|
Учена зазначає: «Наприкінці 2020 року на землян чекає ще два затемнення: 30 листопада напівтіньове місячне та 14 грудня повне сонячне. Протягом цього року вже відбулося 4 затемнення — два місячних та два сонячних. Два з них було видно з території України — це напівтіньове місячне у січні та часткове сонячне у червні, й всі охочі до спостережень могли помилуватися ними. Місячне затемнення 30 листопада 2020 року буде також напівтіньовим. На відміну від повних затемнень Місяця, його буде складно розгледіти неозброєним оком. Яскравість Місяця може трохи зменшитися, але значних змін в його відтінку не буде. Спостерігачі зможуть побачити, що Місяць трохи потемніє — це і є напівтінь Землі, яка падає на Місяць. Починається затемнення 30 листопада о 9:32, максимальна фаза — об 11:43, а закінчується — о 13:53 за київським часом. Його загальна тривалість — 4 години 21 хвилина. Найпомітнішим місячне затемнення в листопаді 2020 буде для жителів східної частини Євразії, Північної Америки та Австралії. На жаль, в Україні ми його не побачимо, бо воно буде відбуватися в денну частину доби. Останнє затемнення 2020 року буде повним сонячним та відбудеться 14 грудня. Почнеться воно о 15:33 за київським часом, о 18:13 — буде повна фаза, а о 20:53 затемнення вже закінчиться. Смуга видимості повної фази цього затемнення пройде по Тихому та Атлантичному океанах, а також перетне південну частину Чилі та Аргентини. А ось східній півкулі Землі не дістанеться нічого, навіть часткових фаз затемнення. В Україні ми його не побачимо, але завжди можна знайти інтернет ресурси, які будуть транслювати затемнення онлайн, наприклад, сторінка НАСА у соціальній мережі фейсбук».
Ірина Верлюк пояснює коли можливе затемнення: «Нагадаю, що сонячне затемнення відбувається тільки на молодика, коли Місяць знаходиться між Сонцем і Землею та закриває собою сонячний диск, а місячне затемнення — у повню, коли Земля знаходиться між Сонцем та Місяцем та Місяць потрапляє у тінь Землі. Якби кожного разу Місяць, опинившись між Сонцем та Землею, проходив точно перед Сонцем, то ми мали б сонячне затемнення щоразу, коли з’являється молодик. Так само, спостерігали б місячні затемнення кожного разу під час повні. Але замість розміщуватися точно перед Сонцем, Місяць проходить дещо вище або нижче і так само, його рух за Землею відбувається майже завжди поза конусом земної тіні. Ми бачимо часткове затемнення, якщо Місяць закриває тільки частину Сонця, повне, коли затуляє весь Сонячний диск. Так само й Місяць, коли повністю занурюється в тінь Землі, то затемнення повне, а коли частина диска залишається освітленою, то часткове. Із малюнка видно, що навколо тіні знаходиться зона напівтіні. Якщо Місяць розташований у цьому місці орбіти під час затемнення, то його називають напівтіньовим».
Наостанок вчена підсумовує: «Достеменно не вивчено, як сонячні затемнення впливають на стан природи та людину, але із спостережень під час них багато хто відмічав, що за декілька хвилин до його початку і протягом самого затемнення відмічається зниження температури на декілька градусів, посилення вітру, зміни в поведінці птахів та тварин, все наче б то завмирає перед цією подією. Але всі ці явища спостерігають безпосередньо там, де відбувається затемнення, при цьому на решті території планети все спокійно. Деякі психологи відмічають, що вплив сонячного і місячного затемнень на людину – це індивідуальний процес. Для одних цей час проходить непомітно, а інші місця собі не знаходять: нервують, мучаться від головного болю, не можуть сконцентруватися на поточних справах та прийняти важливі рішення. Астрологи вважають, що кожне затемнення якимсь чином впливає на людей, але кожний сам вирішує чи вірити псевдонауковим астрологічним прогнозам чи — ні. Що б ми не казали, але в наш час, ці небесні явища вже не справляють такого глибокого враження на сучасних людей, бо ми знаємо їх причину. Проте, кожного разу спостерігаючи їх, ми дивуємося незмінній точності з якою наш супутник рухається навколо нашої планети та незмінній величі небесних рухів. І не біда, що наша країна не потрапляє цього разу в смугу затемнення. Завжди можна знайти онлайн ресурси, які роблять пряму трансляцію цих подій, і долучитися до їх спостереження у прямому етері (наприклад на TimeAndDate) власне 30 листопада 2020».
Ознайомитися з повним текстом статті За інформацією платформи «Моя наука»