17 грудня 2021 року відбулось заслуховування звітів керівників (виконавців) проєктів за грантами НАН України дослідницькими лабораторіями / групами молодих вчених НАН України за 2020-2021 роки по Секції суспільних і гуманітарних наук в режимі Zoom-конференції.Серед проєктів – «Доктрина "Русский мир" як інформаційна та культурна стратегія», який виконувався в межах Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України.
Учасники дослідницької групи:
– науковий співробітник, голова Ради молодих учених Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України кандидат філософських наук Володимир Волковський (керівник проєкту);
–відповідальна секретарка журналу «Філософська думка» Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України кандидатка філософських наук Ксенія Зборовська.
У своїй доповіді Володимир Волковський акцентував увагу на трьох пунктах дослідження «русского мира»:
1) Вивчення джерел формування доктрини «русского мира»;
2) Аналіз патернів індивідуальної та колективної свідомості;
3) Розташування доктрини «русского мира» в ідейно-історичному контексті та аналіз об’єктивної логіки ідей.
Філософський методологічний фокус дослідження: аналіз ідей, систем категорій, світоглядних цінностей, логіки та аргументації.
Щодо визначення «русского мира», то можна визначити три основні типи: етнографічне визначення спільності східнослов’янських народів, політико-легітимістичне визначення генеалогії «руської держави» і «руської церкви», етнонаціоналістичне визначення «мережі російськомовних і російськокультурних спільнот».
Ідеологема «русский мир» позиціонується в дослідженні як специфічна громадянська релігія за такими ознаками:
– сакралізація аж до сотеріологічно-есхатологічного рівня Росії, взятої в етатистсько-легітимістичному значенні, що простягається в минуле на тисячу років, твердження про метафізичну і політичну неперервність, тяглість аж до тотожності політичного тіла та ідеї Росії;
– ототожнення значень слів «Русь» і «Росія»: Росія – справжня Русь;
– фундаментальний політогонічний міф протистояння «великих дідів» із космічним злом у Другій світовій війні (структурно подібний до типового космогонічного міфу протистояння титанів і богів чи Мардука і Тіамат).
Виділено такі стратегії поширення цієї доктрини: «гібридність» російської політики та ідентичності. порівняно легка діалектична трансформація ідеологічної легітимації Росії, різним видам якої відповідають різновиди доктрини «русского мира» (православно-релігійна та легітимістична, етнонаціоналістична, глобально-ідеологічна). З огляду на це, існуютьдіаметрально протилежні стратегії поширення впливу, відповідно до характеристик обраної цільової аудиторії:
– євразійсько-цивілізаційного дискурсу щодо неслов’янських народів РФ,
– етнонаціоналістичного щодо «російськомовних співвітчизників»,
– інтернаціонал-соціалістичного та квазідемократичного щодо Західних держав і суспільств тощо).
Дослідники підкреслюють, що головним полем розгортання просування доктрини РМ та протистояння з цим РМ на теренах України стає простір символічного. Протистояннявідбувається щонайменше у трьох площинах:
– площині пам’яті, де важливим є: усвідомлення витоків власної історичності, свідоме ствердження опорних пунктів в історії становлення власної незалежності, досягнення суспільного та наукового консенсусу щодо важливих подій в історії країни, детальний аналіз української історії;
– площині реальної соціальної комунікації, де важливим є динамічне взаємодоповнення історичного, філософського та релігійного дискурсів для утворення адекватного медійного та культурного простору побутування українця;
– площині вибудовування стратегії певного українського майбутнього, яке має відбуватись на власному онтологічному ґрунті перебудови системи інституцій, що займаються дослідженням російської мови і культури.
Таким чином має відбуватися подолання наслідків тоталітаризму, геноциду і тривалої національно-державної депривації, це є у значній мірі справою ствердження цінностей людяності і діалогічності.
Ознайомитися з тезами учасників конференціх, проведених в межах дослідницького проєкту можна тут Освітній youtube-канал Plato's Cave, де буде викладено цикл міні-лекцій від учасників гранту з проблематики проєкту Сторінка проєкту у Facebook За інформацією Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України