11 травня 2021 року у Львові відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні питання використання та збереження природних ресурсів прикордонних територій України і Польщі», присвячена 50-річчю заснування Західного наукового центру НАН України і МОН України.
Ініціатор та організатор конференції – Західний науковий центр НАН України і МОН України (Львів), співорганізатори – «Представництво «Польська академія наук» у Києві» (Республіка Польща), Державна установа «Інститут регіональних досліджень ім. М. І. Долішнього НАН України» (Львів), Інститут екології Карпат НАН України (Львів). Конференція відбулася в режимах онлайн та офлайн.
Розпочали захід вступними словами голова Західного наукового центру НАН України і МОН України академік Зіновій Назарчук та в. о. директора «Представництво «Польська академія наук» у Києві» Матеуш Бялас.
Академік Зіновій Назарчук у своєму виступі актуалізував наявні напрацювання та можливості західноукраїнських наукових інституцій щодо розвитку українсько-польських наукових взаємин в сфері збереження природних ресурсів та інших галузях наукових досліджень. Керівник інституції Польської академії наук Матеуш Бялас також окреслив особливості й перспективи подальших наукових досліджень в контексті вирішення актуальними проблем, спільних для Польщі та України.
Скріншот під час виступів зі вступними словами академіка Зіновія Назарчука та Матеуша Бяласа на відкритті конференції 11.05.2021, Львів (Джерело – ЗНЦ). |
Конференція стала продовженням співпраці українських та польських вчених у сприянні вирішенню важливих соціальних й еколого-економічних проблем на спільному прикордонні.
Захід був присвячений актуальним питанням розвитку і удосконаленню міжнародного співробітництва з метою збереження природного середовища і ресурсів (зокрема водних) прикордонних територій України та Польщі, започаткуванню нових взаємовигідних науково-практичних проєктів, контактів між академічними і освітніми інституціями, владними органами, представниками реальних секторів економік в інтересах української та польської сторін.
Під час заслуховування та обговорення офлайн наукових доповідей конференції (Джерело – ЗНЦ). |
Наукові доповіді на конференції мали три тематичні напрями:
- Дослідження довкілля в українсько-польському прикордонні: соціальні й еколого-економічні аспекти.
- Актуальні аспекти забезпечення стійкості природних і ренатуралізації антропогенно трансформованих екосистем в умовах кліматичних змін – науковий, організаційний та правовий контексти.
- Геоінформаційні технології моніторингу, моделювання та прогнозування екологічної безпеки прикордонних територій.
Матеріали досліджень представили науковці з Києва, Харкова та західних регіонів України, а з польської сторони – вчені з Варшави, Ряшева тощо. Загалом у заході взяли участь близько 70 дослідників. До участі також долучилися представники органів державної влади регіону й низка відомчих установ.
Наукові дискусії онлайн з польськими партнерами (Джерело – ЗНЦ). |
У підсумках конференції дослідниками України та Польщі зазначено, що багатоплановість і складність екологічних проблем прикордонних територій потребують системного і комплексного (міждисциплінарного) підходу до їх вирішення та інтеграції зусиль учених різних галузей знань – біологів, зоологів, гідробіологів, хіміків, геологів, фізиків, матеріалознавців, механіків, математиків, медиків, географів, економістів і правознавців.
За інформацією Західного наукового центру НАН України і МОН України