Нещодавно було підписано Додаткову Угоду до Договору про співпрацю між Радіоастрономічним інститутом (РІ) НАН України і Центром космічних досліджень (ЦКД) Польської академії наук (ПАН), яка передбачає об’єднання зусиль дослідників Відділення фізики Сонця ЦКД ПАН і РІ НАН України щодо спільного аналізу та інтерпретації експериментальних даних, отриманих і що поточно надходять з сонячного рентгенівського спектрометру-телескопу STIX (The Spectrometer/Telescope for Imaging X-rays) міжпланетної космічної місії Європейського Космічного Агентства Solar Orbiter.
Спектрометр STIX охоплює широкий діапазон енергій фотонів від 4 до 150 кеВ та одночасно відтворює зображення джерел жорсткого рентгенівського випромінювання. На борту космічного апарату Solar Orbiter, виведеного у відкритий космос у лютому 2020 року, цей новітній прилад спостерігає гальмівне випромінювання від сонячних спалахів і, таким чином, забезпечує діагностику найгарячішої (близько 10 мільйонів градусів) плазми спалаху. В якості приладу, що відтворює зображення, STIX одночасно визначає розташування, спектр та енергетичний вміст прискорених сонячними спалахами нетеплових електронів. Привабливість спільної обробки даних полягає в тому, що через діагностику жорсткого рентгенівського випромінювання STIX надає важливу інформацію для розуміння процесів прискорення електронів на Сонці і їхнього подальшого транспортування в міжпланетному просторі.
Додатковою Угодою передбачені також скоординовані дії з опрацювання концепції спільного космічного експерименту з дослідження рентгенівського випромінювання сонячного і магнітосферного походження та мікросплесків заряджених частинок з використанням бортових приладів SphinX-NG і MiRA_ep, що планується виконати у наносупутниковому типорозмірах.
Підписанню Додаткової Угоди між двома установами передувала спільна робота зі складання дослідницького проєкту в рамках Угоди про наукове співробітництво між Польською академією наук і Національною академією наук України. В результаті проведеного конкурсу проєкт РІ НАН України і ЦКД ПАН «Розробка концепції комбінованого супутникового експерименту з вивчення сплескових явищ у сонячному рентгенівському випромінюванні і потоках високоенергетичних заряджених частинок на наносупутникові у форматі 3U CubeSat» був відібраний до виконання протягом 2022-2024 років.
На відміну від відокремлених один від одного супутникових спостережень сонячної активності і зарядженої радіації в навколоземному просторі, в проєкті передбачено розроблення концепції спільного експерименту з використанням двох компактних приладів у якості корисного навантаження. Спектрофотометр SphinX-NG призначений для спостережень рентгенівського випромінювання корони Сонця, у той час, як мініатюрний реєстратор-аналізатор електронів і протонів МіRА_ер спостерігатиме за станом радіаційних поясів Ван Алена в магнітосфері Землі.
Передбачені науковою темою дослідження, які буде виконувати інтернаціональний колектив з РІ НАН України і ЦКД ПАН, є складовою частиною заходів проєкту Загальнодержавної цільової науково-технічної космічної програми України на 2021-2025 роки за завданням «Фундаментальні та прикладні космічні дослідження».
За інформацією РІ НАН України