Цьогоріч виповнилося 25 років із дня заснування Державної установи «Інститут геохімії навколишнього середовища НАН України» (ІГНС НАН України). Інститут є правонаступником Державного наукового центру радіогеохімії навколишнього середовища НАН України та Мінчорнобиля України (Міністерства України у справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС), створеного 1996 року на базі двох відділень Інституту геохімії, мінералогії і рудоутворення імені М.П. Семененка НАН України: Відділення радіогеохімії навколишнього середовища та Відділення металогенії. Від 2004 року Інститут входить до складу Відділення ядерної фізики та енергетики НАН України.
Будівля ІГНС НАН України |
Нині ІГНС НАН України є провідною науковою установою в галузі екологічної та радіаційної безпеки. Він користується світовим визнанням і тісно співпрацює з багатьма українськими й закордонними науковими центрами.
Наукова діяльність Інституту спрямована на вирішення фундаментальних і прикладних проблем:
1) комплексного розвитку мінерально-сировинної бази ядерної енергетики України;
2) геохімії навколишнього середовища, радіогеохімії, радіоекології;
3) поводження з радіоактивними і токсичними відходами;
4) комплексного моніторингу довкілля, радіаційної та техногенно-екологічної безпеки.
В Інституті функціонує 7 наукових відділів і 4 лабораторії, колектив налічує 149 осіб (з них – 115 наукових працівників), серед яких – 18 докторів (зокрема 3 члени-кореспонденти НАН України) та 48 кандидатів наук. У структурних підрозділах Інституту працюють кваліфіковані наукові кадри з багаторічним досвідом успішної наукової діяльності.
Поряд із досвідченими вченими в Інституті активно працюють молоді й талановиті дослідники (фото 1), які неодноразово отримували премії, стипендії, грамоти, подяки та інші відзнаки Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Національної академії наук України, вигравали ґранти на проведення наукових досліджень і стажувалися за кордоном.
Фото 1. Нагородження молодих вчених ІГНС НАН України премією Президента України та відзнаками НАН України (2018 і 2020 роки) |
В Інституті створено сертифіковану лабораторію оцінки якості довкілля, атестовану на контроль близько 700 фізико-хімічних параметрів якості атмосфери, гідросфери та геологічного середовища. При установі функціонує Центр колективного користування унікальними науковими приладами НАН України за напрямом «Мінерало-геохімічні дослідження».
В ІГНС НАН України сформовано комплексний підхід до наукових досліджень – результати фундаментальних досліджень розвиваються в інноваційних науково-технічних проєктах, результатом яких стає створення дослідних зразків та їх практичне впровадження.
За час існування Інституту його фахівці отримали чимало науково-практичних результатів національного та світового рівня. Основні з них за останній час такі.
У галузі ядерної енергетики розроблено та реалізовано схему синтезу нового композитного сорбенту для очищення природних вод, рідких радіоактивних відходів (РАВ) і технологічних розчинів підприємств ядерного паливного циклу від радіоцезію.
У галузі ядерно-фізичних технологій розроблено систему автоматизованого оперативного дистанційного контролю та спостереження на базі літального апарату для швидкого реагування й ефективного контролю радіаційної обстановки у зоні впливу природних і техногенних джерел іонізуючого випромінювання (фото 2). Розроблено спосіб виготовлення датчиків рентгенівського та гамма-випромінювання з високою роздільною здатністю на базі кадмій-телуру, створено лабораторний зразок дозиметру. Розроблено також плазмохімічну технологію синтезу нанокомпозитів для очищення технологічних вод від радіоактивного забруднення, важких металів, органічних сполук.
Фото 2. Програмно-апаратне забезпечення динамічного аналізу для виявлення та ідентифікації низькоактивних джерел іонізуючого випромінювання на рівні значної флуктуації фону |
За напрямами техногенно-екологічної безпеки, радіоекології, радіобіології створено програмно-моделюючу систему для комплексної оцінки хімічного впливу об’єктів енергетики на атмосферне повітря і населення прилеглих територій. Розроблено технологію та мобільну високопродуктивну установку, що її реалізує, для виготовлення високодисперсного сорбенту на основі терморозширеного графіту для ефективної ліквідації розливів нафтопродуктів у поверхневих водних об’єктах України. Ученим ІГНС НАН України належить і спосіб прямого визначення питомого вмісту стронцію-90 в суміші продуктів поділу урану з виключенням стадії радіохімічної підготовки проби, який дозволяє скоротити цикл аналізу з кількох тижнів до однієї години.
У сфері поводження з радіоактивними відходами отримано нові матеріали цементної матриці, які за показниками міцності значно перевершують нормативні вимоги до цементних компаундів із РАВ для використання в технологіях переведення рідких РАВ у твердий стан.
У радіогеохімії, рудоутворенні та мінерагенії обґрунтовано перспективи диверсифікації джерел сировини для виготовлення ядерного палива за рахунок освоєння екзогенних родовищ урану осадового чохла Українського щита. Встановлено закономірності концентрації та розсіювання супутніх урану елементів у процесі формування й руйнації родовищ натрій-уранової формації.
Фото 3. Випробовування в Чорнобильській зоні відчуження інноваційного програмно-апаратного комплексу на базі безпілотного літального апарату з нейронним модулем та високою чутливістю для виявлення й ідентифікації джерел радіаційного випромінювання на відстані в реальному часі |
На переважну більшість результатів і розробок отримано державні та закордонні патенти.
