25 жовтня 2021 року в Київ повернулась остання у 2021 році наукова експедиція Українського гідрометеорологічного інституту (УкрГМІ) ДСНС України та НАН України, яка на теплоході-лабораторії «Георгій Готовчиць» проводила комплексні дослідження ступеню забруднення різноманітних середовищ водних екосистем каскаду дніпровських водосховищ.
Науковці інституту виконали широкий спектр досліджень біотичних та абіотичних компонентів водних екосистем Київського та Канівського водосховищ. До програми робіт, розпочатих у травні 2021р., входив збір даних для оцінки ступеню забруднення води, зависі, донних відкладів, біоти різноманітними хімічними речовинами та сполуками, включаючи важкі метали, пестициди та радіонукліди чорнобильського походження. До останнього завдання також долучилися науковці Інституту гідробіології НАН України. Далі буде проведено повний цикл хіміко-аналітичних робіт з використанням сучасних методів та технологій.
|
|
|
|
|
Під час наукової експедиції велика увага була спрямована на вивчення ступеню забруднення донних відкладів, які у слабопроточних та замкнутих водних об'єктах відображають історію антропогенного навантаження. Реконструкція ступеню забрудненню донних відкладів у часі є найбільш складним у науковому плані завданням. Для цього у глибоководних зонах водосховищ за допомогою спеціальних систем відбираються колонки донних відкладів з непорушеною структурою. У польових умовах їх розділяють на шари 0.5-1.0 см. Далі лабораторний аналіз проходить у два етапи. Спочатку методом радіоізотопного датування визначається вік формування відкладів, а після цього виконується хімічний аналіз зразків.
|
|
|
|
|
|
|
Другий за складністю напрям досліджень – вивчення швидкості ремобілізації забруднюючих речовин із донних відкладів у водне середовище. Для цього визначають їхній вміст у порових розчинах донних відкладів, а також вивчають фізико-хімічні форми знаходження. Для виконання цих складних завдань, крім хімічних та фізико-хімічних методів аналізу, використовуються методи фізико-хімічного термодинамічного моделювання.
Після цього можна буде отримати повну інформацію щодо ступеню забруднення окремих компонентів водних екосистем водосховищ різноманітними речовинами, впливу техногенних факторів, кліматичних, гідрологічних, фізико-хімічних, гідробіологічних умов на процеси самоочищення та вторинного забруднення водного середовища.
Отримані науковцями результати будуть використані для прогнозування поведінки забруднюючих речовин у системі «вода – зависі – донні відклади» та оцінки екологічного потенціалу Київського та Канівського водосховищ у ході підготовки планів управління суббасейнів Дніпра.
Український гідрометеорологічний інституту ДСНС України та НАН України та Інститут гідробіології НАН України – це провідні наукові установи, які працюють над впровадженням в Україні сучасних європейських підходів у галузі управління водними ресурсами та імплементації водних Директив ЄС у законодавчий простір України. Треба відзначити, що у виконанні зазначених складних завдань бере участь велика група молодих науковців обох інститутів. На черзі – створення спільних лабораторій для прискорення отримання нових наукових результатів.
За інформацією Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України