, що адекватне висвітлення новин – це питання честі та поваги до своїх співгромадян.
Для України ситуація в Китаї є важливою підставою для розроблення власних протоколів і алгоритмів дій на випадок поширення більш серйозних інфекцій. Вірус 2019-nCoV у нас поки що відсутній, але у нас є захворюваність, наприклад, на грип, кір і дифтерію. Крім того, ніхто не застрахований від появи нових патогенних збудників. До цього потрібно готуватися: придбати обладнання для реанімування, необхідні засоби захисту – в першу чергу, для медиків. Адже саме вони та їхні родини наражаються на найбільшу небезпеку у випадку будь-яких інфекційних загроз.
Інтерв’ю Олени Лівінської слухайте за посиланнями:
(телеканал «UA: Перший», ефір від 1 лютого 2019 року; 01.46:05-02.01:36)
http://www.nrcu.gov.ua/schedule/play-archive.html?periodItemID=2412704 (радіостанція «Промінь», ефір від 27 січня 2019 року)
Більше з теми дізнавайтеся на Facebook-сторінці проекту «Мікроб і я»: