11 лютого у світі відзначався Міжнародний день жінок та дівчат у науці. З цієї нагоди журналісти “Громадського телебачення” поспілкувалися з трьома українськими жінками-науковицями. Про те, як це – бути жінкою в науці, розповіли завідувачка відділу сенсорної сигналізації Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України докторка біологічних наук Нана Войтенко, наукова співробітниця відділу хімії та біохімії ферментів Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України кандидатка біологічних наук Тетяна Яценко і молодша наукова співробітниця Радіоастрономічного інституту НАН України кандидатка фізико-математичних наук Анастасія Скорик.
Нана Войтенко під час виступу на конференції Inscience-2018. Фото: Facebook/INSCIENCE |
Нана Войтенко: “Дівчатам, які хочуть займатися наукою, в жодному разі не слід зважати на поради на кшталт: «Навіщо воно тобі треба? Це не жіноча справа!». Лише ви самі маєте вирішити – ваша це справа, чи ні.
Проте, перш ніж пов’язати своє життя з наукою, слід якнайкраще розібратися — чи справді ви підходите одна одній”.
Тетяна Яценко. Фото: Tetiana Yatsenko/Facebook |
Тетяна Яценко: “День жінок та дівчат у науці — привід не лише згадати видатних науковиць та їхні відкриття, а й привернути увагу до тих проблем, із якими жінки стикаються, працюючи в науковій сфері.(…)
Існування Дня жінок у науці дуже дратує окремих чоловіків і, навіть, жінок-науковиць. Мовляв, для чого наголошувати на статі науковця — це тільки відвертає увагу від професійного рівня людини (…). Я сподіваюся, що незабаром потреби у відзначенні такого дня не буде, бо присутність жінок у науковій сфері не буде проблемою ні для кого, насамперед, для самих науковиць”.
Анастасія Скорик робить селфі з дипломом кандидата наук. Фото: Anastasia Skoryk/Facebook |
Анастасія Скорик: “Не тільки в Україні, але й у всьому світі існує проблема “The Leaky Pipeline”(дослівно перекладається як «дірявий трубопровід» — ред.). Вона полягає в тому, що навіть, якщо в університетах на технічних спеціальностях навчається приблизно однакова кількість дівчат та хлопців, то що далі кар’єрною драбиною, то менше жінок залишаються у спеціальності. Це факт, із яким не посперечаєшся.
День жінок та дівчат у науці повинен щонайменше привернути увагу до цього явища. Це дуже добре, що він породжує цікаві дискусії в різних наукових спільнотах та примушує замислитися про причини явища “The Leaky Pipeline””.
Деталі дізнавайтеся з повної версії статті:
https://hromadske.ua/posts/pro-morskih-svinok-aspirantok-oficiantok-ta-diryavij-truboprovid-tri-poglyadi-na-te-yak-ce-buti-zhinkoyu-v-nauci Джерело: “Громадське телебачення” (публікація від 11.02.2021 р.)