Анотація українська
Наведено методику робіт та викладено результати радоно- і торонометричних досліджень в містах Київ та Жовті Води. Наведено дані про нові типи приладів для вимірювання об’ємної активності радону. Наведено дані вимірювання рівню концентрації радону і торону в ґрунтах і їх накопичення в приміщеннях з врахуванням літологічних і структурно-геоморфологічних особливостей районів дослідження. Встановлено залежність між аномаліями радону та геологічною будовою територій. Здійснено картування та районування міських територій за ступенем радонової небезпеки. Зони підвищеної проникливості та тріщинуватості (геодинамічно активні зони) характеризуються підвищеними рівнями радоно- і тороновиділення. На модельних ділянках міст Київ і Жовті Води здійснено детальні дослідження розподілу радону і торону в ґрунтах і житлових приміщеннях.
Наведено характеристики природної радіоактивності будівельних матеріалів, описано методи контролю концентраціїприродних радіонуклідів в сировині для будівельних матеріалів і захисні засоби для зниження потужності дози радону в будівлях. Розглянуто процес формування аероіонного режиму в приміщеннях. Проаналізовано динаміку аероіонного режиму, її зв’язок з архітектурно-будівельними параметрами, а також вплив систем опалювання, вентиляції і кондиціювання. Дано рекомендації щодо покращання аероіонного режиму за допомогою архітектурно-будівельних заходів і штучних засобів аероіонізації. Проаналізовано науково-методичні підходи до вирішення проблем медико-біологічної та санітарно-гігієнічної оцінки впливу радону-222 і його ДПР на організм. Отримано дані з медико-біологічної оцінки учбових закладів міст Київ і Жовті Води; розроблено токсико-гігієнічні паспорти для двох моделей шкіл.
Проведено біохімічні та радіологічні дослідження метаболізму радону-222, який міститься у воді, що надходить до організму, и отримано дані про розподіл радону-222 в організмі пацюків. Розроблено метод кількісного визначення малих доз радіоактивності за відновленим сріблом авторадіограм. Розглянуто питання зменшення впливу радону в районах його підвищеної концентрації в приміщеннях, воді, будівельних матеріалах.