З’явився новий номер журналу «Вісник Національної академії наук України» за грудень 2021 року.
Відкриває випуск стаття завідувача відділу нервово-м'язової фізіології Інституту фізіології ім. О.О.Богомольця НАН України академіка НАН України Ярослава Шуби "Від незрячої мухи до захворювань людини: історія відкриття та дослідження термо- і механорецепторів", присвячена лауреатам Нобелівської премії з фізіології або медицини 2021 року.
Продовжують номер стаття завідувача відділу статистичної теорії конденсованих систем Інституту фізики конденсованих систем НАН України академіка НАН України Юрія Головача "Ціле є більшим за суму його частин" і стаття директора Інституту органічної хімії НАН України члена-кореспондента НАН України Михайла Вовка "Асиметричний органокаталіз — новітня стратегія конструювання хіральних молекул для сучасної техніки, технології та медицини", в яких йдеться про роботи удостоєні Нобелівських премій з фізики та хімії у 2021 році.
Далі увазі читачів пропонується стаття віцепрезидента НАН України академіка НАН України Вячеслава Богданова і першого заступника головного ученого секретаря НАН України — начальника Науково-організаційного відділу Президії НАН України Олега Кубальського "Про концепцію розвитку Національної академії наук України на 2021—2025 роки".
Зміст доповіді на Міжнародному симпозіумі «Патонівські наукові традиції у світлі нових викликів сучасній науці» ліг в оснуву наступної статті "ТРІАДА КОРОЛЬОВ—ЯНГЕЛЬ—ПАТОН В ОСНОВІ ІСТОРІЇ ТА СУЧАСНОСТІ ВІТЧИЗНЯНОГО РАКЕТОБУДУВАННЯ", автором якої є перший віцепрезидент НАН України академік Володимир Горбулін.
Розділ "Наука і суспільство" містить статтю академіка-секретаря Відділення фізики і астрономії НАН України академіка НАН України Вадима Локтєва "Якщо ситуація з наукою в країні не зміниться кардинально, Україні не допоможе сам Господь Бог".
У "Офіційному розділі" представлена інформація про засідання Президії НАН України, які відбулися 13 і 27 жовтня цього року, зокрема стенограми виголошених на них наукових доповідей: "Відеосистеми реального часу з елементами штучного інтелекту" (доповідач – завідувач відділу інтелектуальних відеосистем реального часу Інституту кібернетики ім. В.М. Глушкова НАН України академік НАН України Віталій Боюн); "Про співпрацю Національної академії наук України і Державного космічного агентства України зі створення системи контролю та аналізу космічної обстановки" (доповідачі – голова Ради з космічних досліджень НАН України академік НАН України Ярослав Яцків і начальник Національного центру управління та випробувань космічних засобів ДКА України кандидат технічних наук Володимир Присяжний); "Наукові засади фітобіотичної стратегії збереження навколишнього середовища в сучасних умовах" (доповідач – завідувач відділу геоботаніки та екології Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України академік НАН України Яків Дідух); "Стан і перспективи розвитку досліджень у галузі корозії та протикорозійного захисту конструкційних матеріалів в Україні" (доповідач – заступник директора з наукової роботи Фізико-механічного інституту ім. Г.В. Карпенка НАН України член-кореспондент НАН України Мирослав Хома).
Завершують номер вітальні публікації з нагоди ювілеїв членів Академії – 70-річчя академіка НАН України М.О. Азарєнкова, 60-річчя академіка НАН України С.В. Ахоніна, 75-річчя члена-кореспондента НАН України В.П. Мікловди.
Повний поточний номер видання доступний
на його офіційному сайті. * * *
«Вісник Національної академії наук України» – це щомісячний загальнонауковий журнал, який широко висвітлює діяльність НАН України, основні проблеми організації та координації фундаментальних і прикладних наукових досліджень, актуальні питання розвитку науки та інноваційної діяльності, сучасний стан та перспективи досліджень з найважливіших галузей природничих, технічних і суспільних наук як в Україні, так і в світі, повідомляє про досягнення наукових колективів та окремих учених.