ЄС визначив Україну пріоритетним партнером у реалізації Європейської водневої стратегії та постачанні новітнього енергетичного ресурсу на європейський ринок Про це повідомив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Він назвав таке рішення історичною, «без перебільшення», подією. Ідеться про презентацію довгоочікуваної Європейської водневої стратегії, яка, за його словами, «започатковує нову технологічну революцію в Європі». Згідно з цим документом, який презентував віцепрезидент Європейської комісії Франс Тіммерманс, ЄС підтримує амбітні плани європейської промисловості з будівництва потужностей для виробництва зеленого водню.
Олександр Рєпкін пояснює на основі відповідних досліджень його асоціації, Інституту майбутнього та Інституту відновлюваної енергетики НАН України, що саме дає Україні Європейська зелена угода: «Передовсім це можливість стрімко відновити виробничий потенціал України, а головне — створити та розвивати галузь, яка потенційно може зробити нашу країну енергетично незалежною з експортно орієнтованою економікою». Уже чотири області півдня країни, де створено потужну базу генерації сонячної та вітрової енергії, «готові у найкоротший термін розпочати реалізацію проєктів, спрямованих на виробництво та експорт зеленого водню. Проведено дослідження щодо можливого використання газотранспортної системи України для транспортування виробленого зеленого водню до країн Європи. Дослідження показали, що є можливість транспортувати газову суміш із вмістом водню до 25%».
Ставка на Україну як на пріоритетного партнера, зроблена державами ЄС на виконання Зеленої угоди у запровадженні новітніх дружніх до довкілля технологій для реформування ключових галузей європейської економіки, добре прорахована. Крім тих чинників, які перелічив Олександр Рєпкін, важливо нагадати про революційні науково-технічні напрацювання українських вчених у водневих технологіях для вироблення електроенергії. Їх високо оцінили у світі ще років із 20 тому. Зокрема створену Інститутом відновлюваної енергетики НАН України разом з данською компанією «Фолькецентр» першу в Європі вітроводневу електростанцію.
Кілька місяців тому член-кореспондент НАН України Степан Кудря повідомив журналістів про готовність Європи вже купувати в Україні електроенергію на базі водню і навів конкретні цифри на підтвердження перспективності такого бізнес-проєкту: «На сьогодні в Європі готові купувати в нас електроенергію по 18 євроцентів за кВт/год. Проте за технологіями в нас виходить приблизно 23 євроценти — дорого. За всіма підрахунками, економічними й технологічними, у 2023 році кіловат-година, отримана із системи вітер — електролізер — транспортування — паливний елемент, коштуватиме 8 євроцентів. Це вже бізнес-проєкт, який має право на життя. І це хороша ідея. Тому що ми, орієнтуючись на відновлювані джерела енергії і водень, зможемо забезпечити не тільки власну державу, а ще й заробляти дуже великі гроші для України».
Відновлювані джерела енергії й водень, вважає Степан Кудря, — це стабільна система всього енергозабезпечення держави. Весь світ іде до того, що вугільних електростанцій як генеруючих і балансуючих потужностей, які в нас уже давно застаріли, не стане через 20—30 років. Не буде і газової генерації. До цього вже йде Німеччина і весь Євросоюз.
Ознайомитися з повним текстом статті За інформацією газети «Урядовий кур’єр»