21 вересня 2021 року Президент НАН України академік Анатолій Загородній, віцепрезидент НАН України, голова Секції фізико-технічних і математичних наук НАН України академік Вячеслав Богданов та академік-секретар Відділення фізики і астрономії НАН України академік Вадим Локтєв відвідали Інститут металофізики ім. Г. В. Курдюмова НАН України (ІМФ).
Під час візиту гості побували у виставковому залі Інституту.
Директор Інституту чл.-кор. НАН України Валентин Татаренко, заступники директора д.ф.-м.н. Георгій Фірстов, д.ф.-м.н. Вячеслав Лізунов і к.ф.-м.н. Віталій Бевз представили доробок ІМФ як в актуальних напрямах фундаментальних металофізичних досліджень, так і в галузі створення новітніх технологій, концентрації міждисциплінарних зусиль, спрямованих на розв’язання складних комплексних науково-технічних проблем реґіонального та національного масштабу.
Було зазначено, що Інститут має значний кадровий потенціал науковців, які здатні кваліфіковано і якісно провадити експериментальні та теоретичні дослідження в різних напрямах металофізики, фізики металів і фізичного металознавства. Інститут підтримує у робочому стані випробувальне та діагностичне експериментальне обладнання (в тому числі власної розробки) й центри колективного користування науковими приладами.
Анатолій Загородній, Вячеслав Богданов та Вадим Локтєв ознайомилися з роботою Центрів колективного користування Інституту. Зокрема, відвідали «ДСК-Центр», яким керує провідний науковий співробітник відділу металознавства евтектичних і швидкозагартованих сплавів д.ф.-м.н. Віктор Носенко.
Він розповів про особливості роботи обладнання та результати досліджень «ДСК-Центру», основним обладнанням якого є диференційний сканувальний калориметр DSC 404 F1 Pegasus® фірми NETZSCH. Диференційна сканувальна калориметрія — універсальний і надійний метод термічного аналізу. Високочутливі калориметричні сенсори приладу забезпечують стабільну роботу з визначення теплоємності, температур і теплот фазових переходів досліджуваних матеріалів навіть за тривалої й інтенсивної експлуатації приладу.
Також гості завітали до центру колективного користування «Дослідження механічних властивостей», керівництво яким здійснює завідувач відділу фізики міцності та руйнування матеріалів чл.-кор. НАН України, д.ф.-м.н., проф. Сергій Котречко.
Центр обладнано універсальною сервогідравлічною машиною для механічних випробувань «Instron 8802» виробництва Великобританії, що забезпечує проведення випробувань на одновісні розтяг і стиск, позацентровий розтяг, триточковий вигин, втомну міцність. Призначення центру: дослідження та науковий супровід нових технологій в галузі фізики міцності та руйнування, атестація матеріалів, механічні випробування елементів конструкцій, науково-методичне забезпечення підготовки кадрів для високотехнологічних підприємств України.
Анатолій Загородній, Вячеслав Богданов та Вадим Локтєв ознайомилися з роботою відділу надпровідникової електроніки.
Про особливості роботи обладнання, зокрема гібридного геліконно-дугового йонно-плазмового реактора, та результати досліджень розповів завідувач цього відділу д.ф.-м.н., проф. Едуард Руденко.
Президент та віцепрезидент НАН України відвідали центр колективного користування «Центр сканувальної зондової мікроскопії та резонансної спектроскопії», роботою якого опікується завідувач відділу фізики наноструктур д.ф.-м.н., проф. Володимир Карбівський.
Він розповів про особливості роботи обладнання та результати досліджень Центру SPM&RS, діяльність якого спрямовано на розвиток досліджень і практичних застосувань в галузі нанотехнологій. В Центрі використовуються такі методи, як сканувальна тунельна мікроскопія, тунельна спектроскопія, атомно-силова мікроскопія, рентґенівська фотоелектронна спектроскопія, ядерний магнітний резонанс та електронний парамагнітний резонанс, що уможливлює досліджувати такі фізичні характеристики, як розподіл густини електронних станів, робота виходу електронів, вольт-амперні характеристики, поверхнева провідність, динаміка електрон-ядерної системи, що дозволяє формувати зображення навіть окремих атомів на поверхні металів, напівпровідників та інших матеріалів.
На завершення візиту Президент і віцепрезидент НАН України ознайомилися з територією інститутського комплексу й обговорили з керівництвом Інституту низку нагальних проблем науково-організаційного характеру, які потребують невідкладного вирішення.
Академік Анатолій Загородній відзначив, що Інститут металофізики ім. Г. В. Курдюмова НАН України є провідною науково-дослідною установою, в якій успішно виконуються дослідження у галузі фізики металів і металічних систем, мікро-, нано- та мезомасштабних структур і макроскопічних матеріалів. Одержані нові наукові і науково-технічні знання доводяться до стадії практичного використання, забезпечується підготовка висококваліфікованих наукових кадрів і сприяння інноваційному розвитку країни.
Зокрема, Інститут є одним з базових для Державної наукової установи «Київський академічний університет» НАН та МОН України (КАУ). Науковці Інституту беруть активну участь у роботі КАУ, зокрема функціонує спільний освітньо-науковий підрозділ КАУ та Інституту — кафедра прикладної фізики та наноматеріалів.
Також Інститут металофізики ім. Г. В. Курдюмова НАН України має велику кількість інноваційних розробок у сфері одержання нових матеріалів, технологій оброблення, діагностики та виготовлення напівфабрикатів і готових виробів для галузей промисловості.
Академік Анатолій Загородній зазначив, що включення Інституту до переліку об'єктів державної власності, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, зумовлено важливістю виконуваних тематик та одержуваних наукових результатів.
За інформацією Відділення фізики і астрономії НАН України