Вийшов друком 1-й номер науково-популярного журналу «Світогляд» (січень – лютий) за 2023 рік, видання якого здійснює Національна академія наук України разом з Головною астрономічною обсерваторією НАН України.
Відкривається випуск зверненням головного редактора журналу академіка Ярослава Яцківа до читачів. З вірою у перемогу українського народу у війні розмірковує Ярослав Яцків над реаліями сьогодення та необхідністю готувати стратегію кардинальних змін у науково-освітній сфері України.
Історик Тімоті Снайдер (Єльський університет, США) пояснює «НАВІЩО СВІТОВІ ПОТРІБНА УКРАЇНСЬКА ПЕРЕМОГА?» і наводить переконливих «П'ЯТНАДЦЯТЬ ПРИЧИН «ЩОБ» зупинити агресію Росії проти України.
Не можна захистити свободу, вбиваючи її, каже Мирослав Маринович (Український католицький університет, м. Львів) і закликає «ПОЗБУТИСЬ СОВКОВОГО СПАДКУ» з його практикою ідеологічних цькувань. Під час війни для нас найдорожчим є наша єдність та консолідованість.
Як жити, коли найкращі сини і доньки України йдуть у засвіти. Молоді харківчани Олександр Заколодний та Григорій Григор’єв загинули під Соледаром. Зворушливе «СЛОВО ПРО АЛЬПІНІСТІВ – ЗАХИСНИКІВ ВІТЧИЗНИ» Євгенії Щербини. Героям вічна пам’ять і вічна наша вдячність.
Забезпечення перемоги України у справедливій війні стає першочерговим завданням для всього світу, вважають перший віцепрезидент НАН України академік НАН України Володимир Горбулін і директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак, аналізуючи «НОВИЙ «ВИЗНАЧАЛЬНИЙ ПЕРІОД» АБО ВОЄННІ ПЕРСПЕКТИВИ ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ 2023 РОКУ».
Війна в Україні може мати руйнівні наслідки на багато років для дослідницької спільноти. Про «ВПЛИВ ВТОРГНЕННЯ РОСІЇ В УКРАЇНУ НА НАУКОВІ ДОСЛІДЖЕННЯ В СВІТІ» пише Галі Галеві (Інститут наукової інформації, Clarivate, м. Нью-Йорк, США).
Перший віцепрезидент Академії наук вищої школи України доктор фізико-математичних наук Максим Стріха у статті «ЯКОЮ БУДЕ УКРАЇНСЬКА НАУКА ПІСЛЯ ВІЙНИ?» шукає відповіді на запитання, що ми повинні зробити, щоб очікувати від наших учених проривних результатів, насамперед – у сферах оборони і національної безпеки, так само й на всьому передньому краї людського знання.
Революційна технологія нейронних мереж ChatGPT здібна змінити світогляд людства. Герсон Шер (США) і Ярослав Яцків вирішили запитати ChatGPT про зміни, які потрібні науці в Україні. Що ChatGPT відповів, читайте у діалозі: «WHAT CHANGES ARE NEEDED IN UKRAINIAN SCIENCE?»
Минає рік від початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну. Війна набуває довготривалого і наджорстокого терористичного характеру. Час переглянути роль російської науки у війні та посилити супротив кремлівському режиму на науковому фронті. Українські науковці та представники наукової діаспори опублікували «ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ НАУКОВЦІВ УКРАЇНИ ТА ДІАСПОРИ». Підписати звернення можна за посиланням.
Слава всім українським перемогам! Генерал-отаман Козацтва, журналіст Віктор Гайдук додає «ШТРИХИ ДО ІСТОРИЧНОЇ БИТВИ ПІД КОНОТОПОМ ДО 364-Ї РІЧНИЦІ ПЕРЕМОГИ УКРАЇНСЬКОГО КОЗАЦТВА НАД МОСКОВИТАМИ».
Звична, але застаріла термінологія заважає бачити дійсність в її реальному вимірі. «ЧИ БУЛИ БІЛЬШОВИКИ КОМУНІСТАМИ?» Досліджує доктор історичних наук Станіслав Кульчицький (Інститут історії України НАН України, м. Київ). Наразі надійшла черга здійснити декомунізацію самої суті ленінсько-сталінського суспільно-політичного режиму і соціально-економічного ладу.
«ДАВНЬОРУСЬКІ СВЯТИНІ: ЦЕРКВА УСПІННЯ БОГОРОДИЦІ «ДЕСЯТИННА» – стаття мистецтвознавиці Олени Шапіро (м. Київ). Перший мурований храм Церква Успіння Пресвятої Богородиці «Десятинна», що відкрив слов’янам нове життя у Христі, заслуговує на особливе вшанування.
