Інститут технічної теплофізики (ІТТФ) НАН України – провідний центр у галузі тепломасообміну, теплоенергетики й енергоощадних теплотехнологій.
ІТТФ НАН України (до 1964 року – Інститут теплоенергетики АН УРСР) було засновано у травні 1947 року внаслідок реорганізацій наукових установ енергетичного профілю, що існували до цього в системі Академії наук УРСР (нині – Національна академія наук України).
Інститут теплоенергетики здійснював дослідження з удосконалення теплових двигунів, інтенсифікації процесів теплообміну в різних технічних пристроях, а також з енерготехнологічного використання українського бурого вугілля.
Згодом в Інституті започаткували роботи за новими науковими напрямами – високофорсований теплообмін, тепломасоперенесення, гірнича теплофізика, теплометрія, тепловий захист високотемпературних пристроїв.
Наразі основними напрямами науково-технічної діяльності ІТТФ НАН України є:
- теплофізичні дослідження у теплоенергетичному устаткуванні при використанні традиційних, відновлюваних і альтернативних джерел енергії та розроблення методів підвищення його ефективності, надійності й екологічної безпеки;
- теорія тепломасообміну та її застосування для підвищення ефективності процесів передачі й використання теплоти в машинах і апаратах нової техніки;
- теорія перенесення теплоти й речовини для підвищення енергоефективності наявних і розроблення принципово нових ресурсоощадних теплотехнологій;
- теорія вимірювання теплових величин і створення нових теплофізичних приладів і систем моніторингу стану технічних об’єктів і технологій.
У різні роки науковий колектив Інституту очолювали видатні вчені: академік Іван Швець, професор Герман Щоголєв, академік Всеволод Толубинський, професор Григорій Бабуха, член-кореспондент НАН України Олег Геращенко. У 1982–2015 рр. Інститутом керував академік Анатолій Долінський (нині Почесний директор Інституту).
З грудня 2015 року на чолі Інституту – Юрій Снєжкін, академік, доктор технічних наук, професор, лауреат Державної премії СРСР в галузі науки та техніки і Державної премії України в галузі науки та техніки.
Керівники Інституту технічної теплофізики НАН України
До плеяди визначних учених, які працювали в Інституті, належать академіки Олександр Щербань, Олег Кремньов, Євген Дибан.
За роки існування Інституту сформувалися наукові школи, які відіграли й відіграють важливу роль у галузі теплоенергетики. Засновниками наукових шкіл є академіки Іван Швець, Євген Дибан, Всеволод Толубинський, Олександр Щербань, Олег Кремньов, Анатолій Долінський, член-кореспондент НАН України Олег Геращенко.
Школу «Високофорсовані процеси конвективного теплообміну та гідродинаміки в елементах енергетичного обладнання» заснували академіки Іван Швець і Євген Дибан.
Створені наукові основи й розроблені методи розрахунку систем повітряного охолодження деталей турбін |
Лопатка з пристінковим охолодженням |
Школу «Теплообмін та гідродинаміка в процесах пароутворення в енергетичному устаткуванні» заснував академік Всеволод Толубинський.
Ізолінії концентрацій радіоактивного пилу в місцях роботи персоналу в НБК, Бк/мP3, ГА Грант NATO |
Школу «Гірнича теплофізика» заснував академік Олександр Щербань.
Школу «Наукові основи керування процесами тепломасоперенесення та створення енергоресурсоощадних технологій і обладнання для різних галузей народного господарства» заснував академік Олег Кремньов.
Паужетська ГеоЕС, побудована за участю співробітників ІТТФ НАН України. Потужність ГеоТЕС – 12 МВт |
Школу «Наукові основи теплофізичного та теплоенергетичного приладобудування» заснував член-кореспондент НАН України Олег Геращенко.
Космонавтка С. Савицька у відкритому космосі контролює температуру металу за допомогою пірометра «Філан – В» – розробки ІТТФ Інституту технічної теплофізики НАН України |
Школи «Метод дискретно-імпульсного введення енергії (ДІВЕ)» та «Теорія і практика розробки енергоощадних технологій та обладнання комунальної і промислової теплоенергетики» заснував академік Анатолій Долінський.
Котел водогрійний модульний з утилізатором теплоти вихідних газів КВМУ-1,25Гн |
Пасивний будинок типу «НУЛЬ – ЕНЕРГІЇ» |
В Інституті працюють троє академіків і чотири члени-кореспонденти НАН України, 28 докторів і 98 кандидатів наук.
У структурі Інституту – 7 наукових відділів і 1 структурна одиниця.
При Інституті діють докторантура, аспірантура і дві докторські спеціалізовані вчені ради із захисту дисертацій.
Від 1979 року Інститут видає міжнародний науково-практичний журнал «Промышленная теплотехника» (з 2019 року – «Теплофізика та Теплоенергетика»).
Інститут є організатором кількох міжнародних наукових конференцій. Серед них: «Проблеми теплофізики та теплоенергетики», «Енергія з біомаси», «Проблеми екології та експлуатації об’єктів енергетики».
В ІТТФ НАН України постійно діє виставка власних розробок «Енерго- та ресурсозбереження».
Роботи вчених Інституту відзначені двома Державними преміями СРСР в галузі науки і техніки, тринадцятьма Державними преміями України в галузі науки і техніки, п’ятьма Преміями НАН України ім. Г.Ф. Проскури, чотирма Преміями НАН України ім. В.І. Толубинського, однією міжнародною премією Наукового комітету НАТО, трьома міжнародними Преміями ім. О.В. Ликова НАН Білорусі, двома преміями академій наук України, Білорусі і Молдови, тринадцятьма преміями Президента України для молодих вчених, трьома преміями Верховної Ради України для обдарованої молоді.
За інформацією Інституту технічної теплофізики НАН України