21–22 жовтня 2020 року в Інституті хімії поверхні (ІХП) ім. О.О. Чуйка НАН України у Києві відбулася Всеукраїнська конференція з міжнародною участю «Хімія, фізика та технологія поверхні», присвячена 90-річчю від дня народження академіка Олексія Чуйка.
Організатори конференції: Інститут хімії поверхні ім. О.О. Чуйка НАН України, Наукова рада з проблеми «Хімія і технологія модифікування поверхні», Громадська організація «Асоціація «Карбон» в Україні», Відділення хімії НАН України та Національна академія наук України.
Робота конференції тривала за такими основними напрямами: теорія хімічної будови та реакційна здатність поверхні твердих тіл; фізико-хімія поверхневих та міжфазних явищ; хімія, фізика і технології наноматеріалів; медико-біологічні і біохімічні аспекти вивчення високодисперсних матеріалів.
У зв’язку з карантинними обмеженнями конференцію було проведено в змішаному режимі: онлайн та офлайн. Для участі в заході представники 9 країн (України, Білорусі, Бразилії, Грузії, Словаччини, Литви, Молдови, Узбекистану, Росії) заявили 177 доповідей. Українські науковці також представили дослідження, що виконувались у співавторстві з колегами Чехії, Польщі, Іспанії, Румунії, Франції, Китаю, Росії, Швеції, Швейцарії, Мексики.
Учасниками конференції стали дослідники з 33 наукових установ НАН України, викладачі та студенти 27 вітчизняних закладів вищої освіти та 36 іноземних університетів, а також співробітники компаній АПКУ Асоціація «Парфумерія та Косметика України» (Київ), T-labprofessional (Київ), PathelenHealthCareAG (Роршах, Швейцарія).
Захід відкрив директор Інституту хімії поверхні ім. О.О. Чуйка НАН України академік НАН України Микола Картель, який привітав учасників конференції і побажав їм плідної роботи.
Вступне слово директора Інституту хімії поверхні ім. О.О. Чуйка НАН України академіка НАН України М.Т. Картеля |
У своєму вступному слові він наголосив на урочистій ноті заходу та розповів, що наприкінці серпня цього року засновнику та першому директору Інституту хімії поверхні НАН України академіку Олексію Олексійовичу Чуйку виповнилося би 90 років. Саме тому, одна із цілей конференції – віддати йому шану та данину пам’яті. Микола Картель також коротко висвітлив наукову і науково-організаційну діяльність академіка О.О. Чуйка.
Фундатор та директор Інституту хімії поверхні НАН України (1986-2006 рр.) академік НАН України О.О. Чуйко |
До цієї дати кандидатом хімічних наук Іриною Лагутою та кандидатом фізико-математичних наук Олександром Гаврилюком був підготовлений фільм про життєвий і творчий шлях академіка О.О. Чуйка. На основі кіно– та фотодокументів показані етапи становлення Олексія Чуйка як вченого та організатора створеного ним Інституту хімії поверхні, директором якого він був у 1986-2006 роках.
Фільм про життєвий і творчий шлях академіка О.О. Чуйка можна переглянути за посиланням:
https://youtu.be/Z6AdLMPFLWE. З нагоди пам’ятної дати у щоденній всеукраїнській газеті ''День'' 20 жовтня 2020 року опублікована стаття кандидата хімічних наук Юрія Плюто «Олексій Чуйко – архітектор українських нанотехнологій». У статті наголошується, що наукові дослідження та технологічні розробки в галузі хімії, фізики та технології поверхні наноматеріалів, нанотехнологій і наномедицини, які починаючи з 1960-х років в Україні започатковувалися та здійснювались академіком НАН України Олексієм Чуйком, сьогодні є серед пріоритетів дослідницької й інноваційної політики Європейського Союзу.
Повний текст статті можна знайти за посиланням:
https://m.day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/oleksiy-chuyko-arhitektor-ukrayinskyh-nanotehnologiy. Своїми спогадами про маловідомі епізоди наукового життя, родину, а також риси характеру Олексія Чуйка поділився його багаторічний соратник член-кореспондент НАН України Володимир Огенко.