Про призначення науки і мистецтва – знімати зовнішню оболонку з об’єктів і відкривати їхню справжню сутність – есе кандидата фізико-математичних наук, доктора економічних наук Богдана Кияка (м. Київ) «ГІПЕРПРОСТІР ІВАНА МАРЧУКА 50 РОКІВ «ПЛЬОНТАНІЗМУ». В журналі вміщені репродукції картин художника та інформація про відкриття у лютому в Кракові виставки Івана Марчука «АРХЕТИП СВОБОДИ» від організаторки Вероніки Марчук. Виставку патронує Перша леді України Олена Зеленська.
Кандидат філологічних наук Костянтин Буркут (Відділення літератури, мови та мистецтвознавства НАН України, м. Київ,) ділиться туристичними враженнями у нарисі – «ОСІННЯ ПОДОРОЖ ДО КОСТРИНИ».
«НАУКОВА БІБЛІОТЕКА імені МИХАЙЛА МАКСИМОВИЧА – СКАРБНИЦЯ ДУХУ ЛЮДСЬКОГО» – розповідає доктор наук із соціальних комунікацій Олег Сербін (Національна бібліотеки України імені Ярослава Мудрого, м. Київ) про одну з найстаріших і однією найбільших діючих бібліотек Києва.
Доктор хімічних наук Валентин Шерстюк (Інститут фізичної хімії ім. Л.В. Писаржевського НАН України, м. Київ) та журналістка Надія Константінова представляють «КНИГИ, ЩО ДОПОМАГАЮТЬ ЖИТИ». Це: наукове видання Ольги Хоменко «Далекосхідна одіссея Івана Світа»; книга Тамари Вронської і Олени Стяжкіної «Мінусники: покарані простором» про громадян «країни Рад», яких примусово виселили з місць постійного проживання та засуджували до покарання у системі ГУЛАГ; дві книги Оксани Кісь – «Жінка в традиційній українській культурі» і «Українки в ГУЛАГу: вижити значить перемогти»; а також книга Тані Малярчук «Забуття».
Кандидат геологічних наук Анна Радченко (ВД «Академперіодика» НАН України, м. Київ) повідомляє, що у рамках проєкту «УКРАЇНА. НАРИСИ ІСТОРІЇ» у видавництві «Академперіодика» вийшли дві нові книги: «Україна в XIX столітті: людність та імперії» і «Україна в XIX столітті: доба модернізації». Авторками обох книг є докторка історичних наук (Інститут історії України НАН України, м. Київ) Валентина Шандра й кандидатка історичних наук (Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України, м. Київ) Олена Аркуша. Готові книги у повному обсязі представлені у відкритому доступі на вебресурсі ВД «Академперіодика».
Астроном Анатолій Казанцев (Астрономічна обсерваторія Київського національного університету ім.Тараса Шевченка) розмістив свої есеї як книгу «БЛАГОВІСТЬ ДЛЯ АТЕЇСТІВ» на інтернет-сайті «Букнет». Подаємо окремі думки А. Казанцева, зберігаючи інтригу наукової гіпотези автора.
Традиційно свої нотатки на тему, яким буде 2023 рік, надіслали читачам доктор фізико-математичних наук Іван Андронов (Національний морський університет, м. Одеса): «З НОВИМ РОКОМ У ДВІЙКОВІЙ СИСТЕМІ ЧИСЛЕННЯ 111 111 00 111» та Валентин Бугрим: «З НОВИМ РОКОМ ЗА СЛОВ'ЯНСЬКИМ КАЛЕНДАРЕМ».
У рубриці «Нам пишуть» зворушливе листування «ДОПОМОГА УКРАЇНІ ВІД АМЕРИКАНСЬКИХ ДІТЕЙ», на яку звернули увагу член-кореспондент НАН України Сергій Рябченко (Інститут фізики НАН України, м. Київ) і професор Юрій Гамота (США).
«УКРАЇНА ПЕРЕМОЖЕ!» – впевнений доктор фізико-математичних наук Олександр Габович (Інститут фізики НАН України, м. Київ), бо повернення до імперії буде загибеллю українства, для когось духовною, а для когось і фізичною.
27 січня 2023 року на 100-му році життя закінчив свій земний шлях видатний вчений, фундатор вітчизняної токсикології, академік Національної академії медичних наук України, член-кореспондент Національної академії наук України, доктор медичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки, лауреат трьох Академічних премій з профілактичної медицини НАМН України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, премії імені О.О. Богомольця НАН України Ісаак Михайлович Трахтенберг. Члени редколегії і редакції журналу Світогляд висловлюють щирі співчуття рідним і колегам Ісаака Михайловича, натхненого популяризатора науки, автора книг про наукові школи Національного медичного університету, про Київ і киян, написаних його неповторним стилем.
* * *
Із іншими номерами журналу «Світогляд» можна ознайомитися на сайті: http//www.svitohlyad.org.ua
Електронна адреса: svitoglyad_mag@ukr.net
Адреса редакції: вул. Володимирська, 54, кімн. 318. м. Київ-30, 01601
Телефон: 044 239-63-87
За інформацією науково-популярного журналу «Світогляд»