13 липня 2021 року у будівлі Президії НАН України під головуванням першого віцепрезидента НАН України академіка Володимира Горбуліна відбулася зустріч з представниками делегації Турецької ради науково-технічних досліджень (TÜBITAK). Від Національної академії наук України були також присутні віцепрезидент НАН України академік Вячеслав Богданов, віцепрезидент НАН України академік Вячеслав Кошечко, віцепрезидент НАН України академік Сергій Пирожков та начальник Відділу міжнародних зв’язків НАН України Анатолій Мирончук.
Делегацію Турецької ради науково-технічних досліджень на зустрічі представляли президент TÜBİTAK проф. Хасан Мандал, президент Дослідницького центру Мармара доктор філософії Осман Окур, директор Інституту досліджень та розробок оборонної промисловості к.т.н. Гюрджан Окумус, директор Науково-дослідного інституту космічних технологій Месут Гоктен, координатор програми Директорату з міжнародного співробітництва TÜBİTAK Рагіп Байрамбейлі та представники Посольства Турецької Республіки в Україні.
Вітаючи гостей перший віцепрезидент НАН України академік Володимир Горбулін відзначив важливість українсько-турецького науково-технічного співробітництва у міжнародній діяльності Академії.
Він підкреслив, що Рада з науково-технічних досліджень Туреччини є ключовим партнером для Академії в Турецькій Республіці. Також НАН України розвиває наукове співробітництво з Турецькою академією наук (TUBA), дослідницьким центром Мармара, провідними турецькими університетами та установами, великими промисловими підприємствами і компаніями.
Академік Володимир Горбулін зазначив, що Національна академія наук України готова співпрацювати з турецькими колегами з усього спектру питань сучасної науки. За словами першого віцепрезидента Академії, перспективними напрямками подальшої співпраці можуть бути дослідження в галузі генних технологій, екологічний і радіаційний моніторинг, ядерна та радіаційна безпека, розвиток співпраці в галузі вивчення Чорного і Азовського морів, використання ресурсів їх шельфу, залучення молодих вчених обох країн до роботи на базі установ НАН України та науково-дослідного центру Мармара, а також налагодження більш тісної взаємодії в галузі соціогуманітарних наук.
У свою чергу президент TÜBİTAK професор Хасан Мандал відзначив давню плідну співпрацю українських і турецьких вчених, а також зусилля НАН України щодо поновлення, подальшого розвитку та поглиблення взаємовигідного двостороннього співробітництва.
Він зауважив перспективність та актуальність запропонованих НАН України напрямів співпраці, особливо відзначивши інтерес Туреччини у співробітництві у галузі ядерної та атомної енергетики.
Далі про вже наявний досвід та можливі перспективи співпраці вчених Академії з турецькими колегами розповіли віцепрезиденти НАН України академіки Вячеслав Богданов та Вячеслав Кошечко.
Загалом Національна академія наук Україна підготувала та передала представникам Турецької ради науково-технічних досліджень близько 10 пропозиції щодо можливих спільних досліджень у галузі ядерної енергетики, атомної енергетики, вивчення ресурсі шельфу Чорного моря, створення нових матеріалів, матеріалів біомедичного призначення тощо.
На завершення обговорення всі учасники зустрічі погодились, що є всі можливості для реалізації значного потенціалу двостороннього співробітництва і наповнення його конкретним змістом.
Наприкінці зустрічі перший віцепрезидент НАН України академік Володимир Горбулін та президент TÜBİTAK професор Хасан Мандал підписали Угоду про співробітництво.
Сторони висловили упевненість, що ця Угода стане новим імпульсом розвитку двостороннього партнерства, сприятиме його поглибленню і розширенню.
Фото: Прес-служба НАН України