Виступ члена-кореспондента НАН України В.М. Огенка |
Наукова програма конференції розпочалася з виступу завідувача відділу біомедичних проблем поверхні Інституту хімії поверхні ім.О.О. Чуйка НАН України члена-кореспондента НАН України Володимира Турова. У своїй доповіді він зазначив, що науково-дослідні роботи, започатковані академіком Олексієм Чуйком з вивчення медико-біологічного застосування високодисперсних матеріалів, продовжують розвиватися. Доповідач показав низку нових сорбентів, розроблених на основі ущільненого високодисперсного кремнезему.
Доповідь члена-кореспондента НАН України В.В. Турова |
Директор Інституту сорбції та проблем ендоекології НАН України член-кореспондент НАН України Володимир Брей на початку виступу привітав усіх учасників конференції і поділився своїми спогадами про академіка О.О. Чуйка. Свою наукову доповідь він присвятив шляхам розв’язання проблеми забруднення довкілля твердими побутовими відходами на основі пластику.
Виступ директора Інституту сорбції та проблем ендоекології НАН України члена-кореспондента НАН України В.В. Брея |
У цілому на п‘яти секційних засіданнях було заслухано 11 усних доповідей – у режимі онлайн та 19 – у режимі офлайн. Зокрема, завідувач відділу аморфних і структурно-впорядкованих оксидів Інституту хімії поверхні ім. О.О. Чуйка НАН професор Володимир Гунько представив доповідь про використання сучасних підходів та методів ефективної обробки і аналізу експериментальних даних у вивченні морфології, текстури наноструктурних матеріалів. Особливу увагу він приділив використанню методів регуляризації.
Виступ доктора хімічних наук, професора В.М. Гунько |
Професор Інституту хімії Вільнюського університету (Литва) Aivaras Kareiva презентував результати своїх досліджень у галузі непрямого золь-гель синтезу нанокристалічних шаруватих подвійних гідроксидів із інтеркальованими іонами лантанідів та органічними аніонами для розробки нових функціональних матеріалів.
On-line доповідь професора Aivaras Kareiva |
Завідувач відділу фізики і хімії поверхні наносистем Інституту хімії поверхні ім. О.О. Чуйка НАН України доктор фізико-математичних наук Олександр Семчук виступив з доповіддю про застосування кінетичної теорії поверхневого плазмонного резонансу для вивчення оптичних властивостей металевих наноструктур.
Виступ доктора фізико-математичних наук О.Ю. Семчука |
Завідувач відділу мікробіологічних процесів на твердих поверхнях Інституту мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України, професор Іван Курдіш представив доповідь «Наночастинки природних мінералів у біотехнологіях створення мікробних препаратів для рослинництва».
Виступ професора І.К. Курдіша |
Усього в межах конференції було виголошено 30 усних доповідей і обговорено більше 140 стендових презентацій.
Найкращі доповіді науковців було відзначено й нагороджено дипломами. За усні доповіді їх отримали: кандидат хімічних наук Інна Мельник (Інститут геотехніки Словацької академії наук, Кошице; Інститут хімії поверхні ім. О.О. Чуйка НАН України, Київ), аспірант Сергій Стельмах (Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, Одеса), аспірант Євген Діхтярук (Інститут хімії поверхні ім. О.О. Чуйка НАН України, Київ). Нагороди за стендові доповіді було вручено кандидату хімічних наук Надії Роїк (Інститут хімії поверхні ім. О.О. Чуйка НАН України, Київ), кандидату хімічних наук Надії Вітюк (Інститут хімії поверхні ім. О.О. Чуйка НАН України, Київ) і кандидату хімічних наук Лілії Миронюк (Інститут проблем матеріалознавства ім. І.М. Францевича, Київ).
Статті за матеріалами поданих доповідей після рецензування буде опубліковано в журналі «Хімія, фізика та технологія поверхні» або збірнику «Поверхня».
Всі матеріали конференції, включаючи виступи всіх доповідачів та стендові презентації, доступні на сайті ІХП імені О.О. Чуйка НАН України:
https://www.isc.gov.ua. Колективне фото «офлайнових» учасників конференції |
За інформацією Інституту хімії поверхні ім. О.О. Чуйка НАН України