31 березня 2023 року Президент Національної академії наук України академік Анатолій Загородній, віцепрезидент НАН України, голова Секції фізико-технічних і математичних наук НАН України академік Вячеслав Богданов, віцепрезидент НАН України, голова Секції суспільних і гуманітарних наук НАН України академік Сергій Пирожков і віцепрезидент НАН України член-кореспондент НАН України Олег Рафальський відвідали архівосховище Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, в якому зберігається фондова колекція оригінальних рукописів українських письменників XVII–XX століть.
|
У 250-ти особових фондах і колекціях архівосховища Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України налічується понад 130 тисяч одиниць зберігання, яким присвоєно статус Національного надбання. Керівники Національної академії наук України ознайомилися з умовами, в яких зберігаються унікальні рукописи класиків української літератури, й оглянули манускрипти Григорія Сковороди та Івана Котляревського («Енеїду» і «Наталку Полтавку»), Тараса Шевченка (оригінал збірки «Три літа», Малу («захалявну») і Більшу книжки, Щоденник, Альбом подорожніх малюнків і фольклорних записів, перше видання «Кобзаря» 1840 року), рукописи Івана Франка, Лесі Українки, Максима Рильського, Василя Симоненка, Василя Стуса й інших письменників.
Екскурсію архівосховищем для гостей провів директор Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка академік Микола Жулинський. Пояснення та коментарі до окремих раритетів подавав заступник директора з наукової та видавничої діяльності цієї установи кандидат філологічних наук Сергій Гальченко.
Стан зберігання рукописних фондів визнано задовільним, але для надійного і довготривалого збереження Національного надбання у перспективі необхідно актуалізувати концепцію створення науково-дослідного й культурно-інформаційного центру «Шевченківський дім», в складі якого передбачити розміщення та функціонування центру збереження рукописних фондів класиків української літератури і видань літературної спадщини з відповідними архівосховищами та лабораторії з реставрації унікальних документів і образотворчих матеріалів.
За інформацією Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України