27 грудня 2022 року в будівлі Президії Національної академії наук України під головуванням Президента НАН України академіка НАН України Анатолія Загороднього відбулося чергове засідання Ради президентів академій наук України.
|
Участь у заході взяли президент Національної академії педагогічних наук (НАПН) України академік НАН України і НАПН України Василь Кремень, президент Національної академії мистецтв (НАМ) України академік НАМ України Віктор Сидоренко, віцепрезидент НАН України, голова Секції фізико-технічних і математичних наук НАН України академік НАН України Вячеслав Богданов, віцепрезидент НАН України, голова Секції суспільних і гуманітарних наук НАН України академік НАН України Сергій Пирожков, віцепрезидент Національної академії медичних наук (НАМН) України академік НАМН України Ігор Лурін, віцепрезидент Національної академії аграрних наук (НААН) України академік НААН України Юрій Лупенко та виконувач обов’язків президента Національної академії правових наук (НАПрН) України академік НАПрН України Володимир Журавель.
Спершу присутні розглянули проєкти програм спільної діяльності Національної академії наук України та національних галузевих академій наук на 2023-2025 рр.
Ідея формування таких програм виникла на основі досвіду реалізації програми спільної діяльності Національної академії наук України та Національної академії педагогічних наук України на 2020–2022 роки. Ця програма передбачала проведення багатьох науково-практичних заходів, виконання науково-дослідних робіт, підготовку наукових і навчальних видань, спільну діяльність із популяризації науки тощо.
За словами Президента НАН України академіка Анатолія Загороднього, першочерговою складовою таких програм має бути спільне виконання міждисциплінарних наукових досліджень і науково-технічних розробок. «На жаль, нині ми не маємо змоги передбачити окреме цільове фінансування таких заходів, – зауважив Анатолій Загородній. – Але за потреби наші науковці можуть здійснювати таку взаємодію в межах відомчого фінансування різних академій наук. Є також можливість спільної реалізації інноваційних розробок за кошти сторонніх замовників, виконання досліджень за рахунок отриманих грантів. Наші установи використовували ці способи фінансового забезпечення співпраці й раніше, але формування спільних програм сприятиме інтенсифікації роботи в цьому напрямі».
«У майбутньому, коли фінансове становище наших академій поліпшиться, досвід реалізації програм спільної діяльності та налагоджені при цьому взаємозв’язки стануть у нагоді для організації спільних конкурсів наукових проєктів і спільних програм», – певен Президент НАН України.
Голова Ради президентів академій наук України, Президент НАН України академік НАН України Анатолій Загородній
|
У межах розгляду цього питання виступили також представники національних галузевих академій наук України. Проєкти програм спільної діяльності, про які вони розповіли, передбачають, серед іншого, заходи, потрібні в умовах воєнного стану, для зменшення негативних наслідків військових дій та післявоєнного відновлення країни.
Президент Національної академії педагогічних наук України академік НАН України і НАПН України Василь Кремень
|
Президент Національної академії мистецтв України академік НАМ України Віктор Сидоренко
|
Віцепрезидент Національної академії медичних наук України академік НАМН України Ігор Лурін
|
Віцепрезидент Національної академії аграрних наук України академік НААН України Юрій Лупенко
|
Виконувач обов’язків президента Національної академії правових наук України академік НАПрН України Володимир Журавель
|
За підсумками обговорення учасники засідання схвалили результати виконання програми спільної діяльності Національної академії наук України та Національної академії педагогічних наук України на 2020–2022 рр., а також проєкти Програми спільної діяльності Національної академії наук України та Національної академії педагогічних наук України на 2023–2025 роки, Програми спільної діяльності Національної академії наук України та Національної академії медичних наук України на 2023–2025 роки, Програми спільної діяльності Національної академії наук України та Національної академії аграрних наук України на 2023–2025 роки, Програми спільної діяльності Національної академії наук України та Національної академії правових наук України на 2023–2025 роки, Програми спільної діяльності Національної академії наук України та Національної академії мистецтв України на 2023–2025 роки.
Віцепрезидент НАН України, голова Секції фізико-технічних і математичних наук НАН України академік НАН України Вячеслав Богданов
|
Далі було обговорено проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо заборони використання джерел інформації держави-агресора або держави-окупанта в освітніх програмах, в науковій та науково-технічній діяльності» (реєстр. № 7633 від 04.08.2022).
З цього питання учасників засідання поінформував академік НАН України Сергій Пирожков, який докладно проаналізував зміст зазначеного документа.
Віцепрезидент НАН України, голова Секції суспільних і гуманітарних наук НАН України академік НАН України Сергій Пирожков
|
Метою законопроєкту є розроблення механізмів захисту освітньої і наукової сфер в Україні від пропаганди й поширення шовіністичної загарбницької геополітичної доктрини «русского міра» через наукові дослідження, академічні тексти і джерела інформації у цих сферах. Водночас, попри відповідність законопроєкту сучасним суспільно-політичним реаліям, зумовленим російською агресією проти України, його зміст викликає велике занепокоєння. Адже йдеться про огульну заборону використання в освіті й науці російськомовних джерел інформації, зокрема й тих, що ніяк не стосуються імперської пропаганди «русского міра». Фактично запроваджується заборона на цитування величезного масиву російськомовних наукових джерел та їхніх авторів, починаючи від деяких творів Тараса Шевченка, Івана Франка і щоденників Григорія Сковороди й до сотень (коли не тисяч) засадничих публікацій у галузях природничих і суспільних наук, що мають визнаний у світі науковий пріоритет і обов’язково цитуються західними дослідниками з міркувань академічної доброчесності.
За підсумками розгляду цього питання Рада президентів академій наук України вирішила звернутися з листом до Голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука з проханням щодо суттєвого доопрацювання згаданого законопроєкту.
За інформацією СКНД НОВ Президії НАН України
Фото: пресслужба НАН України