Не всім відомо, що саме в Україні у Харківській області неподалік від села Граково знаходиться найбільший у світі радіотелескоп декаметрових хвиль (УТР-2). Це телескоп, який спостерігає зоряне небо в діапазоні радіохвиль. Споруджений за ініціативи академіка С. Я. Брауде в 1970 році, він досі залишається найбільш досконалим інструментом у декаметровій радіоастрономії.
Здійснює дослідження і опікується телескопом Радіоастрономічний інститут НАН України. За допомогою УТР-2 вчені спостерігають за Сонцем, Юпітером, спалахами та грозовою активністю на Сатурні, відслідковують космічну погоду, вивчають віддалені галактики, шукають екзопланети тощо.
Радіотелескоп УТР-2 (український Т-подібний радіотелескоп, друга модифікація) має статус наукового об’єкту, що становить національне надбання.
Фото Костянтина Буновського |
З нагоди 50-річного ювілею радіотелескопу журналісти «Української правди” побували в обсерваторії та поспілкувався зі старшим науковим співробітником відділу астрофізики Радіоастрономічного інституту НАН України кандидатом фізико-математичних наук Володимиром Доровським, який розповів про устрій та принципи роботи радіотелескопу, дослідження, які нині проводяться з використанням УТР-2, а також наукові результати, отримані завдяки цьому унікальному інструменту.
ЧИТАТИ ПОВНУ ВЕРСІЮ ІНТЕРВ’Ю