Президія та Відділення фізики і астрономії НАН України
з глибоким сумом сповіщають, що 20 листопада ц.р. на 91 році пішов із життя відомий вчений у галузі фізичного металознавства та фізики поверхні, засновник і багаторічний керівник Київського відділення МФТІ та Фізико-технічного навчально-наукового центру, доктор фізико-математичних наук, професор, член-кореспондент НАН України
Валентин Тихонович ЧЕРЕПІН
Валентин Тихонович народився 9 липня 1930 р. у Черкасах. Закінчивши у 1953 р. Київський політехнічний інститут, деякий час займався науковою роботою і викладав у КПІ. У 1962 р. був експертом ЮНЕСКО з фізичного металознавства у вишах Індії, після повернення працював у Президії АН УРСР. В 1965 р. за ініціативою В.Т. Черепіна в Інституті металофізики АН УРСР розпочато роботи з розроблення іонного мас-спектрального мікроскопа. На базі одержаних результатів Валентин Тихонович започаткував новий науковий напрям – іонна та електронна спектроскопія поверхні металів і сплавів, створив і очолив відділ фізики металевих поверхонь Інституту (1969 р.).
Наукова діяльність В.Т. Черепіна була спрямована на дослідження взаємодії іонних пучків і плазмових потоків з поверхнею провідних середовищ, вивчення вторинної іонної емісії металів, інтерметалідів, аморфних сплавів, надпровідних металооксидів, іонної пасивації металів у процесах адсорбції оксигену на поверхні металів.
В.Т. Черепін опублікував близько 400 робіт, зокрема більш як 10 монографій, автор 45 авторських свідоцтв і 6 винаходів. Серед його учнів три доктори і понад 20 кандидатів наук. Він лауреат Державної премії УРСР в галу-зі науки і техніки, нагороджений орденами «Знак пошани» і Трудового Червоного Прапора, Почесною грамотою Президії Верховної Ради УРСР, мав почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України».
Світла пам’ять про члена-кореспондента НАН України Валентина Тихоновича Черепіна збережеться у серцях всіх, хто знав цю лагідну, спокійну, розсудливу людину, завжди готову дати слушну пораду і допомогти.
Висловлюємо щире співчуття рідним, близьким та колегам Валентина Тихоновича у зв’язку з тяжкою втратою.
Президія Національної академії наук України
Відділення фізики і астрономії НАН України