В Інституті функціонують п’ять наукових шкіл:
- «Метаморфогенне рудоутворення та металогенія уранових і залізорудних родовищ» (засновник – академік Яків Белєвцев);
- «Геохімія техногенезу» за напрямом радіобіогеохімія (засновник – академік Емлен Соботович);
- «Техногенно-екологічна безпека потенційно-небезпечних об’єктів» (засновник – член-кореспондент НАН України Георгій Лисиченко);
- «Стратегічні мінеральні ресурси України» (засновник – академік Євген Куліш);
- «Ядерно-фізичні технології та системи» (засновник – член-кореспондент НАН України Юрій Забулонов).
Розвиток цих шкіл забезпечує значний потенціал висококваліфікованих фахівців світового рівня у вирішенні фундаментальних і прикладних проблем сталого розвитку ядерного паливного циклу.
Співробітники установи беруть активну участь у різних міжнародних програмах, зокрема: 7-й Рамковій програмі Європейської Комісії, програмі «Горизонт 2020» і комплементарній до неї програмі «Євратом», програмі НАТО «Наука заради миру та безпеки», виконують проєкти за індивідуальними ґрантами Німецького офісу з радіаційного захисту населення й Інституту Блексміта (Blacksmith Institute, Нью-Йорк, США). А спільно з колегами із провідних наукових установ Європи виконували проєкт «Створення Європейського атласу природного випромінювання».
Завдяки високій кваліфікації та досвіду фахівці ІГНС НАН України працюють експертами різних міжнародних організацій, зокрема МАГАТЕ, вже згаданого Інституту Блексміта (США), Програми ООН з довкілля (United Nations Environment Programme), міжнародної організації «Pure Earth» («Чиста Земля», США), науково-виробничої компанії «Pegasus Environmental and Nuclear Services, Inc» (США), італійської компанії «Louis Berger», Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України й інших.
Установа має державну ліцензію на проведення геологічних, гідрогеологічних, інженерно-геологічних, еколого-геологічних і лабораторних робіт.
Велику увагу в Інституті приділяють підготовці наукових кадрів – успішно функціонують аспірантура та докторантура, працює спеціалізована вчена рада із захисту докторських і кандидатських дисертацій.
В ІГНС НАН України активно займаються і науково-організаційною роботою. Скажімо, за останній час установа була організатором та співорганізатором різних українських вітчизняних науково-практичних конференцій, міжнародного воркшопу (фото 4), конкурсу малюнків, присвяченого 35-м роковинам Чорнобильської катастрофи, семінарів і тренінгів із підвищення кваліфікації та креативності науковців.
Фото 4. І Міжнародний воркшоп IASEI-WS’2021 в ІГНС НАН України |
Фахівці Інституту викладають у закладах вищої освіти України, залучаючи молодь до наукової роботи ще зі студентської лави. Укладено договори про співпрацю з провідними університетами й інститутами України та світу.
Підвищенню ефективності та забезпеченню оптимальних результатів діяльності ІГНС НАН України сприяють його договори про співробітництво та спільну науково-технічну діяльність із провідними українськими й іноземними підприємствами й організаціями, серед яких – Державне підприємство «НАЕК «Енергоатом»», Державне підприємство «Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки» Державної інспекції ядерного регулювання України, Державний концерн «Ядерне паливо», компанії «Pegasus Environmental and Nuclear Service, Inc» (США), «UTP Engineering & Trade Gmbh» (Австрія), «PLEJADES Independent experts» (Німеччина), «Indra Scientific SA» (Бельгія), фірма «Mavinci» (Туреччина), компанія EU-China «Vision & Action» (Китай), компанія «ANSeeN» (Японія) та інші.
Співробітники Інституту стажуються у провідних світових науково-дослідних і освітніх організаціях, зокрема в Інституті Блексміта (США), Харбінському технологічному інституті (Harbin Institute of Technology, Китай), Інституті наук про Землю Словацької академії наук (The Earth Science Institute of the Slovak Academy of Sciences, Словаччина), Продовольчій та сільськогосподарській організації ООН (The Food and Agriculture Organization of the United Nations, Італія).
Фахівці ІГНС НАН України активно долучені до законотворчої діяльності у складі Національної комісії з радіаційного захисту населення України при Верховній Раді України. За останній час вони підготували понад 30 висновків, погоджень, відповідей, пропозицій на запити Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, українських міністерств і територіальних громад тощо.
Інститут публікує два видання з технічних, геологічних та хімічних наук:
«Геохімія техногенезу» (фото 5) і
«Журнал Хроматографічного товариства». Фото 5. Збірник «Геохімія техногенезу» |
Про унікальність і високий рівень досліджень в установі свідчать наукові публікації у престижних фахових міжнародних журналах та міжнародні й українські патенти.
За результатами державної атестації наукових установ у 2020 році ІГНС НАН України увійшов до першої кваліфікаційної групи з рейтинговою оцінкою 4,29.
Нині Інститут очолює член-кореспондент НАН України Юрій Забулонов. Заступниками директора працюють доктор геологічних наук, професор Віктор Долін, член-кореспондент НАН України Олександр Попов та Михайло Матковський. Учений секретар – кандидат педагогічних наук Валентина Коваленко.
30 червня 2021 року в Інституті геохімії навколишнього середовища НАН України відбулось урочисте засідання Вченої ради, присвячене 25-й річниці від дня його заснування. Інститут висловлює вдячність усім колегам та організаціям за вітання з нагоди цього ювілею.
Facebook-cторінка Інституту За інформацією ІГНС НАН України