З глибоким сумом сповіщаємо, що 30 листопада 2022 року на 94-му році пішов із життя видатний учений у галузі механіки твердого деформівного тіла і конструкційної міцності, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії СРСР у галузі науки і техніки, Державної премії України у галузі науки і техніки, премії ім. Г.С. Писаренка НАН України, почесний директор Інституту проблем міцності ім. Г.С.Писаренка НАН України, доктор технічних наук, професор, академік НАН України Валерій Трохимович Трощенко.
Валерій Трохимович Трощенко народився 15 травня 1929 року. Закінчив Київський політехнічний інститут. По закінченні аспірантури цього інституту працював в Інституті металокераміки і спецсплавів АН УРСР, Інституті проблем матеріалознавства АН УРСР, з 1966 року – в Інституті проблем міцності ім. Г.С. Писаренка НАН України (у 1966–1988 роках – заступник директора Інституту з наукової роботи, у 1966–2006 роках – завідувач відділу, у 1988–2012 роках – директор інституту, з 2012 року – почесний директор інституту).
В.Т. Трощенко вивчав високотемпературну міцність широкого кола матеріалів (високотемпературної кераміки, тугоплавких і жароміцних металів та сплавів) за періодичного ізотермічного і неізотермічного навантаження, розробляв критерії їхнього граничного стану. Він обґрунтував можливість використання статистичних теорій міцності, спираючись на гіпотезу «слабкої ланки» й оцінку міцності керамічних матеріалів, і запропонував оригінальну статистичну теорію міцності пористих металокерамічних матеріалів. Дослідив взаємозв’язок багатоциклової втоми й непружності металів і сплавів, для чого було створено унікальне експериментальне обладнання, за допомогою якого можна визначати непружні циклічні деформації з високою точністю за стаціонарного і програмного навантаження з комп’ютерною обробкою результатів вимірювання в реальному масштабі часу.
В.Т. Трощенку належить велика заслуга у створенні нових експериментальних методів і устаткування для дослідження міцності конструкційних матеріалів в умовах, близьких до реальних, які знайшли широке застосування на практиці.
На основі узагальнення результатів оригінальних досліджень металів і сплавів він запропонував деформаційні й енергетичний критерії втомного руйнування. Завдяки цьому розроблено прискорений метод визначення межі витривалості металів і сплавів з урахуванням впливу градієнта напружень, режиму навантаження й інших чинників, прогнозування довговічності матеріалів з урахуванням розсіяння їхніх властивостей.
Ним досліджено циклічну тріщиностійкість металів і сплавів з урахуванням впливу конструкційних і експлуатаційних факторів, характерних для газотурбінних двигунів і обладнання атомних електростанцій. Запропонована з використанням оригінального енергетичного критерію втомного руйнування модель дає змогу прогнозувати швидкість розвитку тріщин втоми. Детально досліджено умови переходу від стабільного до нестабільного розвитку тріщин втоми та показано, що в деяких випадках в’язкість руйнування у ході втомного руйнування може бути суттєво нижчою, ніж за статичного навантаження. Вперше запропоновано модель для опису умови такого переходу.
Наукові здобутки В.Т. Трощенка узагальнено у фундаментальних монографіях зі втоми й непружності металів, а також у колективних монографіях із міцності матеріалів за високих значень температури, двотомній монографії з проблем міцності матеріалів і конструкцій в екстремальних умовах, двотомних довідниках з опору матеріалів і сплавів та опору матеріалів деформуванню й руйнуванню, двотомній монографії з циклічних деформацій і опору металів.
В.Т. Трощенко нагороджений орденами князя Ярослава Мудрого V та IV ступенів, Почесною Грамотою Президії Верховної Ради УРСР, іншими державними нагородами.
У 1988–1993 роках Валерій Трохимович був академіком-секретарем Відділення механіки НАН України, членом Президії АН УРСР, різних наукових і науково-технічних рад АН УРСР і СРСР, Виконавчого і Номінаційного комітету Європейського товариства цілісності конструкцій (ESIS), редакційних колегій міжнародних журналів «International Journal of Fatigue» та «Fatigue and Fracture of Engineering materials and structures», Національного комітету України з теоретичної і прикладної механіки; головним редактором Міжнародного науково-технічного журналу «Проблемы прочности», членом редколегії Міжнародного журналу «Structural Integrity» (Велика Британія); іноземним членом редколегій журналів «Mechanika» (Литва), «Material Science and Technology» (Болгарія) та «Journal of Materials Protection» (Китай). В.Т. Трощенко – автор понад 600 наукових праць, серед яких понад 20 монографій і довідників, деякі з них перевидано за кордоном.
Під керівництвом вченого та за його консультацією підготовлено 38 кандидатів і 11 докторів наук.
Прощання з академіком НАН України В.Т. Трощенком відбудеться 2 грудня об 11:00 в Інституті проблем міцності ім. Г.С. Писаренка НАН України (вул. Тимірязєвська, 2, Київ) та о 13:00 у прощальному залі Похоронного дому «Омега» на вул. Івана Федорова, 33, Київ.