8 грудня 2020 року в будинку Президії НАН України відбулося підписання Меморандуму про співпрацю між Національною академією наук України та Науковим товариством імені Шевченка в Україні, яким закріплено та визначено пріоритетні напрями співробітництва.
У заході взяли участь Президент НАН України академік Анатолій Загородній, віцепрезидент НАН України академік Вячеслав Богданов, віцепрезидент НАН України академік Сергій Пирожков та голова Наукового товариства імені Шевченка (НТШ) в Україні академік Роман Кушнір.
Метою укладання Меморандуму є об’єднання зусиль задля вдосконалення та поглиблення співпраці Національної академії наук України з Науковим товариством імені Шевченка в Україні для покращення рівня інформування громадянського суспільства про їхню діяльність, організацію спільних наукових, науково-організаційних та науково-видавничих програм, популяризацію науки тощо.
Президент НАН України академік Анатолій Загородній підкреслив близькість стратегічних цілей і статутних завдань як НАН України, так і НТШ в Україні у забезпеченні сталого розвитку України як демократичної модерної держави з інноваційним типом економіки, яка ефективно використовує досягнення і результати сучасної науки задля задоволення духовних і матеріальних потреб її громадян.
|
Голова Наукового товариства імені Шевченка в Україні академік Роман Кушнір відзначив, що, спираючись на понад столітню історію розвитку НТШ в Україні, наукове співтовариство усвідомлює необхідність об’єднання зусиль інтелектуальних середовищ та їх установ задля забезпечення пріоритетного розвитку науки і освіти в Україні, організації проведення скоординованих наукових досліджень на міжвідомчому рівні, налагодження партнерських стосунків між академічним середовищем, експертною спільнотою і громадянським суспільством. Він також навів позивний приклад співпраці НТШ з Інститутом енциклопедичних досліджень НАН України з підготовки багатотомних енциклопедичних видань «Енциклопедія сучасної України» та «Наукове товариство імені Шевченка».
Згадуючи історію становлення НТШ в Україні, віцепрезидент НАН України академік Вячеслав Богданов відзначив, що засноване у 1873 році НТШ відіграло величезну роль у становленні та розвитку української науки та її організаційних структур. Біля його витоків стояли такі велетні українського духу, як Михайло Грушевський, Олександр Барвінський, Олександр Кониський, Іван Франко, Володимир Гнатюк, Іван Пулюй, Іван Горбачевський, Іван Раковський та багато інших. Сьогодні НТШ об’єднує понад три тисячі учених з усіх областей України, які успішно працюють у 36 комісіях і 17 осередках у різних містах нашої Держави, і значна частина з них представляють Національну академію наук України.
У своєму виступі віцепрезидент НАН України академік Сергій Пирожков зауважив, що вдосконалення та поглиблення двосторонньої співпраці посилить авторитет науки у суспільстві.
У дружній атмосфері за результатами плідної та тривалої дискусії було досягнуто домовленості щодо концентрації зусиль на таких пріоритетних напрямах спільної діяльності:
- Запровадження практики виконання спільних дослідницьких програм, всебічна підтримка українознавчих студій у гуманітарній сфері.
- Спільні зусилля з подальшого розвитку міжнародного наукового співробітництва, ширше залучення міжнародних експертів до оцінювання програм наукових досліджень.
- Створенні спільних концептуальних, узагальнюючих та енциклопедичних видань і документів, якнайповніше використання експертних майданчиків при підготовці таких документів.
- Сприяння в організації та проведенні конференцій, візитів, зустрічей, семінарів, круглих столів тощо з тематики, що становить взаємний інтерес, в тому числі проведення спільних заходів.
- Сприяння обміну та розповсюдженню науково-технічної, аналітичної та іншої інформації.
- Популяризація науки і сприяння обміну інформацією про досягнення українських дослідників, а також нові вітчизняні та міжнародні наукові чи науково-технічні програми, участь у спільних прес-конференціях.
За інформацією СФТМН Президії НАН України