Відділення фізики і астрономії НАН України з глибоким сумом сповіщає, що 10лютого ц.р. на 75 році пішов із життя відомий вчений у галузі надпровідності та мікроконтактних явищ, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, лауреат премії ім. Б.І. Вєркіна НАН України, головний науковий співробітник Фізико-технічного інституту низьких температур ім.Б.І.Вєркіна НАН України
член-кореспондент НАН України, професор
Олександр Миколайович ОМЕЛЬЯНЧУК
О.М. Омельянчук народився 28 липня 1947 року в Будапешті. У 1970 році закінчив Харківський університет. З 1972 працював у Фізико-технічному інституті низьких температур ім. Б.І. Вєркіна НАН України.
Олександр Миколайович добре відомий світовій науковій спільноті своїми видатними фундаментальними науковими результатами в галузі фізики надпровідних і мезоскопічних систем, спектроскопії твердих тіл та квантової інженерії. Світове визнання О.М. Омельянчуку принесли розвинуті ним теорія когерентних струмових станів в слабких надпровідних контактах і теорія мікроконтактної спектроскопії елементарних збуджень у твердих тілах. У 1986 році Олександр Миколайович став співавтором відкриття «Явище перерозподілу енергії носіїв струму у мікроконтактах за низьких температур», що зареєстровано комітетом із відкриттів СРСР за №328.
Дослідження О.М. Омельянчука мають не лише велике фундаментальне, а й чимале прикладне значення. Розвинута в роботах О.М. Омельянчука теорія джозефсонівських структур із незвичайних надпровідників передбачає такі явища, як генерація спонтанних струмів та поява спонтанної різниці фаз на слабкому контакті, які радикально змінюють фізику слабкозв’язаних надпровідників і визначають нові прикладні можливості в надпровідниковій мікроелектроніці. В рамках міжнародного співробітництва з вченими Німеччини, Канади, Нідерландів, Японії тощо ним проводились теоретичні та експериментальні дослідження зі створення новітньої елементної бази для квантових комп’ютерів. У 2006 році за цикл робіт із спонтанного порушення симетрії в конденсованих середовищах О.М. Омельянчука відзначено Державною премією України у галузі науки і техніки. У 2016 році премією ім. Б.І. Вєркіна НАН України було відзначено серію його праць «Теорія та експериментальна реалізація джозефсонівських кубітів для квантових комп’ютерів».
О.М.Омельянчук – автор близько двохсот наукових праць, опублікованих у провідних фахових журналах світу. Він був членом Наукової ради ВФА НАН України з проблеми «Фізика низьких температур і кріогенна техніка», членом Спеціалізованої Ради з захисту докторських дисертацій, членом редколегії журналу «Фізика низьких температур».
Інтенсивну наукову працю О.М. Омельянчук поєднував з активною науково-організаційною та педагогічною діяльністю. Понад 16 років він керував відділом надпровідних і мезоскопічних структур у ФТІНТ ім. Б.І. Вєркіна НАН України, де очолював комплексні експериментальні й теоретичні дослідження квантових когерентних явищ в надпровідних і мезоскопічних структурах, розробляв на їх основі прилади мікро- і наноелектроніки нового покоління. Серед його учнів 4 кандидати та 2 доктори наук.
Все життя Олександр Миколайович Омельянчук віддав вірному служінню науці. Своїм фундаментальним творчим доробком він збагатив світову і вітчизняну науку в галузі фізики твердого тіла та заклав основи створення передових технологій майбутнього.
Висловлюємо щире співчуття рідним, близьким і колегам покійного у зв’язку з цією непоправною втратою.
Президія Національної академії наук України
Відділення фізики і астрономії НАН України
Фізико-технічний інститут низьких температур ім. Б.І. Вєркіна НАН України