Світова наукова спільнота наголошує на важливості науки, освіти й інновацій для довгострокової відбудови України та її післявоєнного майбутнього, для пошуку шляхів подолання спричинених тривалою військовою агресією нагальних викликів, що постали перед науково-освітнім та інноваційним секторами України.
Про це йшлося, зокрема, на міжнародному семінарі «Відновлення науки, освіти та інновацій в Україні» (21–23 вересня 2022 року), що відбувся з ініціативи Національної академії наук США.
На заході обговорювали, серед іншого, такі питання: аналіз досвіду і найкращих практик з управління й фінансування національних наукових, освітніх та інноваційних систем (зокрема США, Польщі й Естонії), необхідних для побудови сучасної конкурентоспроможної економіки; визначення ефективних шляхів і механізмів відбудови сектору досліджень, вищої освіти й інновацій України та залучення значного науково-технічного потенціалу України для повоєнного відновлення країни.
До семінару долучилися представники Міністерства освіти і науки України, Національної академії наук України, Національного фонду досліджень України, Наукового комітету Національної ради України з питань розвитку науки і технологій, громадських наукових організацій, провідних українських і американських університетів та закордонних академій наук.
Із вітальним словом до учасників семінару звернувся Президент НАН України академік Анатолій Загородній, який наголосив на першочерговій і вирішальній ролі наукових досліджень для відбудови України у воєнний та повоєнний періоди.
Участь у пленарних дискусіях та обговореннях узяли академік-секретар Відділення економіки НАН України, директорка Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України академік Елла Лібанова, директор Інституту фізики конденсованих систем НАН України академік Ігор Мриглод, директор Головної астрономічної обсерваторії НАН України академік Ярослав Яцків, провідна наукова співробітниця Інституту математики НАН України, заступниця директора з розвитку та інновацій Київського академічного університету доктор фізико-математичних наук Олександра Антонюк.
Основний висновок, сформульований експертами зі США, Європи й України, полягає у критичній важливості науки, вищої освіти і технологічних інновацій для національної безпеки України, її сьогодення й майбутнього як суверенної та економічно успішної країни.
Учасники семінару відзначили, що головним пріоритетом зусиль світової наукової спільноти і надалі залишатиметься гуманітарна підтримка та допомога, спрямована на відновлення й розвиток наукової сфери в Україні.
Основні результати дискусії узагальнені в інформаційному бюлетені, що його нещодавно оприлюднила Національна академія наук США.
Ключові питання та висновки, сформульовані за підсумками семінару в короткому викладенні, поширювалися також серед представників урядових кіл США.
За інформацією Відділу міжнародних зв’язків НАН України