26 вересня ц.р. Головна астрономічна обсерваторія НАН України долучилася до відзначення “Осіннього дня астрономії" – всесвітнього свята, яке міжнародна спільнота професіональних астрономів та любителів астрономії і зоряного неба відмічає зазвичай у найближчу суботу до першої чверті Місяця з середини вересня до середини жовтня.
Це свято було започатковано у Сполучених Штатах Америки ще у 1973 році під гаслом "Ті, що несуть Астрономію людям", але за кілька років швидко прижилося у міжнародній астрономічній спільноті. В цей день по всьому світу астрономи проводять лекції, покази небесних об’єктів та Місяця з метою популяризації астрономії серед широкого кола людей.
У Головній астрономічній обсерваторії НАН України в цей день також пройшла низка заходів, які включали в себе екскурсії обсерваторією та музеєм історії обсерваторії, лекції та вечірній перегляд Місяця, Юпітера і Сатурна. Організацію цього заходу взяли на себе астрономи ГАО НАН України, а вечірній показ небесних тіл став можливим, у тому числі, завдяки участі аматорів астрономії Київського клубу любителів астрономії “Астрополіс”.
Десятки киян, які цікавляться астрономією, змогли долучитися до цих заходів.
Почався цей день вже традиційно з посиденьок із відомим астрономом та популяризатором науки Іваном Крячком. Всі бажаючі могли поставити свої запитання пану Івану та послухати його відповіді. Зазвичай посиденьки проводяться у форматі бесіди за чаюванням у астрономічному класі музею.
|
|
Екскурсії в музей історії обсерваторії провели астрономи Георгій Ковальчук та Ірина Верлюк. Вони розповіли про заснування обсерваторії та показали, на яких телескопах працювали перші співробітники обсерваторії. Це два телескопи, які були привезені у обсерваторію після другої світової війни по репарації з Німеччини. Зараз вони знаходяться в музеї історії Головної астрономічної обсерваторії НАН України. Серед експонатів музею також можна було побачити зразки метеоритів, автограф Нейла Армстронга – першої людини, яка ступила на поверхню Місяця, подарунки та нагороди обсерваторії різних років тощо. Після відвідин музею Георгій Ковальчук зробив оглядову екскурсію обсерваторією, показав та розказав про діючі телескопи на території обсерваторії.
|
Старший науковий співробітник обсерваторії Олександр Велась у телескоп Коронадо показав всім охочим Сонце. Цей телескоп облаштований спеціальними фільтрами, тому в нього можна дивитися на нашу зірку візуально та роздивитися на ній плями, протуберанці та інші утворення, а також спалахи, коли вони трапляються.
Оскільки до цього дня астрономи обсерваторії приурочують ще одне свято, започатковане вже в Головній астрономічній обсерваторії НАН України – “День телескопа”, дві лекції були присвячені саме цьому питанню. Лекцію про телескопи зробив Іван Крячко, а про історію телескопів розповів молодший співробітник обсерваторії Михайло Лашко.
|
|
Після лекцій був запланований перегляд небесних об’єктів. Вийшовши з актової зали на вулицю, всі трохи засмутилися, бо небо було вкрите хмарами, хоча прогноз погоди на вечір обіцяв безхмарне небо. Але трохи почекавши побачили, що Місяць все ж таки показався із-за хмар і всі охочі змогли подивитися на наш найближчій супутник, роздивитися на ньому величезні кратери та моря. Трохи згодом і Юпітер почав проблискувати із-за хмар, а за ним і Сатурн. У телескоп добре видно шари хмар на Юпітері та чотири супутника, відкриті ще Галілео Галілеєм, а Сатурн, звичайно, зачаровує всіх системою кілець, які обертаються навколо нього і добре видимі, навіть у невеликий телескоп. Всі, хто дочекався, змогли помилуватися цими об’єктами й, що головне, не були розчаровані побаченим.
Протягом спостережень співробітники обсерваторії також опробували систему прямої трансляції зображення з телескопу, щоб у майбутньому мати змогу показувати спостереження небесних об’єктів онлайн.
Фото Михайла Лашка
Більше світлин та інформації про подію –
на фейсбук-сторінці ГАО НАН України. За інформацією ГАО НАН України